Dobra wiadomość: Odnowienie przez Miłość

 Rozważanie na III Niedzielę Adwentu, rok C2
 

tezeusz_adwent_2015.jpg

 

Jan mówi najpierw o bardzo prostych zasadach miłości, czyli po prostu o szacunku do drugiego człowieka. W chrześcijaństwie wielu z nas bardzo dużo mówi o miłości, bo chrześcijaństwo jest o miłości. Ale ta nasza miłość jest często odległa, hipotetyczna, emocjonalna może. Niektórzy nas obserwują i zastanawiają się, gdzie jest ta miłość, co jest w tej miłości, dlaczego tak wielu ludzi właśnie przez chrześcijan nie chce być w Kościele.

Jest_miloscia.jpg

Rozważania Niedzielne

Rozważania Rekolekcyjne

 

6 Comments

 1. zk-atolik

  Głos i Słowo

  Jana pytały tłumy, także celnicy, żołnierze, a On im odpowiadał, oraz wiele napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

  Natomiast autor w/w rozważań i inni podobni głosiciele, czy mający pełnić posługę taką, jak Jan lub aspirujący, do pełnienia podobnej posługi.

  W odróżnieniu, do Jana – nie zawsze są skorzy rozróżniać głos, od Słowa, także w pokorze i uniżeniu wobec Mesjasza – utożsamiać się jedynie ze świecą, która płonie i świeci, a gaśnie za podmuchem pychy i np: "oświecać" tj. jednoznacznie wyjaśniać lub odpowiadać czytelnikom, lecz w sposób conajmniej szczególny, wręcz intencjonalny prezentować wybrane kwestie m.in. pytając: 

  • dlaczego tak wielu ludzi właśnie przez chrześcijan nie chce być w Kościele?…..

  Czyli orzekać, że chrześcijanie są sprawcami i powodem złej woli, czy prostactwa i pospolitego lenistwa wielu ludzi.

  Ponieważ w/w pytanie wydaje się niezbyt fortunne, a zastosowany kwantyfikator jest zbyt ogólny, bo obecnie w świecie wspólnoty chrześcijańskie, a więc i Kościoły są b. różne. Dlatego proszę doprecyzować – o jaki Kościół i jakich chrześcijan chodzi?…….

  Ps. Sądzę i mam nadzieję, że nie o chrześcijan katolickich i Kościół RK.

  Szczęść Boże!

   

   

   
  Odpowiedz
 2. aharon-art

  Odnowienie przez miłość i wiece uliczne

  Ostatnio włączayłem telewizje by popatrzeć na wiadomości i co ujrzałem ?

  u hu hu hu hu …Tam to dopiero miłość wylewa się z serc …

  . Na ulicach mnustwo ludzi . Najpierw jedni z falgami z napisem KOD biegali po ulicach wkręceni w odbudowę demokracji  a później drudzy na drugi dzień też Polacy, biegali po ulicach z flagami biało czerwonymi wkręceni w odbudowę Polski   .

   Matko święta ! Pomyślałem gdzie ja żyje . Dlaczego Papież przysłać ma tylko jedną paczke z Watykanu , przecież tu trzeba więcej paczek , tu wszystko jest źle ….

  Po chwili wyglądnęłem za okno i co ? Za oknem mgła spokojnie opadała na Polskie drzewa . Nic nie wskazywało na to że przyroda Polska jest w jakikolwiek sposób poruszona przez gorące głowy Polaków …

   

   
  Odpowiedz
 3. zk-atolik

  Gdzie i jak wspomagać rząd?…..

  Arturze – w świetle powszechnie znanej, a dramatycznie różnej sytuacji egzystencjalnej ludzi na świecie, gdzie Polska nie jest krajem najbardziej potrzebującym pomocy materialnej, ani społeczeństwem szczególnie potrzebującym owych paczek tj. symbolicznych gestów życzliwości z Watykanu.

  Sądzę, że sarkastyczny ton fragmentu Twojej wypowiedzi – Dlaczego Papież…….., tu wszystko jest źle.….  nie jest rozważny, stosowny, ani uprawniony.  Ponadto relacja rzeczywistości prezentowanej w TV, jak zorientowałeś się wyglądając przez okno – nie jest obiektywna, ani rzetelna, bo nie jest prawdą, że wszystko jest źle….. 

  Protesty, wiece, marsze, manifestacje albo rewolucje – komu są potrzebne?……  ulica wg. mnie nie jest odpowiednim, ani najlepszym miejscem w państwie demokratycznym na wspieranie obecnego rządu, czy spotkania i szukanie porozumienia, a tym bardziej do prezentowania postulatów, czy urzeczywistniania koniecznej odnowy moralnej i konsolidacji społeczeństwa.

  Im – komuchom mentalnym: "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy"  i ich sojusznikom nie chodzi o obronę demokracji i konstytucji, lecz przede wszystkim o kasę tj. dostęp do tzw. konfitur i finansowych deali.

  Natura, w tym przyroda Polska jest unikalna i piękna, lecz nie zawsze przez tubylców z nieuporządkowanymi myślami należycie doceniana, podziwiana i traktowana.

  Pozdrawiam serdecznie Ciebie, oraz wszystkich ludzi prawych i dobrej woli  – Zbigniew

   
  Odpowiedz
 4. aharon-art

  Zbigniewie (marsze uliczne itd itp)

  Zbigniewie wszystko przeczytałem co napisałeś w swych komentarzach do mnie  . Przeczytałem również to co pisałeś do Andrzeja w jego blogu .

  Chcę Ci Zbyszku napisać że mam cholera problem i to niemały , albowiem mam przyjaciół memu sercu bliskich którzy są i po jednej i po drugiej stronie , tzn oni są po którejś  ze stron . Jedni są za KOD a inni są za PiS. Powiedz mi Zbyszku co ja mam zrobić ? Jak się odezwę za tymi z PiS to skrzywdze tych z KOD a jak się odezwę za tych z KOD to skrzywdzę tych z PiS . Staram się balansować jak linoskoczek 🙂 pomiędzy moimi przyjaciółmi których konstrukcje umysłowe tak zajęły, że coraz trudniej mi się z nimi spotykać. Nie ma o czym rozmawiać . Ciągle tylko polityka i polityka . Jedni ciągle o KOD a drudzy ciągle o PiS.

  A ja ? Co ja mam zrobić ? Czasami mówię im popatrzcie za okno tam rosną drzewa , może poszlibyśmy się na łono natury zrelaksować ? Jednak oni nawet nie chcą słyszeć o relaksie. Ciągle tylko że ten z KOD jest taki a taki a ten z PiS to taki a taki . Mam czasami wszystkiego dość i chcę wyjechać do Tybetu 🙂 albo do Watykanu 🙁

  Co byś mi doradził Zbyszek? Jak się mam zachować w stosunku do nich bo każdy z nich jest moim przyjacielem . Ty np jesteś moim przyjacielem i Andrzeja też uważam za swojego przyjaciela choć w rzeczywistości nigdy się nie spotkaliśmy. Staram się Zbyszku mieć swoje zdanie o tym co się dzieje w Polsce ale od jakiegoś czasu odkryłem coś co przynosi mi spokój i co wykracza poza KONSTRUKCJE MENTALNE.

  Pozdrawiam Cię . Mam nadzieję że się nie obrazisz na mnie .

  Myślę że w Polsce jest obecnie wielu takich ludzi którzy starają się trwać na stanowisku , które w razie bijatyki pomiędzy PiS a KOD staną jako rozjemcy , no bo ktoś będzie musiał was rozdzielić…

   
  Odpowiedz
 5. zk-atolik

  Komunikować się, informować, czy……

  Arturze – sądzę, że w kwestii udzielania Tobie rad przeceniasz moje możliwości albo kolejny raz usiłujesz mnie prowokować, do mniej lub bardziej rozważnej wypowiedzi.

  Mam wrażenie, że zdecydowana większość osób z którymi spotykasz się i usiłujesz rozmawiać nie są Twoimi przyjacielami, lecz osobami bliskimi albo jedynie znajomymi tj. mniej lub bardziej osobami Tobie znanymi.

  Ponadto na podstawie Twojego opisu można jedynie domyślać się, że owi znajomi raczej nie są, ani nie starają się być osobami m.in. tak roztropnymi, empatycznymi, czy uzdolnionymi i zorientowanymi, jak TY. Prawdopodobnie również nie są dostatecznie zorientowanymi, bo korzystają wyłącznie z jednego żródła, a ściślej komunikatora. A więc nie z informacji, lecz przede wszystkim propagandy, rozrywki i manipulacji tj. TV i ewentualnie innych mediów, lecz w treści, czy formie i sposobie przekazu identycznych lub podobnych, a nie z conajmniej dwóch niezależnych źródeł. 

  Ponoć dopiero conajmniej dwa komunikaty z niezależnych źródeł stanowią, dla człowieka sprawnego intelektualnie użyteczną informację.

  Zaintrygowało mnie to coś w tym akapicie: Staram się Zbyszku mieć swoje zdanie o tym co się dzieje w Polsce ale od jakiegoś czasu odkryłem coś co przynosi mi spokój i co wykracza poza KONSTRUKCJE MENTALNE.

  Jeśli to nie jest, dla Ciebie krepujące to proszę podziel się z nami swoim odkryciem.

  Owszem rozjemcy, mediatorzy, czy tzw. obrońcy demokracji i konstytucji, a nawet prowokatorzy i zwolennicy rewolucji, czy choćby Twoja wizja owej bijatyki pomiędzy PiS-em, KOD-em – to najczęściej obecnie w mediach mętnego nurtu przekazywane komunikaty, oraz kreowane role, zadania i scenariusze w najbliższej przyszłości RP.

  Rodzi się u mnie istotne pytanie: 

  • kto jest ich sponsorem i reżyserem, a kto ma być wykonawcą?…..

  Przyjacielu – a co to ma znaczyć: no bo ktoś będzie musiał was rozdzielić…

  Ps. Chyba już o tym informowałem, że nie mam zwyczaju obrażać się, ani w rozmowie lub dyskusji, czy polemice na forum stosować tzw. uniki zamiast stosownych odniesień, czy argumentów, a tym bardziej celowo blokować, kasować wpisy tj.uniemożliwiać, czy utrudniać komuś odnieść się, do moich wpisów, czy artykułowanych myśli, bądź wybranych wypowiedzi, czy sformułowań.

   
  Odpowiedz
 6. aharon-art

  Zbigniewie ( wiece polityczne w naszej głowie)

  Bardzo dziękuję Zbyszek za to co napisałeś.

  Rzeczywiście coś bardzo prostego istnieje wokół nas i chyba to coś o czym wspominałem w poprzednim wpisie w jakiś trudny do uchwycenia słowami sposób zajżało poprzez mój umysł.

   

  Czy mam  tym dzielić ? Prosiłeś bym coś o tym napisał . Trudno jest to opisać . Mówię serio.

  Może ujmę to tak :

  "Zatopieni w strumieniu istnienia świata politycznego, wielu ludzi  traci swoją głowę, traci obecność siebie , wychodzą z siebie i wędrują w nieświadomości tego co się z nimi dzieje"

  Nie mogę więcej o tym napisać bo to coś  przychodzi wtedy kiedy się o tym nie mówi .

  To nie jest nic nadzwyczajnego . Każdy z nas to ma . To jest coś co daje się znaleźć wtedy kiedy gasną wszystkie myśli.

  Co jakiś czas umęczony korowodem myśli  siadasz przy piecu albo przy ognisku w lesie i patrzysz na to, co utraciłeś , w co się dałeś wkręcić i wtedy dociera do ciebie,  że tak naprawdę utraciłeś siebie.

  Zdajesz sobie sprawę z tego że prawdziwy ty jesteś tutaj  , że chwila przy ognisku jest tym kim  naprawdę jesteś .
  Na tą krótką chwilę stajesz się obecny i utożsamiony z miejscem,  w którym żyjesz –  z sobą,  który jesteś tutaj.
  I właśnie tu w ciszy lasu zaczynasz pogłębiać swoją niezależną od myśli obecność .

   

   

   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code