Blogi – towar eksportowy Tezeusza

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy Tezeusza!

Gdy pierwsze powyborcze emocje pewnie już trochę opadły, a do drugiej tury wyborów pozostało jeszcze sporo czasu, mam nadzieję zainteresować Was sprawami nie tak wielkiej wagi, ale za to bliższymi naszej małej przestrzeni, na której spotykamy się. Jak zwykle w poniedziałek napiszę kilka słów o sprawach istotnych dla obecnego funkcjonowania oraz dalszego rozwoju portalu Tezeusz.
 
Nasz portal składa się, jak zapewne zauważyliście, z dwóch zasadniczych części:
  • podstawowego trzonu, w którym między innymi gromadzimy archiwum tekstów z różnych dziedzin humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii, teologii, duchowości;
  • uruchomionej w 2008 roku platformy blogowej, która zyskała sobie samodzielność i pozwala na szereg interaktywnych działań. 
Każda część funkcjonuje w odrębnym kreatorze, który daje inne techniczne możliwości. Najprościej byłoby niewątpliwie zastosować jedno oprogramowanie, ale taka unifikacja stanowi obecnie dla Tezeusza finansową barierę. Pozostajemy więc przy dwóch kompatybilnych na szczęście rozwiązaniach z nadzieją, że dezorientację, którą powoduje to niekiedy, potraktujecie jako swoiste uroki Tezeuszowego labiryntu. W najbliższym czasie czekają nas zresztą duże zmiany w tzw. starej części, ale o tym napiszę przy innej okazji, gdy już będzie się czym pochwalić.
 
Dzisiaj chciałabym skupić się na blogach i zwrócić uwagę na parę nowości, które starają się wyjść naprzeciw Waszym potrzebom. W pierwszej kolejności zapraszam do blogowej galerii Tezeusza. Wielu użytkowników portalu sygnalizowało od dłuższego czasu, że mają swoje ciekawe zdjęcia i chcieliby się nimi pochwalić w Tezeuszu, ale procedura tworzenia galerii jest zbyt skomplikowana. W minionym tygodniu otworzyliśmy więc nową galerię. Jej obsługa jest bardzo prosta. Pierwszy warunek stworzenia własnego albumu to zarejestrowanie się na naszej platformie blogowej. Gdy już ktoś posiada konto i zaloguje się w Tezeuszu, to może kliknąć w przycisk „galerie” na górnym pasku strony blogowej, a następnie korzystać z bardzo przyjaznego dla użytkownika menu. Sama wypróbowałam, tworząc bez kłopotu dwa albumy. W razie potrzeby służę technicznym wsparciem.
 
Na razie istniejące galerie można oglądać, klikając bez zalogowania we wspomniany przycisk na górnym pasku. Albumów jest jeszcze niewiele, ale jeżeli pomysł spodoba się Wam i zechcecie wprowadzać własne zdjęcia, znajdziemy odpowiednie miejsce, aby bardziej wyeksponować najciekawsze materiały.
 
Przypominam przy okazji Szanownym Blogerom, że platforma blogowa Tezeusza daje spore możliwości wstawiania materiałów multimedialnych: filmików, nagrań audio, zdjęć, prezentacji. Osoby zajmujące się edycją Tezeusza również w tym zakresie udzielą chętnie porad i technicznego wsparcia.
 
Druga ważna zmiana to wyjście Tezeusza poza granice portalu na szerokie wody różnych sieciowych serwisów. Tezeusz śledzi z uwagą różne zachodzące w Sieci tendencje i już dosyć dawno jak na internetowe standardy, bo mniej więcej rok temu, uznał, że powinien twórczo włączyć się w proces nazywany mądrze konwergencją mediów. Stąd Tezeuszowe nowości możecie śledzić w swoich telefonach komórkowych poprzez Twittera lub Blipa. Znajdziecie nas także na Facebooku.
 
Nieco inny charakter ma nasze pojawienie się w Salonie24.pl. Na tej jednej z największych polskich platform blogowych otworzyliśmy własne konto i zamieszczamy najciekawsze teksty, pochodzące na razie z naszych blogów (w najbliższym czasie ta sytuacja ulegnie zmianie dzięki dotacji FIO i możliwości zamawiania tekstów). Blogi stały się zatem naszym podstawowym towarem eksportowym, który przyczyni się, miejmy nadzieję, do budowania wizerunku Tezeusza jako ważnego opiniotwórczego portalu katolickiego. Czynimy starania, aby nasz blog w Salonie24.pl uzyskał status oficjalnego bloga medium, którym jest przecież Tezeusz.
 
W ostatnich dniach pewnym zainteresowaniem w Salonie24.pl cieszył się wpis Jolanty Łaby „Katolik wobec homoseksualizmu”. Tam też wywiązała się dyskusja, która uzupełnia to, co możecie przeczytać w Tezeuszu. Dlatego zapraszam, abyście zaglądali od czasu do czasu na nasze stronki w Salonie24.pl, a także na Facebooku. Nasze materiały znajdują tam czasami nieco innych niż w Tezeuszu odbiorców i bywają ciekawie komentowane. Aby to sprawdzić, wystarczy kliknąć na ikonkę każdego z tych serwisów u dołu strony głównej blogów Tezeusza.
 
Dodam, że nasze blogerskie doświadczenia chcemy przekazać młodzieży. W najbliższych dniach złożymy ofertę szkolenia e-learningowego pt. „Szkoła Blogerów” dla 15 uczestników projektu ‘Bogatsi o nowe doświadczenia”, realizowanego przez gimnazjum w Lubartowie. W ramach tego projektu gimnazjaliści będą od września do grudnia 2010 roku blogowali w Tezeuszu. Ich twórczość będzie oczywiście monitorowana odpowiednio. Dzięki materiałom e-learningowym i specjalnym czatom zapoznają się z zagadnieniami psychologii i socjologii blogowania, języka blogów, PR w Internecie, z miejscem blogów w systemie mediów oraz z prawami i obowiązkami blogerów. Duże znaczenie będzie miał również partnerski kontakt młodych ludzi ze starszymi od nich osobami blogującymi już w Tezeuszu, mającymi spore doświadczenie blogerskie i życiowe. Takie relacje mogą sprzyjać osobowościowemu rozwojowi młodzieży, a międzypokoleniowa wymiana wzbogaci na pewno portal o nowe ciekawe treści.
 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code