15 października – Dzień Dziecka Utraconego

W międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego 15 października o godz. 14  w krakowskim Parku Jordana nastąpi wypuszczenie w niebo baloników z imionami dzieci utraconych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany projekt Pomnika Dziecka Utraconego, który stanie na jednym z krakowskich cmentarzy. Pod nim rodzice, którzy nie mają grobu własnego dziecka, będą mogli zapalić znicz.

W Polsce 15 października wspominamy Dzieci Utracone – jest to wyjątkowy dzień dla kilkudziesięciu tysięcy rodziców, których spotkała największa tragedia, jaką można sobie wyobrazić. Pomimo skali dramatu przeżywanego po cichu w czterech ścianach przez osieroconych rodziców, nadal wydaje się on być niezauważony, a śmierć dzieci jest swoistym tematem tabu wśród społeczeństwa. Najczęściej zaraz po tragedii śmierć dziecka staje się sensacją w otoczeniu, rodzice rzadko otrzymują właściwą pomoc, by w późniejszym czasie zostać samemu ze swoim cierpieniem.

Cierpienie potęguje fakt, że rodzice nie mogą pochować dzieci i mimo rozporządzenia  Ministra Zdrowia (z 2.02.2005 Dz. Nr 27), potwierdzającego prawo do rejestracji dziecka bez względu na czas ciąży, nie otrzymują pomocy, bo prawo bywa omijane przez złą wolę lub niewiedzę. Instytucje nie wywiązują się ze swoich obowiązków wobec pacjentów oraz nie szanują dzieci, często traktując je jako szpitalne odpady.

Jak podaje GUS, w samym województwie małopolskim w roku 2010 martwo urodzonych dzieci było 159, z czego 20 w samym Krakowie. Nieoficjalne dane mówią o ponad 45 000 poronień w skali kraju. To ok. 100 dziennie.  

Śmierć dziecka, niezależnie od jego wieku, to najdramatyczniejsze wydarzenie, jakie można sobie tylko wyobrazić, to chwila, która zmienia życie rodziny w sposób najokrutniejszy z możliwych. Każdy, kto ma dziecko, może tylko wyobrazić sobie, jak wielki ból i tęsknotę czują osieroceni rodzice. Rodzice, którzy przeżywają najtrudniejsze rodzicielstwo z możliwych. Jednak wielu ludzi boi się poruszyć choćby temat śmierci dzieci. Takim właśnie rodzinom pomaga Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców po Stracie. Adres kontaktowy Grupy gwkrakow@wp.pl lub pod tel. 501 792 271. W krakowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej odbywają się spotkania dla rodziców. W tym roku do akcji dołączyła  Fundacja „By dalej iść”, założona przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” z Mysłowic.

Połączenie sił daje ogromne możliwości pomocy małopolskim rodzicom przeżywającym stratę dziecka w każdym wieku, na co dzień bowiem Fundacja „By dalej iść” pomaga wszystkim Rodzinom po Stracie Dziecka na spotkaniach profesjonalnych Grup Wsparcia. Tam są oni tylko w gronie osób, które doświadczyły tej najgorszej z możliwych tragedii życiowej. Sama obecność osób w podobnej sytuacji pomaga, lecz spotkania wspiera psycholog wraz z moderatorem – osobą po stracie dziecka, która z sukcesem przeszła terapię. Rodziny wspólnie przeżywają żałobę, starają się zrozumieć swoje i otaczające je emocje, uczą się nowego życia z towarzyszącym już zawsze bólem. Wspominają nieobecne dzieci, słuchają innych, czasem wspólnie płaczą. Cykl 15 spotkań tematycznych pomaga osieroconym rodzicom zrozumieć siebie oraz nową rzeczywistość. Uzmysławia im przyczyny zachowań społecznych (np. milknące rozmowy, gdy wchodzą do miejsc publicznych) oraz pozwala zrozumieć ich własne emocje związane ze stratą dziecka, oswoić ból, uczucia osamotnienia i wszechistniejącej, negatywnej wyjątkowości. Po zakończonym cyklu tematycznym rodzice mają możliwość pomagać razem z Fundacją innym rodzinom, które tej pomocy potrzebują. Mogą również wolontarystycznie świadczyć usługi na rzecz innych, włączając się w działania organizacji. Spotkania są bezpłatne.

**********
Osoby do kontaktu:

Katarzyna Suma-Wójcik, animatorka Krakowskiej Grupy dla Rodziców po Poronieniu, kom.501 792 271, gwkrakow@wp.pl

Małgorzata Ostrowska, Prezes Fundacji „By dalej iść”, kom. 664 027 966, m.ostrowska@bydalejisc.org.pl

Fundacja „By dalej iść”, ul. Chopina 2c, 41-400 Mysłowice, www.bydalejisc.org.pl

Rzecznik prasowy akcji – Maria Kudroń 503-831-995, 530-717-346 (do klubu Sztamka)

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code