Wiadomości KAI

Kraków stolicą

ANALIZA

Kraków stolicą różnych duchowości

Anna Malec

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie można nie tylko spotkać papieża Franciszka i młodych z całego świata, ale także wspólnoty i ruchy religijne, które w ramach Festiwalu Młodych będą zapoznawać pielgrzymów ze swoją duchowością. Wśród nich będą m.in. członkowie Wspólnoty Emmanuel, oazy czy Wspólnoty z Taizé. To tam, pośród wspólnot, będzie biło serce młodego Kościoła. Słowem, do Krakowa na ŚMD przybędą ruchy powstałe licznie w ostatnich dziesięcioleciach – zjawisko określane jako „nowe Zesłanie Ducha Świętego”.

Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół

Miejscem, w którym będzie można spotkać członków oazy i zapoznać się z charyzmatem wspólnoty założonej przez ks. Franciszka Blachnickiego, będzie krakowski kościół Bożego Ciała na Kazimierzu.

Tam w ramach Festiwalu Młodych w kościele ma trwać modlitwa w różnej formie – będzie m.in. możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, a na pielgrzymów w konfesjonałach będą czekali księża.

Z kolei przed kościołem członkowie oazy zapraszają do duchowej podróży przez cztery prawa życia duchowego – to element formacji członków ruchu. Tam też można będzie m.in. własnoręcznie przygotować dziesiątek różańca czy na znak świadomego przyznania się do grzeszności – odbić ręce w błocie.

Wieczorami zaplanowano modlitwę uwielbienia tańcem – wokół kościoła uczyć jej będą animatorzy.

Członkowie wspólnoty będą także zaangażowani w wolontariat – mają np. przygotowywać liturgie w różnych kościołach, a na Campus Misericordiae i Błoniach będą za pomocą parasolek wskazywać miejsca rozdawania Komunii św.

Ruch Światło-Życie wraz z Domowym Kościołem, który jest częścią ruchu, będzie też obecny w centrum powołaniowym na stadionie Cracovii.

Wspólnota Pustelnia

Podczas ŚDM przewidziana jest także „Strefa ciszy” – to propozycja wspólnoty Pustelnia, która obecna będzie w samym środku miasta, czyli w kościele św. Marka na skrzyżowaniu ul. Sławkowskiej i św. Marka, tuż przy Rynku Głównym.

„Strefę ciszy” przygotowuje ok. 50 wolontariuszy wraz z księdzem opiekunem. To oferta dla tych, którzy zapragną „pobyć w ciszy sam na sam z Jezusem”, a będzie to możliwe do późnych godzin. Od 9.00 do 2.00 każdy będzie mógł tu przyjść i w skupieniu pomodlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W tym czasie nie będą odbywały się wewnątrz żadne nabożeństwa. W kościele obecne też będą relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które przyjadą do Krakowa specjalnie na ŚDM z Lisieux.

– Jezus mówi: „Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?”. Możemy powiedzieć, że dużo ludzi chodzi na Mszę, więc przez pół godziny człowiek jest na liturgii, czyli na najpiękniejszej modlitwie wspólnotowej, zaś drugie pół godziny powinien być na modlitwie indywidualnej – w izdebce, jak to określił Jezus. Powinien zamknąć drzwi świata zewnętrznego i modlić się w ukryciu. Sam Jezus tak czynił. Raz był w synagodze lub świątyni, raz na pustyni. Modlitwa wspólnotowa i indywidualne stanowiła pewien rytm jego duchowego życia. My po prostu chcemy żyć jak On – zachęca ks. Andrzej Muszala, opiekun wspólnoty Pustelnia. I dodaje: – Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych! Także papieża Franciszka.

Dla każdego pielgrzyma przybywającego do kościoła św. Marka przygotowano mały „Przewodnik po ciszy” o tym, co robić, by „nie zagadać Boga”, lecz oddać się prawdziwej modlitwie wewnętrznej. Będzie też niewielka książeczka o modlitwie przetłumaczona na wszystkie języki obowiązujące podczas ŚDM.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyjedzie do Krakowa z 20 krajów, czyli z każdego miejsca, w którym istnieje biuro PKWP.

Główne miejsce prezentacji stowarzyszenia to centrum powołaniowe na Stadionie Cracovii. Tam na stanowiskach poszczególnych biur będzie można się zapoznać z ich działaniami podejmowanymi na rzecz Kościoła prześladowanego.

Członkowie PKWP zapraszają także do kościoła oo. Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Stradomskiej. W poniedziałek 25 lipca (godz. 18.00-20.00), we wtorek 26 lipca (14.00-16.00) i w środę 27 lipca (godz. 19.00-21.00) odbędą się spotkania biskupów i młodzieży z krajów prześladowań z młodzieżą z innych części świata. Biskupi przyjadą z Pakistanu i Iraku.

Jak informuje ks. Rafał Cyfka z PKWP, główną akcją i darem dla młodzieży będzie Oratorium Prześladowanych za wiarę, które odbędzie się na Rynku Głównym 29 lipca o godz. 21.00, tuż po zakończeniu drogi krzyżowej. Organizatorzy mają nadzieję, że na koncercie pojawi się papież Franciszek. Autorem muzyki do oratorium „Z Powodu Mojego Imienia”, poświęconego współczesnym męczennikom za wiarę, jest Piotr Rubik. Libretto, w oparciu o przemówienia i kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, napisał Zbigniew Książek. 90-minutowe oratorium napisane jest na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną.

Droga Neokatechumenalna

Członkowie Drogi Neokatechumenalnej będą animować modlitwę – podobnie jak podczas poprzednich edycji ŚDM – w jednym z krakowskich kościołów, w którym będą głoszone katechezy do grupy włoskojęzycznej. Pieśni neokatechumenalne oparte o słowa Pisma Świętego, świadectwa mają pomóc w głębszym przeżyciu katechez głoszonych przez biskupów.

Według szacunków do Krakowa przyjedzie ok. 150 tys. członków Drogi. Członkowie wspólnoty będą zatrzymywać się na placach miast, by ewangelizować – głosić kerygmat, śpiewać, tańczyć, nie zabraknie też świadectw wiary.

Po zakończeniu ŚDM, w poniedziałek 1 sierpnia, na lotnisku sportowym w Pobiedniku, na terenie aeroklubu krakowskiego, odbędzie się spotkanie powołaniowe z inicjatorami Drogi – Kiko Argüello, Carmen Hernández i o. Mario Pezzim. Weźmie w nim udział kilkaset osób – członków wspólnot z całego świata.

Wspólnota Magis

Jezuicką wspólnotę Magis będzie można spotkać w Krakowie w czterech miejscach. Jak mówi o. Paweł Kowalski SJ, wszystkie wydarzenia będzie spinać hasło „Wypłyń na głębię”.

Na Małym Rynku w Krakowie zaaranżowane zostanie „Magis Caffee ŚDM”, które będzie działać od 26 do 29 lipca. Będzie to miejsce, w którym młodzi pielgrzymi, w różnych językach, będą mogli wziąć udział w warsztatach nt. powołania pod nazwą „Zobacz kotku, co masz w środku”. Tam też odbędą się powołaniowe konferencje i wspólne modlitwy. W kościele św. Barbary poprowadzą ją Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.

Magis Caffee to także miejsce świadectw na temat powołania – nie tylko do kapłaństwa, ale także do małżeństwa i życia konsekrowanego. – Będziemy się zastanawiać, jak Pan Bóg do nas mówi – wyjaśnia o. Kowalski.

Drugie miejsce przygotowane przez wspólnotę to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa i jej otoczenie, czyli m.in. uczelnia Ignacianum. Tam młodzież będzie mogła się zapoznać z ignacjańską duchowością. Przewidziano też ewangelizacyjny koncert – połączony z modlitwą uwielbienia – który przygotuje jezuicka wspólnota modlitewna z Warszawy.

Ponadto będzie można posłuchać konferencji nt. dialogu międzyreligijnego czy relacji polityki z Ewangelią.

Przy ul. Kopernika 27 i 28 lipca wspólnota planuje prezentację polskiej kultury, m.in. naukę ludowych tańców i degustację polskich potraw.

Pielgrzymi, którzy będą chcieli dłużej porozmawiać z jezuitami, mogą to zrobić na Stadionie Crakovii.

Zgodnie z tradycją poprzednich ŚDM jezuici zorganizują także festiwal filmowy TIF, który odbędzie się na płycie Małego Rynku. Poprowadzi go o. Christof Wolf z Niemiec. Podczas festiwalu zaprezentują się młodzi twórcy z różnych części świata, m.in. z Rosji, Meksyku czy Japonii.

Chemin Neuf

Chemin Neuf będzie można spotkać podczas ŚDM w bazylice św. Floriana. Tam wspólnota zorganizuje przestrzeń „Paradise in the City”, która będzie złożona z czterech miejsc: świadectw i formacji w bazylice św. Floriana, modlitwy i adoracji w ogrodzie św. Jana Pawła II, przyjęć młodych w zaaranżowanym na zewnątrz salonie oraz miejsca świętowania na scenie Chemin Neuf.

Bazylika św. Floriana, miejsce celebracji liturgicznych, świadectw oraz formacji, będzie otwarta przez cały dzień, od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca.

Tam każdego dnia młodzi pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w jutrzni, Mszy św. i komplecie. Usłyszą także Polski Chór złożony z młodych Polaków, którzy przygotowywali się przez cały rok, by wystąpić podczas ŚDM.

Każdego poranka odbędą się katechezy prowadzone przez biskupa z Francji i animowane przez wspólnotę Chemin Neuf.

Wieczory mają upływać pod znakiem Jana Pawła II. Wspólnota przygotowała na ten czas świadectwa oraz konferencje w duchu nauczania papieża Polaka: o rodzinie i osobistym powołaniu, jedności chrześcijan, zaangażowaniu w świecie i ruchach politycznych.

Francois de Muizon, filozof i teolog, wykładowca etyki w Katolickim Instytucie w Lyonie, zaproponuje pielgrzymom poznanie teologii ciała Jana Pawła II. – Ma to pomóc zrozumieć, że nasze ciało jest stworzone do miłości – mówią organizatorzy.

Z kolei na scenie Chemin Neuf wystąpi m.in. Paradise Street Band – grupa złożona z 70 młodych artystów, którzy przyciągają publiczność animacjami i tańcem. Zaplanowano także spektakl ewangelizacyjny, wieczór świadectw o Bożym miłosierdziu, podczas którego gośćmi będą Ben Woodman i Jason Ballard – twórcy filmów wykorzystywanych przez ruch Alpha Młodzi.

Repertuar w kilku językach zaprezentuje z kolei międzynarodowy Chemin Neuf Worship Team, mający doświadczenie w animowaniu modlitwy uwielbienia.

W programie będzie też czas na wieczór pojednania i modlitwy o pokój: odbędzie się na terenie bazyliki św. Floriana oraz w ogrodzie św. Jana Pawła II, ulubionym miejscu spacerów młodego wikariusza Karola Wojtyły. Wystawione tu Jego relikwie mają pomóc pielgrzymom w modlitwie właśnie z tym świętym. W każdym momencie dnia będzie możliwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15.00 przed relikwiami św. Jana Pawła II zaplanowano modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Wspólnota Chemin Neuf w ramach ŚDM prowadzi animacje, koncerty i modlitwy od 1997 r.

Komunia i Wyzwolenie

Wspólnota Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione) przygotowuje happening pt. „Zadaj pytanie Papieżowi”. Celem jest sprowokowanie młodych do odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcą się spotkać z papieżem. Ma im w tym pomóc przejście przez multimedialną wystawę, która przypomni ich zwykłe życie – w szkole, w domu, na uczelni, w pracy.

Po to (przecież) chcemy się spotkać z papieżem, żeby to nasze życie było lepsze, piękniejsze, bardziej prawdziwe, żeby się umocnić – wyjaśniają pomysłodawcy happeningu.

Miejscem spotkań dla grupy młodych z Comunione e Liberazione podczas ŚDM w Krakowie będzie Audytorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej.

Emmanuel

Wspólnota Emmanuel zaprasza młodych pielgrzymów do Nowej Huty. Tam, popołudniami od 26 do 28 lipca, zlokalizowana będzie scena: miejsce koncertów, prezentacji różnych dzieł wspólnoty, modlitwy i cichej adoracji. Wokół sceny stanie kilka dużych namiotów, w których uczestnicy ŚDM i okoliczni mieszkańcy będą mogli porozmawiać przy kawie i lepiej poznać charyzmat Emmanuela. Gospodarzami tego miejsca będą wolontariusze, którzy przygotowali program kulturalny, sportowy i rozrywkowy.

Miasteczko w Nowej Hucie rozpocznie swoją działalność we wtorek od Mszy św. Tego dnia zaplanowano także koncert. W środę odbędzie się wielojęzyczna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, a wieczorem o godz. 19.00 wielki koncert, podczas którego wystąpi m.in. Paddy Kelly. Będzie też występ mima i świadectwa. W czwartek młodzi pielgrzymi obejrzą musical przygotowany przez Międzynarodową Szkołę Nowej Ewangelizacji z Niemiec o życiu bł. Karla Leisnera. Po nim zaplanowano adorację krzyża, która ma pomóc młodym w przygotowaniu się do piątkowej drogi krzyżowej, organizowanej w ramach wydarzeń centralnych.

Poza tym wspólnota przygotowała m.in. speed dating, gry i zajęcia sportowe. Cały czas będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu… i księża gotowi do rozmowy i spowiedzi.

Wspólnota Emmanuel ma być gospodarzem także w trzech innych kościołach – tam, poza przedpołudniowymi katechezami, będzie czas na indywidualną modlitwę czy rozmowę.

Na scenie w Nowej Hucie odbędą się katechezy po polsku. W pozostałych kościołach, którymi będzie „opiekować” się wspólnota: po francusku, niemiecku i angielsku.

W kościele Przemienienia Pańskiego u oo. Pijarów będą popołudniami wolontariusze z Marcy Team, którzy mają przed kościołem oferować kawę i herbatę oraz zapraszać na adorację do kościoła. Emmanuel będzie też obecny w Miasteczku Powołaniowym.

L’Arche

Członków L’Arche będzie można zastać w Śledziejowicach pod Wieliczką. Spotkanie przygotowuje tam około tysiąca osób z francuskiej wspólnoty i wolontariusze spoza federacji L’Arche, którzy będą pomagać w opiece nad osobami niepełnosprawnymi.

W tym miejscu odbędą się też katechezy głoszone przez biskupa z Francji oddelegowanego do pracy na rzecz wspólnoty.

L’Arche przygotowało także kilkuminutowy film, który będzie wyświetlany na telebimach w miejscu wydarzeń centralnych w momencie, gdy pielgrzymi będą gromadzić się w sektorach. Będą to migawki pokazujące, jak może wyglądać relacja z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

L’Arche to międzynarodowa wspólnota, której rdzeniem są właśnie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Pierwszą wspólnotę założył w 1964 r. Jean Vanier. Wspólnota jest obecna w ok. 40 krajach.

Sant’Egidio

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich pielgrzymów do Modlitwy o Pokój. Odbędzie się ona w środę 27 lipca w kościele NMP z Lourdes przy ul. Misjonarskiej 37. Początek o godz. 19.00.

– Każdego dnia docierają do nas obrazy wojen toczących się w zbyt wielu miejscach na świecie. Nie chcemy stawać się wobec nich obojętni i bezradni – chcemy wołać do Pana o pokój, wymieniając w modlitwie wszystkie te miejsca, w których trwają konflikty, w których ludzie cierpią w wyniku terroru i prześladowań – mówi Magdalena Wolnik z warszawskiej wspólnoty Sant’Egidio.

Podczas modlitwy szczególnie będą wspominani prześladowani w Syrii, na Ukrainie, w Nigerii, Kolumbii, Afganistanie, a także w wielu innych miejscach. – Wierzymy, że – jak powiedział do naszej wspólnoty papież Franciszek – „modlitwa jest bronią, którą mamy, aby dotykać serca Boga” – mówi Wolnik.

Po Modlitwie o Pokój będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi pochodzących z Pakistanu, Salwadoru i Ukrainy.

Ponadto wspólnota przygotowała akcję pod nazwą „3P: prayer, poor, peace”. W piątek 29 lipca w godz. 14.00-16.00 w kościele NMP z Lourdes młodzi ludzie z kilku krajów będą opowiadać o swojej przyjaźni z ubogimi, o sile modlitwy i miłosierdzia oraz o potrzebie pokoju w miejscach, w których żyją.

– Chciałbyś zrobić coś dla ubogich, których spotykasz na ulicach swojego miasta, ale nie bardzo wiesz jak? Obchodzi cię to, co dzieje się na świecie? Wierzysz, że Ewangelia może zmieniać ludzi i historię? To spotkanie jest dla ciebie – mówią członkowie Sant’Egidio.

W jego trakcie można będzie m.in. usłyszeć o przyjmowaniu uchodźców w Rzymie, Wigilii z Ubogimi w Warszawie oraz dzieciach z biednych przedmieść Buenos Aires.

Modlitwa o pokój oraz spotkanie „Sant’Egidio 3P: prayer, poor, peace” będą tłumaczone na języki: polski, angielski, włoski i hiszpański oraz animowane przez młodych pochodzących z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Wspólnota z Taizé

Od poniedziałku 25 lipca do piątku 29 lipca w kościele św. Szczepana przy ul. Henryka Sienkiewicza 19 będzie można uczestniczyć w modlitwie ze śpiewami z Taizé, animowanej przez braci ze wspólnoty krakowskiej. Tam też będzie można spotkać brata Aloisa, przeora Taizé. Plan codziennych modlitw jest następujący: poniedziałek – godz. 18.30 i 20.00, wtorek – godz. 10.00, 12.00 i 14.00, środa – godz. 14.00, 16.00, 18.30, 20.00, 21.30, czwartek – godz. 14.00, 20.00, 21.30, i piątek – godz. 14.00, 20.00, 21.30.

Pomiędzy modlitwami kościół św. Szczepana będzie miejscem ciszy. Bracia będą cały czas na miejscu, by przyjmować i słuchać młodych, którzy potrzebują indywidualnej rozmowy.

„W dniach, które uczestnicy spędzać będą w diecezjach, my, bracia i grupa wolontariuszy z różnych krajów, będziemy w diecezji bielsko-żywieckiej, aby w Oświęcimiu, w kościele św. Maksymiliana Kolbego, animować modlitwę dla gości tej diecezji w dniach 20-21 i 22 lipca” – informuje br. Marek.

Opus Dei

Opus Dei przygotowało dla młodych pielgrzymów codzienne rozważania Słowa Bożego – tradycyjnie podzielone na część dla dziewcząt i chłopców. Jak informuje Mikołaj Ramirez, Opus Dei będzie miało swoje namioty w czterech miejscach – m.in. przy ul. Kolnej, Winnickiej i przy kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak spodziewają się organizatorzy, w przygotowanych przez wspólnotę rozważaniach weźmie udział ok. 4 tys. dziewcząt i 3,6 tys. chłopców, na co dzień uczestniczących w formacji Opus Dei. Do Krakowa przyjadą z 52 krajów wraz z 220 księżmi ze wspólnoty.

Poza rozważaniami każdego dnia celebrowana będzie Msza św. dla różnych grup językowych – a młodzi pielgrzymi przyjadą m.in. z Singapuru, Libanu, Australii, Łotwy czy Białorusi.

Zaplanowano także dwa spotkania z prałatem Opus Dei bp. Javierem Echevarrią – oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Przy czym zaproszeni są wszyscy pielgrzymi, a nie tylko członkowie Opus Dei.

Anna Malec

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code