Chrześcijaństwo i inne religie świata

Opieka medyczna

Spread the love

Opieka medyczna podczas

największych pielgrzymek religijnych na świecie

Marta Werka

Uniwersytet Warszawski
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych

Pielgrzymka to podróż do miejsca uznawanego za święte, to też akt religijny, mający na celu zadośćuczynienie, dziękczynienie lub proszenie o łaskę. Często pielgrzymka ma na celu pogłębienie relacji z Bogiem czy odnalezienie sensu życia.

Pielgrzymem jest ten, kto z powodów religijnych decyduje się na pielgrzymowanie do sacrum. Podróż odbywa się do miejsc, które w różnych religiach uznawane są za święte. Mogą być to miejsca narodzenia czy śmierci założyciela, proroka, świętego czy osoby ważnej w danej religii. Mogą to być również miejsca cudów i szczególnych mocy.

Z ponad 200 milionów chrześcijan, około 40% (80 milionów) udaje się co roku do dwudziestu najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na świecie. Są to: Rzym i Guadalupe- każdy po 12 milionów, San Giovanni Rotondo- Santiago de Compostela- 7 milionów, Lourdes- 6 milionów, Fatima- 5 milionów czy Jasna Góra- 4 miliony.

W islamie co roku około 25% muzułmanów (ponad 10 milionów) udaje się na pielgrzymkę m.in. do Mekki i Medyny. Do samej Mekki rocznie zdąża około 5 milionów wiernych.

W hinduizmie co 3 lata odbywa się święto Kumbh Mela, podczas którego gromadzi się 60-100 milionów wyznawców.

Podczas tych pielgrzymek, które skupiają największe rzesze wiernych, dochodzić może do wypadków, masowych zachorowań, zatruć czy innych niebezpieczeństw. Staraniem rządów i innych władz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pielgrzymów, statystyki poprawiają się z każdym rokiem, jednak wypadki zdają się być nieuniknione.

Chrześcijaństwo

Chrześcijanie początkowo pielgrzymowali do miejsc związanych z narodzinami, ukrzyżowaniem i śmiercią oraz zmartwychwstaniem Jezusa. Miejscami szczególnie ważnymi stały się również te, związane z apostołami, świętymi, męczennikami czy mające związek z objawieniami Najświętszej Marii Panny. Są to m.in.: Ziemia Święta- Jerozolima (Izrael), Rzym (Włochy), Santiago de Compostela- Droga Św. Jakuba (Hiszpania), Lourdes (Francja), Fatima (Portugalia) czy Jasna Góra- Częstochowa (Polska).

Lourdes stało się jednym z czołowych świętych miejsc chrześcijan. Co roku odwiedza je około 6 milionów pielgrzymów, w tym 100 tysięcy wolontariuszy i 80 tysięcy chorych i niepełnosprawnych. Na szczególną uwag zasługują ci, którzy posługują przy sanktuarium, głównie pomagając pielgrzymom na różnych etapach ich wizyty w Lourdes- witając ich na stacji kolejowej, pomagając przy kąpielach czy posiłkach a także doprowadzając na modlitwy. Są to wolontariusze z różnych krajów pomagający tam na miejscu.

Są również organizacje, które w swoim własnym kraju organizują pielgrzymki i
towarzyszą grupom w drodze do Lourdes. W Wielkiej Brytanii jest to np. The Catholic Association powstałe w 1891 roku. Szacuje się, że w grupie, w której jedzie 700 osób, zwykle jest od 5 do 10 lekarzy, a także pielęgniarki, pomoc medyczna i psychoterapeuci.

Jasna Góra w Częstochowie jest najważniejszym miejscem kultu religijnego w Polsce. Pierwszy cud uzdrowienia przed świętym obrazem Czarnej Madonny zdarzył się w 1492 roku i odtąd stała się ona Królową Polski i Matką Miłosierdzia. Pierwsza zbiorowa pielgrzymka miała miejsce w 1711 roku- jako dziękczynienie Maryi za uratowanie Warszawy przed zarazą. W czasach komunizmu pielgrzymki do Częstochowy miały wymiar patriotyczny, były swoistym protestem i manifestem polskich wartości.

Dziś, zwłaszcza w sierpniu, na Jasną Górę zmierzają nie tylko Polacy, ale także chrześcijanie z pozostałych krajów. Szacuje się, że w ciągu roku w większych, zorganizowanych grupach dociera około 200 pielgrzymek z ponad 805 tysiącami wiernych. Dystans do przejścia to około 100-600 kilometrów w ciągu 7-15 dni.

Przez cały sierpień w Częstochowie działają szpitale w systemie całodobowym. 14 i 15 sierpnia są zwykle 3 karetki pogotowia w pobliżu sanktuarium gotowe do natychmiastowej akcji. Ponadto jest około 10 darmowych punktów z czystą, pitną wodą i 5 dużych parkingów. W całym mieście rozstawione są również przenośne toalety. Dodatkowo każda z zorganizowanych grup ma swoją opiekę medyczną, lekarzy, a często też i swój ambulans.

Islam

Mekka to najważniejsze, święte miasto muzułmanów. Pielgrzymka do niego (Hajj- hadżdż) jest jednym z pięciu filarów wiary. Trwa 3- 6 dni podczas których wierni muszą przejść przez kolejne etapy pielgrzymowania. Co roku miasto odwiedza ponad 5 milionów pielgrzymów, stąd wysokie zagrożenie różnymi rodzajami wypadków. 2 lipca 1990 roku miała miejsce ogromna tragedia, kiedy to na skutek wadliwego systemu wentylacji w tunelu wybuchła panika i 1426 osób zostało zadeptanych i stratowanych na śmierć.

Problem zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom wielokrotnie były podejmowane publicznie, m.in. w 1957 roku przez WHO. W samej Mekce opieka medyczna dla wiernych jest zwolniona od wszelkich opłat, a w mieście funkcjonuje 7 dużych szpitali. Podczas hadżdżu funkcjonuje wiele przenośnych klinik i ambulatoriów dostępnych zarówno dla mieszkańców Mekki jak i pielgrzymów. Wszystkie interwencje, nawet te najbardziej kosztowne i skomplikowane są bezpłatne.

Przed wyruszeniem na pielgrzymkę do Mekki, każdy pielgrzym zobowiązany jest do przeprowadzenia szeregu badań oraz zabrania w podróż swoich leków. Musi mieć również aktualne szczepienia m.in. na żółtą febrę, polio czy zapalenie opon mózgowych. Od 2013 roku rząd Arabii Saudyjskiej kontroluje ponadto ilość wiernych co roku odwiedzających miasto a na tydzień przed pielgrzymką przeprowadza opryski przeciw komarom, zabezpieczając tym samym teren przed wybuchem malarii.

Mimo tych wszystkich starań, interwencje lekarskie są nierzadkie a najczęstszymi powodami wizyty u lekarza są duszności, poparzenia słoneczne, problemy kardiologiczne, zatrucia pokarmowe czy odwodnienie. Wysoka temperatura jest zaś przyczyną 28% wszystkich zgonów wśród pielgrzymujących.

Judaizm

Jerozolima jest miastem trzech wielkich religii- islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Dla muzułmanów jest to trzecie (za Mekką i Medyną) co do świętości miejsce. Mahomet odbył tzw. „nocną podróż” z Mekki do Jerozolimy, gdzie dostąpił wniebowstąpienia ze skały, na której dziś znajduje się meczet Kopuła na Skale. Dla chrześcijan jest to miasto, w którym Jezus został skazany na śmierć, ukrzyżowany i w którym zmartwychwstał. Również dla żydów jest to miejsce szczególne. Tam stała Pierwsza Świątynia, w której żydzi przechowywali Arkę Przymierza. Zburzona podczas niewoli babilońskiej została odbudowana w 516 r. p.n.e. Zniszczona ponownie w 70 r. n.e. już nigdy nie została odtworzona.

Dziś została po niej jedynie jedna ściana, zwana Ścianą Płaczu, do której pielgrzymują wszyscy pobożni żydzi. Dawniej Jerozolima była centrum ich religijnego świata, w której co roku odbywały się trzy ważne święta- Pascha, Szawuot i Sukkot. Każdy dorosły wyznawca judaizmu zobowiązany był do pielgrzymowania do Świątyni i składania ofiary. Dziś nie ma obowiązku pielgrzymowania do tego miasta a podróże pod Ścianę Płaczu są wyrazem tęsknoty i miłości do Boga.

Hinduizm

W hinduizmie praktycznie każde miejsce, rzeka, pasmo górskie czy jezioro może stać się święte. Hindusi nie są zobowiązani do pielgrzymowania, jednak podróże do miejsc związanych z sacrum są nieodłączną częścią ich życia.

Kumbh Mela to największy pokojowy festiwal świata, święto podczas którego wierni zbierają się by obmyć się w rytualnych kąpielach nad brzegami świętej rzeki. Odbywa się na przemian co trzy lata w czterech miastach- Allahabadzie, Haridwarze, Nashik i Ujjain. W 2013 roku w Allahabadzie spodziewano się około 100 milionów wiernych. Święto trwa 55 dni, podczas którego pielgrzymi dokonują rytualnych obmyć w świętej rzece Ganges.

Podobnie jak w przypadku pielgrzymujących muzułmanów, również hindusi narażeni są na szereg zagrożeń. Wielu z nich nie jest zaszczepionych na najniebezpieczniejsze zakaźne choroby a zatrucia brudną wodą są szczególnie częste. Nierzadko zdarzają się również utonięcia, gdyż niewielu Hindusów potrafi pływać. Ponad połowa narodu przyzwyczajona jest do defekacji na świeżym powietrzu, stąd wielu pielgrzymów w ogóle nie używa podczas festiwalu latryn.

Głośny był ponadto przypadek w lutym 2013 roku w Allahabadzie, kiedy to na stacji kolejowej wybuchła panika i stratowanych zostało 36 osób. Rząd Indii stara się za wszelką cenę zapewnić bezpieczeństwo wiernym, stąd podczas ostatniego święta w pogotowiu były 83 ambulansy, 250 doktorów, 14 tysięcy policjantów, 200 policyjnych łodzi. Zbudowano też 18 pontonowych mostów.

Cały obszar został podzielony na 14 sektorów a w każdym znajdował się szpital, posterunek policji, sklep z żywnością, dostęp do wody pitnej, wytyczone były nowe drogi i podłączona elektryczność. Mimo zainteresowania opinii międzynarodowej bezpieczeństwem podczas festiwalu, rząd Indii nie udziela szczegółowych raportów dotyczących statystyk. Stąd trudno dokładnie oszacować liczbę wypadków czy zachorowań podczas święta.

Marta Werka

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code