Rekolekcje Tezeusza

Rekolekcje Adwentowe 2012

Spread the love

„Wierzę, Panie!”

Rekolekcje Adwentowe 2012

9 – 23 grudnia 2012

Po raz dziewiąty organizujemy Rekolekcje Adwentowe Tezeusza. Tym razem odbywają się one w Roku Wiary. Proponujemy, aby tekstem przewodnim naszych rozważań stała się opowieść o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia (J 9 1 – 41) – o spotkaniu Boga i człowieka, które całkowicie zmienia ludzkie życie, ale też trafia na niedowierzanie, podejrzliwość, lekceważenie i dlatego wymaga od człowieka dawania trudnego świadectwa. Tytułem naszych tegorocznych rekolekcji są słowa, które uzdrowiony człowiek wypowiedział wobec Jezusa „Wierzę, Panie!”.

Niech tegoroczne rekolekcje adwentowe staną się dla nas czasem refleksji nad naszymi osobistymi spotkaniami z Bogiem. Co one zmieniają w naszym życiu? Po co są nam potrzebne? Jak możemy opowiadać o nich innym ludziom, niekiedy będącym od Boga bardzo daleko?

W ubiegłym roku zastanawialiśmy się nad takimi dylematami współczesnego polskiego chrześcijanina, które często stanowią test naszej wiary. Staraliśmy się pokazać naszą wiarę w działaniu, w naszych decyzjach i uczynkach. Tym razem skupmy się na samym spotkaniu z Bogiem, na tym, jak z Nim rozmawiamy i jak odpowiadamy na znaki Jego obecności w naszym życiu.

Na tej drodze będą nam również towarzyszyły codzienne czytania Kościoła katolickiego, które przez dwa grudniowe tygodnie przygotowują do Bożego Narodzenia – do kolejnego spotkania z Bogiem, który tym razem staje się nam szczególnie bliski za sprawą Wcielenia. Spróbujmy odczytywać te teksty zastanawiając się, czego możemy się dzięki nim dowiedzieć o naszej osobistej wierze i o tym, jakie miejsce wiara każdej/każdego z nas powinna znaleźć w przestrzeni publicznej.

Autorzy rozważań:
Inka Bestry
Beata Bogdanowicz
Ks. Andrzej Draguła
Jolanta Elkan-Wykurz
Małgorzata Frankiewicz
Patryk Jakubowski
Wojciech Jałoszyński
Zofia Jaros
Anna Jóźwik
Kazimierz Juszczak (Kościół Zielonoświątkowy)
Barbara Kapturkiewicz
Ewa Kiedio
Maria Kudroń
Magdalena Kulus
Dorota Łodziak (Reformowany Kościół Katolicki)
Andrzej Miszk
Agata Niedźwiecka
Michał Piątek
Ks. Tomasz Puchalski (Reformowany Kościół Katolicki)
Daniel Skórski
Ks. Krzysztof Tłoczek (Zjednoczony Kościół Chrześcijański)
Ks. Adam Winski

WARTO PRZECZYTAĆ
List apostolski Benedykta XVI “Porta fidei”


IV Niedziela Adwentu, rok C1

Ewa Kiedio Błogosławione spotkanie
Spotkanie z Elżbietą pełne jest niezwykłej bliskości. Kobiety rozumieją się bez słów. Przedziwne rzeczy, które stały się udziałem Maryi, Elżbieta obejmuje swym umysłem i uczuciem z pomocą Ducha Świętego. Całe ich spotkanie pełne jest Bożej obecności. W zjednoczeniu tym biorą udział także dzieci w ich łonach – Jezus i Jan Chrzciciel. Więcej…

Kazimierz Juszczak Dziwny Król
My Ciebie zabiliśmy, bo nie rozumiemy tak prostej prawdy – że przyszedłeś do naszej stajni życia, że jesteś z nami, gdy mówimy o Tobie i gdy zwiastujemy Twoją miłość, choćbyśmy mieli zawisnąć na krzyżach, własnych krzyżach. Ale jesteś daleki, gdy żyjemy z dala od Ciebie, odrzucając Twoją stajenkę. Więcej…

Sobota III tygodnia Adwentu, rok C1

Maria Kudroń Wiara Łukasza
To klasyczne, proste i poruszające – dzięki postaci Matki Jezusa – wyznanie zaufania Bogu. Wiary w Jego obecność i opiekę. Sam święty Łukasz zgodnie z przekazami okazywał swoim zachowaniem zaufanie i wiarę. Towarzyszył aresztowanemu Pawłowi. Więcej…

Ks. Tomasz Puchalski Kroki wiary
W historii spotkania tych dwóch kobiet odnajdujemy podstawowe kroki wiary, które przez tysiąclecia były drogowskazem dla wyznawców Jezusa Chrystusa. Prowadzą one do uwielbienia Boga, który nie umniejsza człowieka mimo swojego wielkiego majestatu, ale wręcz przeciwnie: podnosi go, wyzwala i pozwala wzrastać, by osiągnął pełnie. Więcej…

Piątek III tygodnia Adwentu, rok C1

Dorota Łodziak NIE JESTEŚMY SAMI – „Pan jest zawsze z Tobą”!!!
Zawsze od kiedy tylko wybrałam sobie Gabriela za patrona, chciałam zanosić ludziom dobre wieści. Moje chęci kończyły się często porażką, a piękne idee uciekały w zapomnienie, gdy inne pragnienia przesłaniały mi rozum. Gabriel – zwiastun wybawienia. Gabriel – chwalący Boga za to, że Jezus rodzi się, byśmy mogli żyć. Więcej…

Wojtek T. Jałoszyński Spotkałem Pana w mych słabościach
To spotkanie w moich słabościach odmieniło moje życie, zmieniło moje myślenie o Bogu, ludziach i własnej chorobie! Dało mi sens w życiu, uczyniło mnie błogosławieństwem – przejrzałem i widzę każdego dnia! Każdego dnia Pan przychodzi do mnie, każe mi wstać i po prostu żyć! I widzieć w innych coś więcej niż ruchomą masę ciała i kości. Więcej…

Czwartek III tygodnia Adwentu, rok C1

Maria Kudroń Madonna bez komercji
Madonny ciągle służyły celom komercyjno-zdobniczym, przynajmniej te, które widziałam. Nie odmawiałam im urody, wdzięku i szyku z epoki, ale z wiarą ich nie kojarzyłam. Dopiero wyprawa do Muzeum Szołayskich w Krakowie pozwoliła mi odnaleźć moją Madonnę. Więcej…

Anna Józwik Gdy przyjdzie Nadzieja…
Boże Narodzenie to czas, w którym przeżywamy prawdę o tym, że Bóg kocha nas do tego stopnia, że stał się jednym z nas. Jeśli ogarniają nas myśli, że jesteśmy zdani sami na siebie, osamotnieni i pozostawieni bez jakiejkolwiek pomocy – to właśnie te Święta rozwiewają wszelkie wątpliwości. Więcej…

Patryk Jakubowski Dar seksualności
Seksualność to sfera, gdzie umiera samotność. Samotność dwóch ciał i dusz. Zespolenie tak silne, że powstaje jedność. Sfera życia, gdzie fascynacja drugą osobą osiąga swój szczyt. Szczyt, gdzie może być obecny Bóg. Spełnienie w tak ważnym aspekcie życia to nie tylko zaspokojenie biologicznego popędu, ale przede wszystkim możność mistycznego osiągnięcia jedności. Więcej…

Środa III tygodnia Adwentu, rok C1

Zofia Jaros Wieczny adwent tego, który wyruszył w drogę
To słuchać Słowa Bożego i pozwalać się kształtować łaską, którą przemienia. To świadomość, że wiara jest łaską i wielu ludzi nie rozpoznaje tego daru w sobie, że szczere poszukiwanie tego, co wartościowe, nieprzemijalne, co jest prawdą o sobie i o świecie jest preambułą wiary. Więcej…

Ks. Tomasz Puchalski Bóg nawołujący
Boże nawoływanie nie jest jednak związane z jakimś głosem z innego świata. Jest ono związane bardzo konkretnie z powołanymi przez Boga ludźmi. Nawoływanie z księgi proroka Izajasza nie jest przecież bezpośrednim głosem Boga, ale związane jest z osobą proroka. Więcej…

Wtorek III tygodnia Adwentu, rok C1

Magdalena Kulus Pewność
Wydaje się jednak, że doświadczenie Boga przez Maryję i Józefa było tak głębokie, że nie tracili czasu na zbędne rozmyślania, bo mieli PEWNOŚĆ. Mieli pewność i byli całkowicie przekonani do tego, co przygotował dla nich Stwórca. Poddali się Jego woli, wypełnili swoje zadanie, przyjęli wszystko, bo wiedzieli, że przyniesie to dobre owoce.Więcej…

Michał Piątek Wiara i miłość
Zwłaszcza w czasach, gdy w wielu środowiskach niemal nie wypada już przyznawać się do swej wiary, bardzo często sami ją w sobie hamujemy, nie pozwalamy jej z nas wypłynąć, aby tylko za bardzo się nie wychylić, nie zostać uznanymi za szaleńców, nawiedzonych itd. Więcej…

Daniel Skórski Majestat Boga
Zastanawiam się, czy współczesny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, z Kim rozmawia. Jaki mamy stosunek do Boga? Jego imienia? Warto zdać sobie sprawę, że nikt nie wie dokładnie, z Kim ma relację i jak wielki jest Ten, którego nazywa Bogiem. Więcej…

Poniedziałek III tygodnia Adwentu, rok C1

Barbara Kapturkiewicz List do Jezusa
W dzisiejszym czytaniu jest Twoja genealogia. Wyliczanie imion ojców wielu pokoleń. Na końcu jesteś Ty, którego Imię ma nieskończoną moc. Jezu – jako Człowiek czerpałeś z duchowych dóbr swoich przodków. Jako Bóg sam jesteś Źródłem każdego dobra. Nie lubię zbytniego przywiązania do tradycji i rodziny. Więcej…

Małgorzata Frankiewicz Ojczysty język wiary
Możemy się spierać ze swoją tradycją, w czym zresztą Jezus jest dla nas znakomitym przykładem, ale nie wolno nam jej lekceważyć, udawać, że jej nie ma. Wchodząc natomiast w krąg innych tradycji, powinniśmy pamiętać, że dużo czasu musi minąć, zanim zapuścimy tam swoje korzenie…Więcej…

Niedziela III tygodnia Adwentu, rok C1

Agata Niedźwiecka Bóg jest wśród swojego ludu
Bóg obdarzył człowieka rozumem i wolną wolą. Człowiek może uwierzyć i przyjąć ten Boży dar. Może się otworzyć i pozwolić narodzić się Bogu w swoim sercu, może pozwolić sobie na relacje z Nim, na ufność i radość, na pokój i dzielenie się tą miłością, którą otrzymał z drugim człowiekiem, na spotkanie z nim. Więcej…

ks. Adam Winski Gaudete in Domino semper
Tezeuszowy temat rekolekcyjnych zamyśleń to ślepota. Byłem ślepy, a teraz widzę. Zobacz, że On jest, że Obecność dyskretnie wkrada się w twoje życie. Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, iloma problemami jesteś przygnieciony, to Jego Obecność wyzwala radość i zadziwienie nad światem. Więcej…

Sobota II tygodnia Adwentu, rok C1

Magdalena Kulus Trudne pytania, trudne odpowiedzi
Trudne pytania, a jeszcze trudniejsze odpowiedzi – trzeba je „wyłapywać” z otaczającej nas rzeczywistości, być wyczulonym na słowa i gesty. Bo Bóg nigdy nie mówi wielkimi literami – przemawia subtelnie i na różne sposoby. Tym samym daje nam szansę na rozwój i spoglądanie tam „gdzie wzrok nie sięga”. Więcej…

Ks. Krzysztof Tłoczek Na takiego Jezusa czekam w adwencie
Jezus nie chciał, by jego uczniów rozpoznawano po tym, jak bardzo są ortodoksyjni względem swojej wiary. Nie chciał, by znakiem rozpoznawczym były wpływy, władza czy bogactwo. Chciał, by była to miłość. Miłość rozrzutna, a nie oceniająca. Na takiego Jezusa czekam w adwencie. Więcej…

Piątek II tygodnia Adwentu, rok C1

Dorota Łodziak Moc słowa, moc oceny
Wiara rodzi się ze słuchania. Czy jestem gotów usłyszeć, gdy inni mówią, że nadchodzisz? Czy jestem gotów krzyczeć do Ciebie i przyznać się, że sobie nie radzę, że ginę w ciemności mojego lęku, słabości, nierealnych oczekiwań? Więcej…

Michał Piątek Cały ten zgiełk
Jakże często ludzie dziś odpowiadają: „Tak, jestem wierzący/wierząca”, ale naprawdę nie mają pojęcia, co mówią. Jestem wierzący – to dziś często oznacza, że przynależę formalnie do jakieś wspólnoty i często nic więcej. Więcej…

Czwartek II tygodnia Adwentu, rok C1

Małgorzata Frankiewicz Komu potrzebna moja wiara?
Jezus nazywa ją jarzmem, bo taka miłość jest trudna, domaga się podania ręki komuś, na kogo nie ma się ochoty w danej chwili nawet spojrzeć, a niekiedy nie wiadomo, co zrobić, jak się zachować, żeby tę miłość wyrazić. Tymczasem miłość na wzór Jezusowej miłości wymaga przekroczenia siebie i łagodnego, pokornego serca. Więcej…

Ks. Andrzej Draguła Bóg, który jest teraz
Jakże często ludzie dziś odpowiadają: „Tak, jestem wierzący/wierząca”, ale naprawdę nie mają pojęcia, co mówią. Jestem wierzący – to dziś często oznacza, że przynależę formalnie do jakieś wspólnoty i często nic więcej. Czasami chodzę na msze, nabożeństwa, aby inni widzieli, aby się lepiej poczuć, aby wypełnić pewien rytuał, obowiązek. Więcej…

Środa II tygodnia Adwentu, rok C1

Inka Bestry W jarzmie miłości
Jezus nazywa ją jarzmem, bo taka miłość jest trudna, domaga się podania ręki komuś, na kogo nie ma się ochoty w danej chwili nawet spojrzeć, a niekiedy nie wiadomo, co zrobić, jak się zachować, żeby tę miłość wyrazić.Więcej…

Kazimierz Juszczak „Przypatrz się działaniu Bożemu”
Jakże często ludzie dziś odpowiadają: „Tak, jestem wierzący/wierząca”, ale naprawdę nie mają pojęcia, co mówią. Jestem wierzący – to dziś często oznacza, że przynależę formalnie do jakieś wspólnoty i często nic więcej. Czasami chodzę na msze, nabożeństwa, aby inni widzieli, aby się lepiej poczuć, aby wypełnić pewien rytuał, obowiązek.Więcej…

Wtorek II tygodnia Adwentu, rok C1

Andrzej Miszk Nadzieje zagubionych
Ze względu na temat wiodący Rekolekcji Tezeusza: „Wierzę, Panie!” rozważę kondycję zabłąkania, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wiary: jedynie bowiem wiara może pozwolić nam przetrwać mroczną noc zbłąkania i doświadczyć pragnienia bycia odnalezioną przez Pasterza. Więcej…

Jolanta Elkan-Wykurz Stado i zagubieni
Pan, Król, Jezus Chrystus, Najlepszy Pasterz troszczy się o nas wszystkich. Darzy miłością i tych, którzy podążają za nim z miłości i tych, którzy idą za nim z lęku, a nawet tych, którzy idą, bo inni też idą. Najczulszą troską otacza jednak tych, którzy za wszelką cenę chcą szukać szczęścia po swojemu i gubią się na manowcach. Więcej…

Poniedziałek II tygodnia Adwentu, rok C1

Ks. Andrzej Draguła Bóg, który ocala
Bóg albo ktoś do Boga podobny jest im potrzebny, by wyjaśnić świat. I właśnie dlatego – jak Leszek Kołakowski – mówią: „Dobrze by było, gdybyś był”. Ale to jeszcze nie jest wiara. Ta bowiem zaczyna się dopiero tam, gdzie Bóg jest nie tyle potrzebny, co konieczny. Więcej…

Anna Józwik Moc wiary
Ludzie dużej wiary pomogli mu. Na uwagę zasługuje również fakt, że umieli podzielić się tym darem z człowiekiem bezsilnym, który nie tylko fizycznie, ale i duchowo był sparaliżowany. Czytając tę perykopę uświadamiam sobie, jak ta jedna z trzech cnót boskich jest ważna w życiu każdego człowieka. Więcej…

II Niedziela Adwentu, rok C1

Jolanta Elkan-Wykurz Góry, doliny, pustynia
Słowa łatwe, bo znane, obietnica wyczekiwana, ale wypełnienie dla chcących się nawrócić – trudne. Cóż więc mamy czynić? – pytają Chrzciciela. Jak możemy zrównać góry z ziemią? Nawet, a zwłaszcza wówczas, jeśli są to góry lodowe naszej nieczułości i obojętności? Więcej…

Ks. Adam Winski Dać sobie trochę luzu…
Adwent to czas łaski. To Chrystus, ktòry przychodzi, by być na zawsze Emmanuelem, Bogiem bliskim, Bogiem na wyciągnięcie ręki. Adwent to kairos, czas Bożego działania. To On ma działać, a nie Ty. To On ma zdjąć twoje maski, abyś był sobą przed Nim. To On ma ukształtować w Tobie nowego człowieka, a nie Ty masz Go przyciąć do swojej miarki… Więcej…

Beata Bogdanowicz Wierzę, przymnóż mi wiary
Nie mogło być wątpliwości, że Jan mówi coś, w co nie wierzy. Słowa Jana paliły i przyciągały tłumy ludzi spragnionych czegoś prawdziwego, autentycznego, gwałtownego i szorstkiego jak napomnienia Proroka. Nawet Herod, który czuł niepokój po słowach Jana, chętnie go słuchał. Jan był człowiekiem wiary. Więcej…

Patryk Jakubowski Kochać sercem, nie denominacją
W końcu Jezus powiedział: „Przyjdźcie do mnie wszyscy” a najczęściej mówił to chorych, utrudzonych, wykluczonych… Moją odpowiedzią na znaki Bożej obecności jest dawanie świadectwa opartego na wierze w Wielkiego Boga, który daje człowiekowi wielkość, a jednocześnie poczucie bycia kochanym Dzieckiem Bożym. Więcej…

Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2011
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2010
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2009
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2008
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2007
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2006
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2005
Rekolekcje Adwentowe Tezeusza 2004

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code