Miesięcznik " W drodze"

W drodze – kwiecień 2012

Spread the love

W drodze – Kwiecień 2012

Czy Kościół trzeba reklamować?

Matka Kościół, czy marka Kościół? Czy jedno wyklucza drugie? W kwietniowym numerze dominikańskiego miesięcznika znajdujemy wielość spojrzeń na kwestię reklamowania chrześcijaństwa i ewangelizacji.

Bp Grzegorz Ryś mówi o idei nowej ewangelizacji, co zrobić, by nie była tylko pustym hasłem: Póki nie zejdziemy z poziomu imprezy na poziom modlitwy, rozmowy (a w końcu i sakramentu), to ewangelizacji nie będzie.

Ciekawa jest perspektywa specjalisty od PR, Eryka Mistewicza. Według niego, instytucji Kościoła katolickiego brakuje umiejętności zarządzania kryzysem, a kryzys – ten medialny – wydaje się być chroniczny.

Człowiek z mediów – Marcin Prokop opublikował niedawno książkę-rozmowę z Szymonem Hołownią – człowiekiem Kościoła i popkultury „Bóg, kasa & rock’n’roll”.

W rozmowie z redaktorami miesięcznika przyznaje, że Kościół ma dobry produkt, ale słaby PR, że polski kościelny mainstream odstrasza od katolicyzmu. Na pewno o dobry PR dba kardynał, metropolita Nowego Jorku Timothy Dolan, którego sportretowała Joanna Petry Mroczkowska. Ciepło, prostota w przyznawaniu się do własnych słabości, chętne poświęcanie czasu na kontakty z dziennikarzami, osobiste rozmowy z osobami molestowanymi przez duchownych – to wynika z cech osobowości kardynała, ale i z niekoturnowego wizerunku kapłana w Stanach Zjednoczonych. Gorzej, jeśli poprawianie wizerunku duchownych, liturgii, wiary robi się na siłę, żeby kokietować „target” .

Pisze o tym ks. Andrzej Draguła. Daje wiele przykładów chybionego marketingu religijnego jak „rekolekcje nie dla idiotów” czy piosenki podrasowane z przebojów dyskotekowych na pielgrzymkowe.

O tym, na jakim gruncie działają dziś ewangelizatorzy, pisze Paweł Milcarek. Jest to grunt zdradliwy, a nosi miano postchrześcijaństwa. To „chrześcijaństwo” pozbawione swej nadprzyrodzonej spójności i rozumu teologicznego, choć zbudowane materialnie wciąż z wielu symboli, pojęć i dylematów, wyjętych z rzeczywistego chrześcijaństwa.

Śmierć Wisławy Szymborskiej podniosła wrzawę pytań o jej wiarę. Odpowiada na nie częściowo w poruszającej rozmowie z Anną Sosnowską jej sekretarz Michał Rusinek. W ostatnią drogę chcę iść sama, a Bóg i tak zrobi ze mną, co zechce, to fragment szkicu do jej testamentu. Ale przede wszystkim jest to rozmowa o osobowości i wizji świata Noblistki.

Inne teksty o ważnych osobach to felieton Adama Zagajewskiego – o uprzedzeniu i przekonywaniu się do Jarosława Iwaszkiewicza i felieton o. Jana Góry o wybitnym duszpasterzu akademickim o. Tomaszu Pawłowskim. Dorobkowi Józefa Mackieiwcza, który analizował sytuację komunizm-Kościół poświęca też swój felieton o. Dariusz Kowalczyk.

Pozostali felietoniści piszą: Marek Magierowski o przeciąganiu struny w medialnym najeżdżaniu na Kościół a Teresa Capponi-Borawska – o umieraniu.

Joga jest niebezpieczna dla wiary – do takiego wniosku dochodzi o. Radosław Broniek OP, który polemizuje z opiniami zawartymi w reportażu Stanisława Zasady o katolikach uprawiających jogę. Reportaż Katarzyny Kolskiej o narodzinach, wzroście i trwaniu największego misterium pasyjnego w Europiez z Poznania, wprowadza w atmosferę paschalną. Podobnie jak komentarze do Ewangelii, które napisali dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski, Michał Pac, Mariusz Tabaczek i Andrzej Morka.

I jeszcze przegląd tekstów w pozostałych stałych rubrykach miesięcznika. O tym, jak będąc rodzicem pozostać małżonkiem, mówi psychoterapeutka Barbara Smolińska, w kolejnej części cyklu dla narzeczonych „W drodze do ołtarza”. O. Jacek Salij w dziale „Szukającym drogi” przekonuje, że prześladowania chrześcijan są po to, by prześladowani mogli zostać współzwycięzcami Chrystusa.

W dziale recenzyjnym Orientacje Marcin Cielecki pisze o książce Bożeny Szaynok „Duszpasterz. Rozmowy z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim a Konrad Sawicki – o filmie

„Wszystkie odloty Cheyenne’a” Paolo Sorrentino.

JB-W

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code