Miesięcznik " W drodze"

W drodze – marzec 2012

Spread the love

W drodze – marzec 2012

Spowiedź i rekolekcje dla zabieganych

O. Roman Bielecki OP

Do marcowego numeru “W drodze”, poświęconemu tematowi spowiedzi, dołączyliśmy płytę CD z komentarzami ośmiu dominikanów do ośmiu przypowieści Jezusa.

„Spowiedź jest niewyczerpanym sakramentem, który ma więcej stron, niż możemy przypuszczać, i życia nie starczy, żeby go zrozumieć” – napisał we wstępniaku do wielkopostnego numeru „W drodze” redaktor naczelny o. Roman Bielecki OP przytaczając słowa szwajcarskiej mistyczki Adrienne von Speyr. Razem z marcowym miesięcznikiem Czytelnik otrzyma też płytę z rozważaniami rekolekcyjnymi dominikanów.

Refleksje na temat spowiedzi otwiera ciepła od miłosierdzia rozmowa o. Romana Bieleckiego z jezuitą Wojciechem Ziółkiem. W spowiedzi nie chodzi o grzech, tylko o wyznanie. I to podwójne – wyznanie grzechów i wyznanie miłości. I to wyznanie jest przedmiotem spowiedzi. Ja wyznaję Panu Jezusowi miłość, a On wyznaje ją mnie – mówi o. Ziółek.

Cenną perspektywę daje tekst Macieja Müllera o dziejach sakramentu pokuty. Przebaczenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie było ani oczywiste ani łatwe. Wydaje się, że przez wieki Kościół dojrzewał do otwarcia się na łaskę Boga miłosiernego, która jest jedynym ratunkiem dla grzesznika. Cielesna pokuta, choć ma swoją wartość, sama z siebie grzechu nie gładzi.

Podobnie jak zakazowo-nakazowe, infantylne podejście do moralności chrześcijańskiej, o czym pisze teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP: Nauczanie moralne zostało zredukowane do uczenia się przykazań, dedukowania z nich powinności oraz zakazów (…). W tej perspektywie pytania o pragnienie szczęścia, o wychowanie cnót, o poszerzanie odpowiedzialności, o nawiązanie więzi z Bogiem poprzez cnoty teologalne i dary Ducha Świętego zanikły.

Maciej Mazurek w rozmowie z ks. Dariuszem Larusem-psychoterapeutą, próbuje uporządkować rzeczywistość należącą do wiary i psychologii. Według ks. Larusa nie tyle psychologia przyczynia się do zaniku poczucia grzechu, ile materializm praktyczny, konsumpcjonizm, w którym nie ma miejsca na trudne aspekty życia, jak cierpienie, pokuta, grzech.

Artykuł o. Pawła Kozackiego OP traktuje o przypadkach, w których spowiednik musi odmówić rozgrzeszenia.

Wielki Post to dobry czas na pisanie o jedzeniu i powstrzymywaniu się od niego.

Stąd w numerze wywiad Anny Sosnowskiej z krytykiem kulinarnym Wojciechem Nowickim o kulturze jedzenia w Polsce, pożytkach z poszczenia i nudnym schabowym.

A jak jest w Anglii, gdzie od września 2011 r. katolicy w piątki nie jedzą mięsa tak jak dawniej? Co ma z tym wspólnego kupowanie krowy? O tym w tekście Jolanty Brózdy-Wiśniewskiej.

Refleksjami o poszczeniu dzieli się również felietonistka Teresa Capponi-Borawska.

Rezonuje w miesięczniku sprawa protestów wokół porozumienia ACTA. Rzeczowo i przystępnie sprawę wyjaśnia i oddramatyzowuje prawniczka, prof. Ewa Nowińska.

Wtóruje jej w felietonie Marek Magierowski, który zamieszanie wokół ACTA uważa za błahy problem wobec wielu innych w Polsce – pilniejszych i poważniejszych.

Cykl dla narzeczonych „W drodze do ołtarza” wypełnia rozmowa Katarzyny Kolskiej z o. Maciejem Soszyńskim OP. Rozmówcy koncentrują się na temacie wesela i wieczorów panieńskich/kawalerskich.

Tym, którzy już mają dzieci, warto polecić artykuł o. Jacka Salija OP o nudzie w kościele.

W recenzyjnej części miesięcznika Konrad Sawicki pisze o filmie „Elena” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Zofia Marduła omawia pismo studentów Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów „Teofil”.

Poza wymienionymi już tekstami, felietoniści piszą:
Adam Zagajewski o Jerzym Turowiczu,
o. Jan Góra o dobrodzieju Jamnej i Lednicy – Januszu Kocięckim,
a o. Dariusz Kowalczyk pisze o katechezie i antykatechezie, które w nas walczą i domagają się jednoznacznego wyboru między światłem i ciemnością.

Do Ewangelii niedzielnych komentarze napisali dominikanie: Paweł Trzopek, Szymon Popławski, Marek Pieńkowski i Michał Pac.

Królestwo w przypowieściach Jezusa – to tytuł płyty CD, dołączonej do tego numeru. Swoimi refleksjami dzielą się znani dominikańscy duszpasterze i kaznodzieje m.in. o. Ludwik Wiśniewski, o. Jan Andrzej Kłoczowski, o. Cyprian Klash i o. Paweł Krupa.

O. Roman Bielecki OP

JB-W

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code