Cenne inicjatywy

Przystanek Jezus 2011

Spread the love

Przystanek Jezus 2010

31 lipca – 7 sierpnia 2011

7 sierpnia 2011

XII Przystanek Jezus dobiegł końca. Tematem przewodnim tegorocznej edycji PJ była: „Nowa Pięćdziesiątnica, Nowa Ewangelizacja”. Na koszulkach przystankowiczów pojawiło się hebrajskie słowo RUAH – Duch. Tak chcieliśmy sobie przypominać prawdę, że „ nie nasza siła, czy moc, ale sam Duch Święty dokończy dzieła ewangelizacji”. Ewangelizatorom towarzyszył w kościele kilkumetrowy baner z białym gołębiem z rozpostartymi skrzydłami iskrzącymi delikatnym światłem.

Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 600 ewangelizatorów z przewagą mężczyzn. Na PJ zarejestrowało się łącznie ok 60 księży, którzy wspólnie celebrowali Eucharystię, 110 kleryków, 30 sióstr zakonnych i ok 400 świeckich uczestników. Wśród uczestnikówów były osoby min z: Białorusi, Ukrainy, Irlandii, Szkocji, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii. Modlitwą wspierało nas kilkuset duchowych przystankowiczów. Potwierdzono mailowo wsparcie przyszło do nas z za oceanów min. z: Kanady, kilku stanów USA, Australii; a także z: Izraela, Węgier, Islandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Chorwacji, Belgii, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Norwegii. Nasze relacje w TV Odnowa oglądało stale 3-4 tysięcy osób.

Na polu woodstockowym stanął namiot w którym obok telebimu zawieszono kilkumetrowy obraz oblicza Jezusa z całunu turyńskiego na tle imion, które u jego dołu składały się w napis: NAZWAŁEM WAS PRZYJACIÓŁMI. Na polu rytm dnia wyznaczały godziny modlitw które odbywały się pod białym przystankowym krzyżem: 12:00 Anioł Pański, 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, 18:00 Modlitwa różańcowa, 21:00 Apel jasnogórski. Od wtorku do soboty przystankowy zespół muzyczny poprowadził modlitewne uwielbienie na podeście pod białym krzyżem na Woodstocku. Znów można powiedzieć o nowym wymiarze Przystanku Jezus, w którym razem w modlitwie i tańcu radują się świeccy, księża, siostry zakonne i uczestnicy festiwalu Przystanek Woodstock. Podczas modlitwy uwielbienia oprócz rockowych pieśni uwielbienia prezentowano pantomimy i świadectwa ludzi, którzy opowiadali o działaniu Jezusa w swoim życiu. Na wielkim telebimie można było obejrzeć krótsze i dłuższe filmy ze świadectwami znanych osób. Codziennie na podeście występował gość dnia, który rozmawiał z Woodstockowiczami na ważny temat. Gośćmi byli: Janek Pośpieszalski, Ewa Stankiewicz, dr Jacek Kurzępa, ks. Grzegorz Herman, o. Ksawery Knotz, s. Orencja Żak. W sobotę gościem specjalnym była Pani Wojewoda Województwa Lubuskiego Helena Hatka. Wystąpili również nasi eksperci: ks. Artur Godnarski i lek.med. Marek Widenka.

Na tegorocznym Przystanku Jezus można było zobaczyć ciekawe filmy z przesłaniem w kinie nocnym.

W niedzielę o godz. 11.00 rozpoczęła się Eucharystia kończąca XII Przystanek Jezus. Przewodniczył jej i Słowo wygłosił biskup Stefan Regmunt. Obecnie trwają ostatnie prace demontażowe i porządkowe. Pole Przystanku Jezus na Woodstocku zostało wysprzątane, a w bazie przy kościele trwają prace zamykające inicjatywę pod względem informatycznym, logistycznym i porządkowym.

Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus jest organizowana od 1999r przez Wspólnotę św. Tymoteusza z Gubina. Celem młodych przyjeżdżających na PJ jest wyjście do swoich braci i sióstr na pole woodstokowe z orędziem Ewangelii. Ewangelizator nie nawraca, ewangelizator prezentuje osobę Jezusa głosząc Jego ewangelię. Najlepiej wyrażają to słowa Jana Pawła II z encykliki Redemptoris Missio: „Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości” (RMis 86)

5 sierpnia 2011

Na Przystanek Woodstock przyjeżdża wiele wartościowej młodzieży, która chce bawić się przy swej ulubionej muzyce w czasie koncertów, lub toczyć ambitne dyskursy w Akademii Sztuk Przepięknych. Jednak pomiędzy tymi uczestnikami snuje się mnóstwo zagubionych młodych ludzi, bez przerwy sączących piwo, wędrujących chwiejnym krokiem w tę i z powrotem po Polu Woodstockowym.

Dlatego Przystanek Jezus w swojej wiosce prowadzi działania profilaktyczne przeciwko uzależnieniu i wykluczeniu społecznemu. Zajęcia odbywają się w różnych formach.

Wieczorami przestawiana jest bajka z morałem. Na przykład we środę, teatr kukiełkowy wystawił krótką bajkę o cuchnącym, bekającym smoku piwnym, który uwięził młodego bohatera – Malinka w swej śmierdzącej jaskini. Dopiero mądry, dzielny król zdołał uwolnić młodzieńca z więzienia.

Dr Jacek Kurzępa, socjolog, specjalista od uzależnień młodzieży miał swoje wystąpienie we wtorek. Nasz gość próbował dowieść, że tworzenie wspólnot o mocnym kręgosłupie moralnym i małych grupek spierających się wewnątrz jest sposobem na wyciągniecie młodego człowieka z uzależnienia. Jest to również ratunek przed samotnością nastolatków, prowadzącą do desperackich decyzji. Doktor Kurzępa już od wielu lat prowadzi obserwację styku Przystanku Woodstock z Przystankiem Jezus. To spotkanie obu środowisk jest nie tylko bardzo ciekawe. Tutaj tworzy się atmosfera, która uspokaja rozchwiane emocje i psychikę młodego człowieka.

Dzisiaj, we czwartek, nasz kolejny gość Krzysztof Najdowski specjalista od wizerunku i prezentacji poprowadzi zajęcia zatytułowane:„Wybij się z tłumu”. Pan Krzysztof pracujący zarówno z polską jak i niemiecką młodzieżą pomoże uświadomić wszystkim, że każdy człowiek, ma swoją indywidualną, unikalną wartość. Trzeba mocno uwierzyć w tę prawdę. Dopiero z takim przekonaniem można budować jakąkolwiek społeczność i ostatecznie zdrowy, szczęśliwy naród.

Również dzisiaj we Wiosce Przystanku Jezus pojawi się jeszcze jeden ciekawy gość. Będzie to ojciec Ksawery Knotz – kapucyn, seksuolog, który zmierzy się z uzależnieniem od destrukcyjnego seksu poza małżeństwem, zniewoleniem pornografią i innymi niebezpieczeństwami w tej ważnej sferze. Zapewne bardzo interesujące będą pytania kierowane od młodzieży Woodstocku do zakonnika seksuologa.

3 sierpnia 2011

W środę wieczorem w Wiosce Przystanku Jezus odbyło się spotkanie z interesującymi gośćmi: Jankiem Pospieszalskim i Ewą Stankiewicz. Publicyści rozpoczęli fragmentem swojego filmu dokumentalnego. Następnie zarówno nasi goście przy mikrofonie jak i młodzież z publiczności stworzyli dobrą przestrzeń wolnej wymiany myśli. Padały szczere, inteligentne pytania a także uczciwe odpowiedzi Janka i Ewy. Ten rzeczywisty brak jakiejkolwiek cenzury spotkania wpisał się w „wolność” jako misję Przystanku Woodstock. Jednocześnie panowała dojrzała atmosfera wzajemnego szacunku dla odmiennych poglądów. Nie brakowało też miejsca na wspólną apelową modlitwę za ojczyznę. Po zakończeniu wystąpienia nie było końca serdecznych rozmów młodzieży Woodstocku z Jankiem i Ewą. Sami goście byli pod wielkim wrażeniem publiczności Woodstocku i dobrego klimatu dla wymiany poglądów.

2 sierpnia 2011

Ruszyła Wioska Przystanku Jezus na Woodstocku
We wtorek, o godz. 13.30 w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odbyła się uroczysta Eucharystia rozesłania. Przewodniczył jej Biskup Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej Stefan Regmunt. Koncelebrował ją Biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edward Dajczak, który wygłosi homilię. Razem z Biskupami uczestniczyło we mszy 50 księży i 2 diakonów. Była to Eucharystia posłania ewangelizatorów na Pole Woodstockowe.

O godzinie 16:00 Przestanek Jezus przeniósł się z parafii na Pole Woodstockowe do Wioski Przystanku Jezus. O godzinie 17:30 Biskup Regmunt i Biskup Dajczak poświęcili wielki biały krzyż i oficjalnie otworzyli Wioskę Przystanku Jezus. Z imponującego, wielkiego podestu popłynęła dynamiczna muzyka uwielbienia. 500 ewangelizatorów podjęło radosny śpiew i taniec z flagami. Wielki telebim dodał nowoczesnego, młodzieżowego przekazu.

O godzinie 20:00 młodzież spotkała się z gośćmi Przystanku Jezus: doktorem Jackiem Kurzępą – socjologiem i księdzem Grzegorzem Hermanem pracującym w parafii we Francji. Wystąpienie nosiło prowokacyjny temat: Dlaczego będę kłaniał się księżom. Młodzież zareagowała żywiołowo.

Przystanek Jezus dziś pozytywnie zaistniał na Woodstocku.

31 lipca 2011

Dziś, w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad
Odrą ruszyła XII edycja Przystanku Jezus. Zaczęliśmy o 19:00 Eucharystią
sprawowaną przez Biskupa Edwarda Dajczaka Ordynariusza Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, oraz 19 księży z Przystanku Jezus. Tematem tegorocznej edycji jest „Nowa Pięćdziesiątnica – Nowa Ewangelizacja”. Pragniemy przypomnieć, że nie ludzkie wysiłki, ale moc Ducha Świętego przemienia serce człowieka.

Przystanek Jezus jest inicjatywą organizowaną przez Wspólnotę św. Tymoteusza
z Gubina będącą odpowiedzią na potrzebę towarzyszenia młodym podczas
Przystanku Woodstock. Jest inicjatywą oddolną powstałą z pragnienia młodych
chrześcijan, by dzielić się pięknem i radością wynikającą z faktu spotkania
z Jezusem Chrystusem, który zmienił ich życie. Istnieje od 1999r i
funkcjonuje na dwóch płaszczyznach: wakacyjne spotkanie z młodymi na
Przystanku Woodstock oraz całoroczna posługa w Domu Wspólnoty dla młodych
potrzebujących pomocy; spotkania rekolekcyjne, konferencje i szkolenia na
terenie całej Polski, jak i zaangażowanie misyjne w Kamerunie i Ugandzie.

PJ 2011 jest Ogólnopolską Inicjatywą Ewangelizacyjną, do udziału w której
zaproszona jest młodzież pełnoletnia formująca się w ciągu roku w grupach,
ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. Celem inicjatywy jest służba
ewangelizacyjna na rzecz młodzieży przyjeżdżającej na Przystanek Woodstock w
Kostrzynie nad Odrą w dniach 31 lipca- 7 sierpnia 2011

Od niedzieli do wtorku na terenie parafii będziemy umacniać nasze serca w
ramach rekolekcji przygotowawczych. Konferencje Biskupa Edwarda Dajczaka,
radosne uwielbienie, wspólna modlitwa, cicha adoracja, warsztaty
ewangelizacyjne, to wszystko przygotuje nas na spotkanie z młodzieżą
Woodstocku.

We wtorek przeniesiemy się do Wioski Przystanku Jezus na Pole Woodstockowe.
Planujemy tam:

1. Prezentację pantomim, twórczości scenicznych oraz tańców zespołowych,
zawierających elementy kerygmatycznego przekazu.

2. Projekcje rozrywkowych oraz wartościowych filmów w ramach:
„wieczorynki”, „nocnego kina” i „laboratorium wiary”.

3. Prowadzenie dyskusyjnych spotkań w ramach „laboratorium wiary” oraz „gość Przystanku Jezus”, w ramach których gośćmi będą: dr Henryk Knapik (biblista), dr hab. Jacek Kurzępa (socjolog), ks. Grzegorz Herman (duszpasterz polonijny z Francji), Jan Pospieszalski (publicysta), bp Edward Dajczak (duszpasterz środowiska PJ), o. Ksawery Knotz OFMCap (seksuolog), s. Orencja Żak (misjonarka z Kamerunu). Spotkania te mają na celu prezentowanie szerokiego spektrum spojrzenia na ludzi którzy są wokół nas jak i świata w którym żyjemy, odkrywając że nie jesteśmy samotną wyspą.

4. Tworzenie przestrzeni refleksyjnej dla osób chcących przeżywać czas
modlitwy wspólnotowej jak i indywidualnej, między innymi poprzez ciszę jak i
wspólnotowe śpiewanie modlitewne.

5. Tworzenie przestrzeni osobistych spotkań i rozmów, także na tematy
wiary, filozofii, religiologii, metafizyki itp. celem wzajemnego ubogacania się.

6. Wspólne śpiewogranie z uczestnikami PW i PJ z elementami karaoke.

7. Organizowanie, tradycyjnie już, pokojowych korowodów na terenie
Przystanku Woodstock.

Przystanek Jezus to całoroczna praca wielu ludzi z Polski i ze świata. W
organizacji inicjatywy, braciom ze Wspólnoty św. Tymoteusza pomagają oprócz
wolontariuszy: stowarzyszenia, instytucje kościelne, prywatni przedsiębiorcy
a także grono ludzi dobrej woli bez wsparcia których zorganizowanie całego
przedsięwzięcia nie byłoby możliwe. Przystanek Jezus od początku cieszy się
wsparciem Episkopatu Polski. Aktualne informacje na temat tego co dzieje się
na PJ 2011 można znaleźć na stronie Przystanek Jezus oraz na oficjalnym profilu Przystanku Jezus na Facebooku. Dzisiaj ruszają transmisje TV Odnowa. Od kilku dni nadaje internetowe Radio PJ.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code