Wiadomości KAI

26. Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie

Spread the love

26. Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie

Rafał Łączny

16 sierpnia w Madrycie rozpocznie się 26. Światowy Dzień Młodzieży (ŚDM), którego hasłem będą słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

Do stolicy Hiszpanii na spotkanie z Benedyktem XVI przyjechać może nawet milion młodych z całego świata. Czeka na nich bogaty program, przygotowywany od miesięcy z pomocą najnowocześniejszych technologii. Polaków będzie prawdopodobnie mniej niż oczekiwano, bo ok. 12 tys., jednak nie oznacza to, że nie zaznaczymy w Hiszpanii swojej obecności.

Od oazy do ŚDM

Źródeł powstania ŚDM upatruje się zwykle w dwóch wydarzeniach, mających miejsce za pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsze, to międzynarodowe spotkanie młodych z racji Roku Odkupienia w Rzymie, w Niedzielę Palmową 1984 r. Na spotkanie z papieżem przyjechało wtedy ponad 300 tys. młodych ludzi z całego świata. Jan Paweł II wręczył im Krzyż Roku Świętego, który dziś wędruje po świecie jako Krzyż ŚDM. Jednocześnie zbliżał się rok 1985, ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież ponownie zaprosił młodych do Rzymu na Niedzielę Palmową 31 marca 1985 r. Opublikował też „List do młodych całego świata”, w którym zachęcał do odkrywania własnego powołania życiowego oraz poszukiwania trwałych wartości.

Te dwa rzymskie spotkania legły u podstaw decyzji Jana Pawła II o zorganizowaniu corocznego święta młodych, które wpisane byłoby do kalendarza wydarzeń kościelnych. Papież poinformował o tym kardynałów i pracowników Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1985 r. ŚDM odbywać się miał regularnie w każdą Niedzielę Palmową w wymiarze lokalnym (diecezjalnym), a co dwa, a następnie co trzy lata, jako wydarzenie międzynarodowe w wybranym mieście świata.

ŚDM sięga jednak swymi korzeniami także wcześniejszych doświadczeń kard. Karola Wojtyły. Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy!” wspomina o swoich związkach z Ruchem Światło-Życie, wakacjach, na oazach, rozmowach z młodymi i wspólnym śpiewie. „Nierzadko celebrowałem Msze św. pod gołym niebem. Oceniam bardzo pozytywnie to wielkie doświadczenie. Przyniosłem je ze sobą do Rzymu. Tu także szukałem jakiegoś jego spożytkowania, stwarzając okazje do spotkań z młodymi. Światowe Dni Młodzieży wyrastają poniekąd z tamtego doświadczenia” – pisze Ojciec Święty. Zdaniem kard. Stanisława Ryłko, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, która ze strony Stolicy Apostolskiej jest głównym organizatorem ŚDM, inicjatywa zorganizowania spotkania młodych z papieżem była jedną z opatrznościowych decyzji Jana Pawła II. W ten sposób „otworzył nowy rozdział dialogu Kościoła z młodym pokoleniem”.

W swej 26-letniej historii ŚDM odbywał się już m.in. w Buenos Aires w Argentynie (1987), w Częstochowie w Polsce (1991), w Denver w USA (1993) czy w Manili na Filipinach (1995), gdzie zgromadził jak dotąd największą liczbę uczestników. Szacuje się bowiem, że we Mszy św. sprawowanej przez Jana Pawła II na zakończenie spotkania wzięło udział ok. 4 mln osób.

Tegoroczny ŚDM po raz drugi odbędzie się w Hiszpanii. Poprzedni miał miejsce w Santiago de Compostela w 1989 r. Tam też spotkanie ukształtowało się w obecnie znanej formie: trzy dni katechez, sobotnie czuwanie modlitewne i niedzielna Msza św. W kolejnych latach do ustalonego porządku dodawano jedynie nowe elementy. W Denver była to Droga Krzyżowa; w Paryżu w 1997 r. Festiwal Młodych, czyli towarzyszący spotkaniu program kulturalny, oraz „dni w diecezjach”; w 2000 r. w Rzymie – strefa pojednania, a więc specjalne miejsce, gdzie kapłani udzielali sakramentu pokuty; w 2002 r. w Toronto – targi powołaniowe, a w 2005 r. w Kolonii – adoracja eucharystyczna na wieczornym czuwaniu modlitewnym z papieżem. Przy okazji spotkania w Paryżu zaczęto mówić nie o Dniu, ale Dniach Młodzieży, co wynikało z jednej strony ze specyfiki języka francuskiego, z drugiej zaś z wydłużenia obchodów przez wspomniane już „dni w diecezjach”. W oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej pojawia się jednak jedynie nazwa „Światowy Dzień Młodzieży”.

Kliknij „lubię to”

Przygotowania do tegorocznego spotkania rozpoczęły się właściwie już w 2008 r., gdy na zakończenie Mszy św. na hipodromie Randwick w Sydney, Benedykt XVI ogłosił, iż ŚDM w 2011 r. odbędzie się w Madrycie. Hiszpański Komitet Organizacyjny postawił na promocję tego wydarzenia w Internecie, a szczególnie na portalach społecznościowych. Po raz pierwszy w historii ŚDM oficjalna strona internetowa komitetu organizacyjnego (www.madrid11.com) dostępna jest także w języku polskim. Oprócz tego przygotowano wersje m.in.: hiszpańską, angielską, francuską a nawet rosyjską i koreańską. Na takich portalach jak Facebook, Twitter, Tuenti, Flickr czy YouTube można na bieżąco śledzić informacje z przygotowań do ŚDM, a także poznać rówieśników, którzy przybędą do Madrytu jako pielgrzymi.

Polacy w środku stawki

Najliczniej reprezentowani będą Włosi (ponad 86 tys. zarejestrowanych osób), Hiszpanie (ponad 82 tys.), Francuzi (prawie 50 tys.), Amerykanie (ponad 26 tys.), Niemcy (ponad 15 tys.), Brazylijczycy (prawie 13,5 tys.), Polacy (12,5 tys.), Portugalczycy (prawie 12 tys.), Meksykanie (prawie 8 tys.) oraz Argentyńczycy (prawie 6,5 tys.).

W Polsce od wielu miesięcy trwały intensywne przygotowania do madryckiego spotkania. Także duchowe. Krajowe Biuro przygotowało cykl katechez „W drodze do Madrytu”, dostępne na stronie polskiego serwisu ŚDM www.madryt2011.pl. To 10 konspektów tematycznych przygotowanych pod kierunkiem sekcji formacyjnej przez młodych ludzi, będących animatorami w swoich wspólnotach. Zorganizowano również sztafetę modlitewną, w którą włączali się młodzi z różnych części kraju. Szczególnie każdego 16 dnia miesiąca organizowane były Msze św. i czuwania w intencji przygotowań do ŚDM w Hiszpanii.

Jedną z form duchowego przygotowania do madryckiego spotkania były także piesze pielgrzymki drogami św. Jakuba.

Modlitwa i zabawa

Początek obecnego, 26. ŚDM – 16 sierpnia. Jednak już 11 sierpnia rozpoczną się „dni w diecezjach”. Stanowią one okazję do poznania lokalnego Kościoła, a także do ewangelizacji. Młodzi będą zwiedzać historyczne miejsca, spotykać się z hiszpańskimi rodzinami, wspólnie się modlić, a także pracować społecznie na rzecz wspólnot i osób potrzebujących. Nie zabraknie również koncertów i imprez sportowych. W tej części ma wziąć udział ponad 130 tys. młodych ludzi.

15 sierpnia młodzież zacznie przybywać do Madrytu, gdzie zostanie zakwaterowana u rodzin lub w szkołach, w salach parafialnych i halach.

Pomiędzy 16 a 19 sierpnia trwać będzie Festiwal Młodych: wydarzenia muzyczne, taneczne, teatralne, wystawy oraz prezentacje biografii świętych i misjonarzy z całego świata. W sumie będzie to ok. 300 różnych imprez na terenie całego Madrytu. Z Polski wystąpi Zespół Magnificat z Wilamowic w diecezji bielsko-żywieckiej. Ośmioosobowa grupa wykona ponadgodzinny koncert muzyki chrześcijańskiej, a część utworów została na tę okazję specjalnie przetłumaczona na język angielski.

Mszę św. inaugurująca 26. ŚDM odprawi 16 sierpnia o godz. 20.00 arcybiskup Madrytu kard. Antonio Maria Rouco Varela na placu Cibeles, w samym centrum miasta. Eucharystia ta sprawowana będzie z formularza o bł. Janie Pawle II. Jednocześnie przez cały czas trwać będzie adoracja eucharystyczna w 50 kościołach, sakrament pojednania w parku Retiro oraz adoracja krzyża i ikony ŚDM.

Działać ma specjalna stacja radiowa. Na jej falach pielgrzymi będą mogli uzyskać przydatne informacje i na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia związane ze spotkaniem. Radio ŚDM nadawać będzie w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.

Bogaty program

Od 17 sierpnia, w 30 grupach językowych głoszone będą katechezy przez 250 biskupów z całego świata (w tym siedmiu z Polski).

W sumie biskupów przyjedzie 745. Episkopat Polski reprezentować mają: kard. Kazimierz Nycz, kard. Józef Glemp, bp Edward Białogłowski, bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Dziuba, bp Kazimierz Gurda, bp Marek Jędraszewski, bp Jerzy Mazur, bp Marek Mendyk, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Ireneusz Pękalski, bp Wojciech Polak, bp Andrzej Siemieniewski i bp Henryk Tomasik.

Ze świata do Madrytu przybędzie także 13,5 tys. księży i 4,5 tys. seminarzystów. Benedykt XVI przyjedzie 18 sierpnia w południe. Ceremonia powitania papieża przez młodych rozpocznie się o 19.15 na placu Niepodległości, gdzie Ojciec Święty wraz z delegacją młodzieży przejdzie przez bramę Alcalá. Stamtąd uda się na plac Cibeles, gdzie przemówi.

Następnego dnia spotka się w Madrycie z hiszpańską parą królewską, po czym uda się do miejscowości San Lorenzo de El Escorial, oddalonej od Madrytu o niespełna 50 km na spotkanie z młodymi zakonnicami i młodymi profesorami uniwersytetów.

O 19.30 Benedykt XVI przewodniczył będzie nabożeństwu Drogi Krzyżowej na placu Cibeles. Krzyż poniosą młodzi przedstawiciele stref konfliktów, takich jak Ziemia Święta czy Irak, młodzież z krajów, w których nastąpiły wielkie katastrofy naturalne, jak Japonia i Haiti oraz przez niepełnosprawnych i chorych na AIDS.

20 sierpnia papież szafować ma sakrament pojednania i pokuty w madryckim parku Buen Retíro. Prawdopodobnie wyspowiada trzech młodych ludzi.

O 20.30 rozpocznie się jeden z głównych punktów 26. ŚDM – czuwanie modlitewne z udziałem papieża na lotnisku Cuatro Vientos. Szacuje się, że w czuwaniu może uczestniczyć nawet milion osób.

Benedykt XVI odpowie także na kilka pytań, zadanych przez młodzież. Następnie rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Na tę okazję z Toledo sprowadzona zostanie prawie trzymetrowa XVI-wieczna monstrancja. W czasie nabożeństwa papież poświęci młodych Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Po zakończeniu czuwania młodzież pozostanie na miejscu przez całą noc.

Kulminacyjnym punktem ŚDM w Madrycie będzie Msza św. w niedzielę 21 sierpnia pod przewodnictwem Benedykta XVI na lotnisku Cuatro Vientos. Na jej zakończenie ogłoszone zostanie miejsce kolejnego międzynarodowego spotkania. Prawdopodobnie odbędzie się ono w 2013 r. w Brazylii.

ŚDM zmienia życie

Podczas ŚDM w Madrycie nie zabraknie także akcentów sportowych. Na jego zakończenie gwiazdy futbolu zagrają mecz charytatywny, z którego dochód ma pomóc pokryć koszty organizacji spotkania, a także wesprzeć „projekt solidarności” realizowany wspólnie z fundacją klubu Atlético Madryt.

Koszty organizacji ŚDM w Madrycie, szacowane na ponad 50 milionów euro, mają być o 20 proc. niższe niż w przypadku spotkania w Sydney. Ok. 70 proc. tej kwoty pokryją sami uczestnicy. Hiszpańskiego podatnika impreza nie będzie kosztować nawet jednego eurocenta, za to gospodarka może zyskać do 100 mln euro. Jest to o tyle ważne, że Hiszpania znajduje się w poważnym kryzysie.

Ze specjalnych badań przeprowadzonych przez Ośrodek Analiz Demoskopijnych (GAD) wśród młodych z całego świata, wynika, że dziewięciu na dziesięciu z nich uważa, iż ŚDM jest „przeżyciem, które zmienia życie”.

Zdaniem kard. Ryłko, stolica Hiszpanii została wybrana na miejsce obchodów ŚDM dlatego, że obecnie Europa powinna odnaleźć swoje chrześcijańskie korzenie. Według hierarchy każdy ŚDM jest „nadzwyczajnym doświadczeniem Kościoła – przyjaciela ludzi młodych”, którym służy i których problemy zna. – Jest to doświadczenie Kościoła powszechnego, jedynego w swoim rodzaju, który obejmuje całą planetę, Kościoła młodego, pełnego entuzjazmu i misyjnego zapału. Jest epifanią wiary chrześcijańskiej – mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Rafał Łączny

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code