Nauczą, jak zadbać o dziecko w sieci
Caritas będzie uczył rodziców, dzieci, wychowawców oraz dyrektorów szkół bezpiecznie korzystać z internetu. Właśnie ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjna „Rodzina w sieci”.
Internet stał się powszechnym i coraz bardziej dostępnym narzędziem zdobywania wiedzy, komunikacji międzyludzkiej oraz rozrywki. W całej Europie 13 milionów dzieci ma częsty dostęp do internetu. Pomimo swoich zalet, korzystanie z sieci niesie ze sobą również zagrożenia. Rodzice są często bezradni lub mają bardzo nikłą wiedzę na temat niebezpieczeństw płynących z sieci. Często to dzieci są w domu ekspertami od internetu, a dorośli boją się w tej sytuacji utraty autorytetu. A przecież to na nich spoczywa odpowiedzialność, aby zapewnić najmłodszym użytkownikom bezpieczeństwo w internecie.
Przedstawią korzyści, wskażą zagrożenia
Okazuje się, że co drugi rodzic nie zna zagrożeń wynikających z umożliwienia dziecku dostępu do sieci. Dlatego akcja realizowana przez Caritas z Fundacją „Dzieci Niczyje” ma to zmienić. Organizatorzy chcą przedstawić dorosłym korzyści płynące z umiejętnego korzystania z internetu, ale przede wszystkim wskazać niebezpieczne punkty, na które należy zwrócić uwagę. Jak zapewniają, akcja ma być rodzajem prewencji i zapobiegania nieszczęściom, które mogą się wydarzyć podczas nieumiejętnego korzystania z sieci.
O tym, co może czyhać w sieci na najmłodszych, ich rodzice dowiedzą się ze specjalnych szkoleń o bezpieczeństwie. Organizatorzy przyznają, że chociaż o przemocy w sieci czy pornografii mówi się dużo, to już o bezpieczeństwie korzystających z portali społecznościowych czy komunikatorów – nie. A przecież dla dziecka, które udostępnia swoje dane i zdjęcia obcym osobom, taka zabawa może skończyć się tragedią. W wielu domach wiedza o takim ryzyku nie jest powszechna.
Dlatego na szkolnych zebraniach z rodzicami zorganizowanych przez Caritas pojawi się przeszkolony informatyk, który sprawdzi, czy matki i ojcowie wiedzą, co ich dzieci robią w sieci, a potem nauczy, jak zadbać, by były w internecie bezpieczne. Zostawi też broszurki na ten temat oraz przeszkoli nauczycieli, wychowawców, katechetów, by mogli później swobodnie podejmować tę problematykę na lekcjach. Planowane są również spotkania z dziećmi i młodzieżą.
Nie rozmawiaj z nieznajomym
Zanim specjalnie przeszkoleni informatycy trafią do szkół, o tym, jak uchronić najmłodszych przed niepożądanymi treściami dostępnymi w sieci rodzice mogą dowiedzieć się z towarzyszącego akcji portalu. Jego autorzy przyznają, że dla wielu rodziców internet jest wciąż nieznanym światem. Dlatego bardzo ważne jest, aby opiekunowie rozmawiali ze swoimi dziećmi i wiedzieli, jakie strony przeglądają, z kim się kontaktują, czym się interesują. – Nie pozwolilibyście im wyjść samym, nie wiedząc dokąd i z kim idą, więc również nie powinniście zostawiać ich samych w internecie, nie znając ich poczynań – czytamy na stronie rodzinawsieci.pl.
Rodzice mogą się również zapoznać z rodzajem zagrożeń płynących z internetu. Jedne z nich mogą pojawić się przy używaniu komunikatorów i wchodzeniu na portale społecznościowe typu nasza-klasa czy facebook, które są obecnie jednymi z najbardziej popularnych stron w sieci. Przy korzystaniu z nich można często spotkać się ze próbą wyłudzania tożsamości. Osoby chcące nawiązać kontakt z dzieckiem podszywają się pod kogoś innego. Dlatego warto ostrzec najmłodszych przed ujawnianiem prywatnych danych. – Musicie poinstruować dzieci, żeby nie podawały w sieci swoich imion, adresu lub zdjęć. Poradźcie im, żeby na forach posługiwały się pseudonimami.
Zasada „nie rozmawiaj z nieznajomym” sprawdza się zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, i dzieci muszą czuć pełne zaufanie do swoich rodziców i opiekunów, mogąc w każdej chwili podzielić się z nimi wątpliwościami – radzą twórcy portalu. Zwracają też uwagę na to, aby zachęcić dziecko, by mówiło o wszystkim, co je zaniepokoi w czasie korzystania z internetu. A okazją do rozmowy i budowania zaufania dziecka do rodzica może być wspólne serfowanie po sieci. – Odkrywając wspólnie z dzieckiem wirtualny świat sprawisz, że internet nie będzie już stanowił realnego zagrożenia dla waszej rodziny – zalecają organizatorzy.
Rodzice powinni pamiętać także o tym, aby komputer chroniony był przez oprogramowanie antywirusowe, uaktualniane na bieżąco. Należy się też upewnić, czy ustawione zostały funkcje kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym, przeglądarce internetowej, wyszukiwarce i programie obsługującym pocztę e-mailową.
Zdaniem organizatorów akcji „Rodzina w sieci” wprowadzenie w czyn przygotowanych przez nich zaleceń ma pomóc rodzicom i dzieciom mądrze korzystać z internetu.
Źródło: Tygodnika„Echo Katolickie”(Nr. 45. 2010)