Redakcja

Andrzej Miszk

Spread the love

Jestem katolickim księdzem diakonem i filozofem. Przez 11 lat byłem jezuitą.

Urodziłem się w Gdyni w 1964 roku. W latach 1982-88 pracowałem jako robotnik i działałem w opozycji demokratycznej: podziemnej „Solidarności” i Ruchu „Wolność i Pokój”. Spędziłem 8 miesiecy w więzieniu (1982 i 1985) z powodu przekonań politycznych i etycznych, m.in. odmawiałem służby wojskowej. Między 1988-1992 byłem przedsiębiorcą w branży księgarskiej.

Po nawróceniu i powrocie do Kościoła katolickiego przez rok (1993) żyłem na pustelni kamedułów pod Krakowem. Jako ekstern ukończyłem LO i zrobiłem maturę w 1995 w Krakowie. Przed wstąpieniem do zakonu jezuickiego w 1996 pracowałem w Krakowie m.in. z osobami upośledzonymi umysłowo. Ukończyłem licencjat z filozofii na jezuickim „Ignatianum” w Krakowie (1998-2001), a następnie zrobiłem magisterium z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2001-2002) broniąc pracę „Intuicje etyczne w „Byciu i czasie” Martina Heideggera. Śmiertelni to ludzie” u prof. Jacka Filka. Prowadziłem zajęcia z filozofii na „Ignatianum” (semestr wiosenny 2003). Ukończyłem studia teologiczne (2003-2006) w „Milltown” w Dublinie. W lutym 2006 zostałem wyświęcony na diakona. Przez rok (2006-07) posługiwałem jako diakon w jezuickiej parafii we Wrocławiu. Jesienią 2007 roku zostałem usunięty z zakonu jezuickiego z powodu „wyjątkowej nieprzydatności”, którą odkryto u mnie, gdy zaapelowałem we wrześniu 2006 roku o uczciwą lustrację w zakonie i Kościele. Przez ostatni rok miałem też zakaz publikacji i wypowiedzi w mediach oraz pracy naukowo-dydaktycznej.

Obecnie jestem prezesem Fundacji Tezeusz oraz właścicielem Antykwariatu i Księgarni Tezeusza. Piszę blog w portalu www.tezeusz.pl.. Pozostaję duchownym celibatariuszem otwartym na przyjęcie święceń prezbiteratu. Moją pasją jest myślenie, pisanie i towarzyszenie innym na różnych drogach życia. Obok filozofii i teologii interesuję się naukami społecznymi, literaturą i Internetem.

Ulubiony relaks: spotkania z przyjaciółmi, kino, rower, spacer, pływanie. Mieszkam w Kasince Małej (woj. małopolskie).

E-mail

Życiorys poszerzony ze zdjęciami

Blog

Teksty

Wiersze

Galeria zdjęć: Piękni dwudziestoletni

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code