Barwy codzienności

Cmentarne trendy

Spread the love

Cmentarne trendy

Katarzyna Tymowska

Na miesiąc przed Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami supermarkety oferują znicze, które palą się kilkadziesiąt godzin, kwiaty, które przez rok nie zmieniają koloru, a w internecie firmy proponują kompleksową opiekę nad grobami. Pamięć o zmarłych staje się kosztowna, a cmentarny marketing napędza konsumpcję. Co proponuje biznes, kupujemy. Cmentarze zamieniają się w miejsca demonstrowania konsumpcyjnych możliwości. Stają się też wyrazem złych gustów: szczególnie gdy popatrzymy na znicze tak wymyślne, że aż przerażające.

Do powodów tej kulturowej zmiany – w latach mojego dzieciństwa stanowiące większość ziemne groby nakrywaliśmy gałązkami sosen i zapalaliśmy świeczkę – należy społeczna presja i kreowana moda na przepych. Nie reagujemy, brak też reakcji ze strony np. ruchów ochrony środowiska. A media lubią pokazywać kolorowe obrazki tysięcy palących się zniczy, setek sztucznych kwiatów.

Znajomy proboszcz powiedział mi, że tak bardzo wzrosły koszty wywozu śmieci z cmentarza, że nadziwić się nie może, skąd jego parafianie mają pieniądze na takie wydatki, skoro żyją dość ubogo, a coraz liczniejsze grupy szukają pomocy w kole Caritas. Kiedy zaś zapowiada egzekwowanie opłat za utrzymanie grobów, następuje fala oburzenia. Na dodatek często w zniczach zostaje stearyna i szkło nie nadaje się do recyklingu – więc rośnie opłata za umieszczenie ich na wysypisku. Roczny koszt utrzymania cmentarza w czystości, jak ocenia proboszcz, starczyłby np. na budowę boiska z prawdziwego zdarzenia dla młodzieży.

Czy jest szansa na przywrócenie cmentarzom tajemniczej i spokojnej atmosfery? Może nałożyć, jak w innych krajach, wysokie podatki na szkodliwe dla środowiska grobowe gadżety; może organizacje ekologiczne podjęłyby uświadamiającą akcję społeczną; może przedstawiciele władzy zaprzestaliby składać sztuczne kwiaty na grobach związanych z narodową pamięcią, a Caritas i harcerze sprzedawaliby jedynie te znicze, które zostaną uznane za ekologiczne; może proboszczowie i zarządcy podawaliby informacje o kosztach utrzymania cmentarzy i wywozu śmieci… A może zaczniemy myśleć o prawdziwej pamięci o zmarłych, zamiast demonstrować, na co nas stać?

Katarzyna Tymowska

Tekst pochodzi z „Tygodnika Powszechnego”

Najnowszy numer 45 “Tygodnika Powszechnego” już w kioskach, a w nim m. in.:

Czy Medziugorje zostanie zlikwidowane przez Watykan?

Andrzej Stasiuk: Jadąc do Stambułu

Jak zamieszano Kościół w Meksyku w wojnę narkotykową?

Kobieta na czele Kościołów ewangelickich Niemiec”

Zaprenumeruj e-tygodnik!

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code