XXVIII Tydzień Okresu Zwykłego, rok C2

sobota

Spread the love

15 października, 2016

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Ef 1,15-23
Usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych, nie zaprzestaję dziękczynienia, wspominając was w moich modlitwach. [Proszę w nich], aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. [Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących – na podstawie działania Jego potęgi i siły. Wykazał On je, gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami.

Ps 8,2-7
R: Dałeś Synowi władzę nad swym dziełem

O Panie, nasz Panie,
jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi.
Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa.
Usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwalę.

Gdy patrzę na Twoje niebo, dzieło palców Twoich,
na księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdzi!:
czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów,
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich,
wszystko złożyłeś pod jego stopy.

Ewangelia: Łk 12,8-12
Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć.


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Czy bać się Ducha Świętego Ks. Alfons Józef Skowronek
Przeciwko Duchowi Świętemu grzeszyliśmy i grzeszymy wszyscy, i to bardzo często. Każdy grzech jest przecież grzechem wymierzonym przeciwko Bogu Trójjedynemu. Każdy grzech jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Ale o to wcale tutaj nie chodzi i nie w tym rzecz. Właściwy problem nie sprowadza się do „jakiegoś” grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, lecz dotyczy grzechu precyzyjnie określonego, a jest nim bluźnienie Duchowi Świętemu.

Bluźnić oznacza zaś nie tylko sytuację, kiedy o konkretnej osobie wygłaszamy krzywdzącą opinię; decyduje natomiast fakt, że dopuszczamy się obmowy drugiego z wyraźną intencją i rozmysłem. Bywa, że czasem mówimy o kimś źle, po czym okazuje się, że w oczywisty sposób rozminęliśmy się z prawdą – o czym jednak nie wiedzieliśmy. Był to naturalnie krok w złym kierunku, postąpiliśmy jednak w niezawinionej niewiedzy. Bluźnić znaczy natomiast mówić źle o drugich z wyraźnym i stanowczym zamiarem, i to w sprawach, co do których wiemy, że są nieprawdą. I oto w ten właśnie grzeszny sposób ludzie mówili o Duchu Świętym.
Więcej…

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code