XXVII Tydzień Okresu Zwykłego, rok C2

czwartek

6 października, 2016

Wspomnienie św. Brunona, prezbitera

Ga 3,1-5
O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, czy Ducha otrzymaliście na skutek wypełnienia Prawa za pomocą uczynków, czy też stąd, że daliście posłuch wierze? Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? A byłoby to rzeczywiście na próżno. Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was, czyni to dlatego, że wypełniacie Prawo za pomocą uczynków, czy też dlatego, że dajecie posłuch wierze?

Łk 1,68-75
R: Wielbijmy Boga, bo swój lud wyzwolił

Błogosławiony Pan, Bóg Izraela,
bo lud swój nawiedził i wyzwolił.
I wzbudził dla nas moc zbawczą
w domu swojego sługi Dawida.

Jak zapowiedział od dawna
przez usta swych świętych proroków.
Że nas wybawi od wszystkich nieprzyjaciół
i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą.

Że naszym ojcom okaże miłosierdzie
i wspomni na swe święte przymierze.
Na przysięgę, którą złożył
ojcu naszemu Abrahamowi.

Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani,
służyć mu będziemy bez trwogi,
w pobożności i sprawiedliwości przed Nim
po wszystkie dni nasze.

Ewangelia: Łk 11,5-13
Jezus powiedział do swoich uczniów: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą.


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Małgorzata Frankiewicz Szósty Wieczór Biblijny
Zostajemy zachęceni, aby niepokoić Pana Boga swoimi prośbami, modlitwami, poszukiwaniami. Pan Bóg mówi nam, że – inaczej niż człowiek – jest otwarty na te nasze ciągłe nagabywania, których na ogół zresztą nie ma z naszej strony. Czasem jednak nasze modlitwy wyglądają też tak, że prosi się Pana Boga o rozmaite bzdurne sprawy. Dla mnie na przykład jest rzeczą żenującą modlić się do Pana Boga o słońce, deszcz, kolejne sto złotych podwyżki, naprawienie kranu itp., zwłaszcza o sprawy drobne, a banalne, za które każdy ostatecznie powinien odpowiadać sam. Zakończenie tego fragmentu jest według mnie wskazaniem, o co należy się modlić. Należy się mianowicie modlić o Ducha Świętego i wszystkie Jego dary, o siłę, aby sprostać różnym życiowym przeciwnościom i wyzwaniom, aby mieć mądrość, cierpliwość, wszystko, czego potrzeba dla spełnienia Bożych oczekiwań. Myślę, że to nagabywanie powinno mieć swoje granice, a nie być zawracaniem Panu Bogu głowy o codzienne sprawy, które każdy, oczywiście przy Bożej pomocy, powinien rozwiązywać we własnym zakresie. Więcej…

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code