Wiadomości KAI

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Spread the love

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami stojącymi przed współczesnymi wyznawcami Chrystusa – to główne elementy nabożeństw, jakie między 18 a 25 stycznia odbędą się w całym kraju w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasło zaczerpnięto z Ewangelii wg św. Łukasza: „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48). Słowa te dotyczą ukazania się uczniom zmartwychwstałego Chrystusa.

Najwyżsi hierarchowie lokalnych Kościołów wygłoszą kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w świątyniach innych Kościołów. Zgodnie bowiem z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w kościołach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Nie tylko uczestniczą oni we wspólnej modlitwie, ale i głoszą tam kazania.

Każdego dnia podczas nabożeństw rozważany będzie 24 rozdział Ewangelii św. Łukasza, opisujący ukazanie się uczniom Zmartwychwstałego Chrystusa. Każdy dzień będzie też miał swój motyw przewodni zachęcający chrześcijan do dawania świadectwa pomimo podziałów. Tematy te, to m.in. „Świadczyć przez cierpienie”, „Świadczyć przez wierność Pismu”, „Świadczyć przez gościnność”.

W największych polskich miastach każdego dnia odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE). Wspólna modlitwa odbędzie się także w świątyni Kościoła rzymskokatolickiego, nie wchodzącego w skład PRE.

W Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

W specjalnej broszurze przygotowanej przez Radę ds. Ekumenizmu KEP i Polską Radę Ekumeniczną podkreśla się, że dążenie do jedności chrześcijan nie ogranicza się do jednego styczniowego tygodnia. „Od dawna uznanym czasem modlitwy o jedność są święta Pięćdziesiątnicy oraz różne dni świąt religijnych czy narodowych” – czytamy w opracowaniu.

„Jesteśmy przekonani o tym, że rozpoczęte trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa stworzy możliwości przezwyciężenia podziałów, by Ewangelia mogła być jeszcze skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu jednostek i całego Kościoła w naszym kraju” – piszą wspólnie Polska Rada Ekumeniczna i Rada ds. Ekumenizmu KEP.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI nr. 02. 2010

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

Dodaj komentarz

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code