Wiadomości KAI

Na pierwszym miejscu – kapłaństwo

Spread the love

Na pierwszym miejscu – kapłaństwo

Ks. Ihnatowicz

Mieszkający na stale w Houston poeta i krytyk literacki ks. Janusz Artur Ihnatowicz uważa pisanie wierszy za tworzenie czegoś, co „widziane, raduje” (quod visum placet). Obchodzący 80. urodziny kapłan wyznał w rozmowie z KAI, że literatura nie jest dla niego powołaniem w tym sensie, co kapłaństwo.

Ks. Ihnatowicz jest poetą i krytykiem literackim piszącym po polsku i angielsku. Odznaczony został przez Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Ks. Janusz Artur Ihnatowicz urodził się 26 lipca 1929 r. w Wilnie w rodzinie ziemiańskiej. W czasie II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety w Częstochowie. Po wojnie wyemigrował z rodzicami do Anglii.

W 1958 r. będąc już uznanym, oryginalnym poetą (publikował w pismach w Londynie i w Paryżu), powrócił do Polski i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Po przyjęciu święceń prezbiteratu z rąk bp. Czesława Kaczmarka 17 czerwca 1962 r., pracował jako duszpasterz akademicki w Kielcach.

W 1966 r. otrzymał paszport i wyjechał do Kanady. W 1969 r. został zatrudniony w Houston w stanie Teksas na University of Saint Thomas, gdzie wykłada do chwili obecnej. Ks. Ihnatowicz wykładał gościnnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz w Collegium św. Tomasza z Akwinu w Moskwie. Choć mieszka na stałe w Houston, diecezję kielecką traktuje jako swój „dom kościelny”.

W Polsce publikował swoje utwory literackie w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Twórczości” i innych pismach. Intensywnie pracując naukowo i pisząc rozprawy teologiczne, ks. Ihnatowicz cały czas tworzył utwory poetyckie. Do tej pory wydał osiem tomów poezji. Za wydane w 1973 r. przez Wydawnictwo „Znak” „Wiersze wybrane” poeta otrzymał Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie.

Krytycy literaccy są zgodni, że pod względem formy utwory ks. Ihnatowicza są nowatorskie i oryginalne, a co do treści niezwykle głębokie i bogate tematycznie. W swoich wierszach spogląda na ludzką dolę z pozycji nie obojętnego obserwatora, lecz człowieka współcierpiącego.

Wiersze ks. Ihnatowicza ukazały się też w antologiach, m.in. „Słowa na pustyni” (antologia poezji kapłańskiej, opracowana przez ks. prof. Bonifacego Miązka, ze wstępem Karola Wojtyły, wydana w Londynie w 1971 r.).

Ks. Ihnatowicz znany jest także z licznych tłumaczeń, m.in. z hebrajskiego na język polski wybranych ksiąg Biblii, np. Pieśni nad pieśniami, Księgi Jeremiasza, oraz z angielskiego – poetów takiej rangi, jak T.S. Eliot, E. Pound, W.B. Yeats. Przekłady ks. Ihnatowicza weszły do antologii „Poeci języka angielskiego” oraz „Izrael w poezji polskiej”.

Ks. Ihnatowicz

Tekst pochodzi z Wiadomości KAI nr.32

Zaprenumeruj ekai-tygodnik!

Dodaj komentarz

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code