I Tydzień po Narodzeniu Pańskim

piątek

2 stycznia, 2015

Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła

1 J 2,22-28
Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem? Ten właśnie jest Antychrystem, który nie uznaje Ojca i Syna. Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca. Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku. Jeżeli będzie trwało w was to, co słyszeliście od początku, to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu. A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne. To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd. Co do was, to namaszczenie, które otrzymaliście od Niego, trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w nim tak, jak was nauczył. Teraz właśnie trwajcie w Nim, dzieci, abyśmy, gdy się zjawi, mieli w Nim ufność i w dniu Jego przyjścia nie doznali wstydu.

Ps 98,1-4
R: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie

Ewangelia: J 1,19-28
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie! Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Homilia przypisywana św. Hipolitowi Rzymskiemu

Uczcijmy z pokłonem współczucie Boga, który przyszedł zbawić, a nie sądzić świat. Jan, prekursor Nauczyciela, który aż do tej chwili żył w niewiedzy o tej tajemnicy, kiedy dowiedział się, że Jezus jest naprawdę Panem, zawołał do tych, którzy przyszli się dać ochrzcić: „’Plemię żmijowe’ (Mt 3,7), dlaczego spoglądacie na mnie tak znacząco? Ja nie jestem Chrystusem. Jestem sługą, a nie Nauczycielem. Jestem zwykłym poddanym, nie królem. Jestem owcą, nie pasterzem. Jestem człowiekiem, nie Bogiem. Uzdrowiłem niepłodność mojej matki, przychodząc na świat, ale nie sprawiłem, że jej dziewictwo stało się płodne. Zostałem wciągnięty z dołu, nie zszedłem z wysoka. Związałem język mego ojca (Łk 1,20), nie roztaczałem Bożej łaski… Jestem mały i marny, ale po mnie przychodzi Ten, który był wcześniej ode mnie (J 1,30).

On przychodzi później w czasie, ale przedtem był w niedostępnym i niewyrażalnym świetle boskości. ‚Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem’ (Mt 3,11). Ja jestem zależny; On jest wolny. Ja jestem poddany grzechowi, On niszczy grzech. Ja nauczam Prawo, On nosi światło łaski. Ja głoszę jako niewolnik, On ustanawia prawo jako mistrz. Moim posłaniem jest ziemi, Jego – niebo. Ja chrzczę chrztem nawrócenia, On daje łaskę przybrania. ‚On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem’. Dlaczego czcić mnie? Nie jestem Chrystusem”.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code