Rekolekcje Adwentowe 2007

23 grudnia, niedziela

Spread the love

23 grudnia, 2007

IV Niedziela Adwentu

Czym jest Adwent?

Dzisiejsze czytania

Emmanuel

Tomasz Ponikło

Zaraz zjawi się Emmanuel – Bóg z nami. Jutro przyjdzie noc – kiedy Bóg się rodzi, a moc truchleje. Dla nas – zupełne zdziwienie. Ale Jezusa powitają tylko ci najprostsi, ale zarazem najwierniejsi. Bądźmy wśród nich. Dziś mamy czas na przygotowanie. Emmanuel, Bóg z nami. Zbliża się wielkie powitanie.

„Za mało jest powiedzieć, że Święta przypominają przyjście Boga na świat. Boże Narodzenie to największe święto Człowieka” – mówił ksiądz Jan Twardowski kilka lat temu w rozmowie z Mileną Kindziuk. „Bóg się rodzi Człowiekiem takim samym jak my. Oprócz grzechu, nic co ludzkie nie było Mu obce: łzy, radość, cierpienie, ludzka śmierć. Podjął nasze ludzkie życie, a więc wszystko, co ludzkie może okazać się święte: nasza praca, zmęczenie, miłość, samotność, cierpienie”.

Znamy życie Jezusa. Mamy już tę perspektywę. Imię wskazane przez Izajasza – Emmanuel, czyli Bóg z nami – oddaje istotną treść chrześcijaństwa. Nie byliśmy i nie jesteśmy sami. Ale w związku z przybyciem tak Znakomitego Gościa, czy się dostatecznie staramy? Pewnie, że nie jesteśmy doskonali. Ale za to bądźmy przynajmniej autentyczni.

Niedawno spotkaliśmy Maryję – cóż, w kłopotliwej sytuacji rozmowy z Archaniołem, ale z pewnym podstawowym nastawieniem: wierność, otwartość, szczerość. Teraz widzimy Józefa, któremu Los też nie oszczędził podejrzanych sytuacji. Jednak i on potrafi postąpić w duchu najlepiej rozumianego człowieczeństwa: po prostu podejmuje decyzję, jest konsekwentny i autentyczny. A kto przyjdzie powitać Maleńkiego? Zobaczymy jutro.

Albo i nie. Bo czy sami dostaniemy się pośród tych, którzy w postawie otwartości i zaufania potrafią przyjąć między siebie Boga?

Jeśli nie, czeka nas ciepłe łóżko, przyjemny sen, i następny dzień jak co dzień.
Jeśli tak, to zmarzniemy na pasterce, nie wyśpimy się, ale…

*
Jak się kończy Ewangelia według świętego Mateusza?
„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Emmanuel. Bóg z nami.

A my – oby! – z Nim.

Jeśli pragniesz poświęcić chwilę czasu na modlitwę nad Słowem Bożym i proponowaną refleksją

Kliknij tutaj

Chcesz dowiedzieć się czegoś o autorze powyższego tekstu

Kliknij tutaj

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code