XVI Niedziela Zwykła

poniedziałek

23 lipca, 2012

Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

Ga 2, 19-20
Bracia: Ja dla Prawa umarłem przez Prawo, aby żyć dla Boga: razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie.

Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11
R: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana,
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci,
ci, co się Go boją, nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu,
szukającym Pana niczego nie zbraknie.

Ewangelia: J 15, 1-8
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was.
Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami».


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Wspomnienie

Święto św. Brygidy, zakonnicy i patronki Europy.

Św. Brygida urodziła się w czerwcu 1303 r. w zamku Finstad koło Uppsali Pochodziła z arystokratycznej rodziny spokrewnionej z dynastią Folkungarów, rządzącej Szwecją w latach 1250-1363. Otrzymała staranne, katolickie wychowanie. Wielkim przykładem wiary byli dla niej rodzice, zwłaszcza ojciec. Rodzice Brygidy odbywali liczne pielgrzymki, między innymi do Compostelli i Jerozolimy. Od wczesnej młodości Brygida wykazywała szczególne upodobanie w modlitwie oraz posiadała łaskę wielu mistycznych doświadczeń. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem została wydana za mąż, za marszałka dworu Ulfa Gudmarssona. Mieli 8 dzieci. Brygida pełniła funkcję ochmistrzyni w pałacu królewskim. Po śmierci męża (1344) porzuciła pracę na dworze w Sztokholmie. W 1346 r. położyła pierwszy kamień pod budowę klasztoru w Vadstena. Wielką troską Brygidy była sytuacja w Kościele. Papież Klemens VI przebywał w Awinionie i prowadził arystokratyczny styl życia. Brygida udała się z misją do niego i zaklinała, aby zmienił sposób życia. W 1349 r. zdecydowała się wyjechać do Rzymu. Przez 14 lat modliła się żarliwie za Kościół i o powrót Papieża do Rzymu. Cechowała ją ogromna pracowitość, bogactwo przeżyć mistycznych. Całe dnie spędzała na studiowaniu, modlitwie i pisaniu.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code