Wielkanoc, rok B2

Wtorek w Oktawie Wielkanocy

10 kwietnia 2012

Dz 2,36-41
W dniu Pięćdziesiątnicy Piotr mówił do Żydów: Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: Cóż mamy czynić, bracia? – zapytali Piotra i pozostałych Apostołów. Nawróćcie się – powiedział do nich Piotr – i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz. W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia! Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.

Ps 33,4-5.18-20.22
R: Pełna jest ziemia łaskawości Pan

Słowo Pana jest prawe,
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość,
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie grodu.

Dusza nasza oczekuje Pana,
On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska według nadziei,
którą pokładamy w Tobie.

Ewangelia: J 20,11-18
Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy /tak/ płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: Niewiasto, czemu płaczesz? Odpowiedziała im: Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono. Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: Nauczycielu. Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział.


Blogi Tezeusza – rozmawiamy o życiu i wierze


Św. Maksym z Turynu, Kazanie 39a; PL 57, 359

Po zmartwychwstaniu Maria Magdalena szukała Pana w grobie, zapomniała o obietnicy powrotu z piekieł trzeciego dnia, yobrażała Go sobie jako więźnia ziemi… Wiara pokorna i nieuczona szuka tego, czego nie wie, zapomina o tym, czego się ją uczy; łatwo czci, ale jej wiara jest niedoskonała. Martwi się ranami, których Pan doświadczył w swoim ciele, ale wątpi o chwale Jego zmartwychwstania. Płacze, ponieważ kocha Chrystusa, martwi się, że nie znajduje Jego ciała; wyobraża sobie martwym Tego, który już królował…

Zarzuca się zatem błogosławionej Marii powolność w wierze (Łk 24,5nn); późno rozpoznała Pana. To dlatego Pan jej powiedział: „Nie dotykajj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca”… To znaczy, dlaczego chcesz mnie dotknąć, ty, która mnie szukasz w grobie i nie wierzysz, że wstąpiłem do Ojca, ty, która szukasz mnie w krainie zmarłych i wątpisz, że powróciłem do nieba: ty, która szukasz mnie wśród zmarłych i nie spodziewasz się Mnie ujrzeć żyjącego przy Bogu, moim Ojcu? „Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca” – mówi do niej, to znaczy: według ciebie jeszcze nie wstąpiłem do Ojca, według twojej wiary wciąż przebywam w grobie…

Ten, kto chce dotknąć Pana musi wpierw, w wierze, umieścić Go po prawicy Ojca; jego serce, zamiast szukać Go między zmarłymi, powinno umiejscowić Go w niebie. Pan wstępuje do Ojca, On zawsze potrafi być z Ojcem… „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga” (J 1,1)… Święty Paweł uczy nas, jak szukać Zbawiciela w niebie, mówiąc: „Szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga ”. I, żebyśmy zapomnieli całkowicie o przyziemnym poszukiwaniu Marii, dorzuca: „Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi” (Kol 3,1-2). To zatem nie na ziemi, ani pod ziemią, ani według ciała powinniśmy szukać Zbawiciela, jeśli pragniemy Go znaleźć i dotknąć, ale w chwale boskiego majestatu.

za www.ewangelia.org

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code