Ośrodki WiP-u

WiP na Górnym Śląsku

Spread the love

Ruch Wolność i Pokój na Śląsku.

WIP najsilniejsza grupa opozycyjna na G.Śląsku 1985 -1989. Ośrodki: Katowice i Gliwice (Gliwice osobny opis)

Akcje:

– List Otwarty w sprawie Ekologii na Śląsku-1996

– Pierwsze akcje: WIP zorganizował na dachu katowickiego przystanku pierwszą katowicką demonstrację po represjach stanu wojennego. Pierwsza demonstracja na Śląsku od represji stanu wojennego. Skuły się łańcuchami 3 osoby. Anka Dąbrowska, Wojtek Jaroń, Rinaldo Betkiewicz pod hasłem BYŁ TRANSPARENT W FORMIE REFORM KOBIECYCH – GDZIE SĄ REFORMY (notatki i zdjęcie w warszawskim BW).

– W latach 1986-1988 organizował, akcje protestacyjne pod rosyjska baza wojskowa w Mrzeżynie.

– Seminarium ekologiczne w Gliwicach

– W 1987 roku WIP zorganizował i założył Śląski Ruch Ekologiczny na Śląsku

– WIP śląski zorganizował Festiwal Pokoju Dębki Białogóra 1988. Festiwal Pokoju błogosławiony listem, przez Papieża Jana Pawła 2.
– Akcje przeciwko Elektrowni Słonawie w Czechach

– Akcje przeciwko Elektrowni w Żarnowcu

– W latach 1985-1988 WIP Śląski organizował i prowadził akcje protestacyjne pod rosyjska baza wojskowa w Mrzeżynie

– WIP zakładał pierwszą Komisję Interwencyjną śląskiego NZS w 1988

Ilość sympatyków i członków – około 80 osób
Postaci – Jan Mazurkiewicz, Tomasz Witt, Joanna Miazek, Wojtek Jaroń, Witod Trólka, Bogdan Starzyczny(inni)

Założyciel WIPu Katowice

Wojtek Jaroń – odmowa służby wojskowej 1982/3
Samotna odmowa służby wojskowej 1982/83 w proteście przeciwko tragedii na Kopalni Wujek. W niedalekich Tychach na górniczym osiedlu A, za czasu Kopalni Wujek, czuć było zapach gazów łzawiących i petard. 1982/83 W. JARON złożył oświadczenie odmowy do WKU Tychy (zdjęcie Wojtka 1981). Oświadczał w WKU – nie pójdę służyć w totalitarnej armii. Odwoził te swoje karty powołania do Auschwitz – miejsca ofiar europejskich totalitaryzmów. Karty powołania składał w Auschwitz w bloku, za dużym wazonem u wejścia, tam gdzie się tzw. wizyta auszwicka zaczynała. Pani sprzątaczka z obozu, sprzątając uschnięte kwiaty z tego dużego wazonu w baraku, znajdowała kolejne karty powołania i je Wojtkowi …odsyłała na adres domowy zkarty powołania. Tragedia buntu odsyłanego w kopercie. Stan wojenny. Pułkownicy Wojtka. Kto z kim, jak, dlaczego? Nikogo nie było. Wojtek 3 odmawiając służby wojskowej (3 karty powołania) za Górników spod Wujka został oskarżony o Zdradę Stanu. Klasyfikacja od 5 lat do kary śmierci. Nadzwyczajne złagodzenie ze względu na młody wiek (art. 25.z Prawa o Stanie Wojennym). Amnestia. W więzieniu 18 miesięcy.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code