Ośrodki WiP-u

WiP we Wrocławiu

Spread the love

WiP we Wrocławiu

Tomek Wacko

(1958-2003) historyk, obrońca praw człowieka, polityk.

Do 1989 roku związany z Wrocławiem . Działacz KSS, NZS i WiP, internowany więziony, prześladowany. Od 1990 rok w Norwegii pracuje w Komitecie Helsińskim.

Pomaga organizacjom i ruchom walczącym o prawa człowieka w krajach b.ZSRR. Znany i popularny wśród działaczy politycznych i społecznych w Rosji, Czeczeni, Ukrainie, Litwie, Białorusi.
W 2003 roku umiera w szpitalu w Oslo po absurdalnej i brutalnej interwencji norweskich policjantów.

Komentarz “Aftenposten”, 13.06 nt. tragicznej śmierci Tomasza Wacko.

W dniu dzisiejszym polski bojownik o prawa człowieka Tomasz Wacko odprowadzany jest, tu w Norwegii, na swe ostatnie miejsce spoczynku. Jego pogrzeb ma miejsce o wiele lat za wcześnie. Wacko przyjechał do nas jako uchodźca polityczny, po wielokrotnych pobytach w więzieniu w swej ojczyźnie, komunistycznej Polsce. Brutalność upadłego reżymu odczuwał osobiście i w sensie dosłownym. Swą walkę o prawa człowieka kontynuował następnie działając aktywnie w naszym Komitecie Helsińskim. Sposób, w jaki traktowała go polska policja pozostawił swe ślady. Zmarł od obrażeń odniesionych w czasie obezwładnienia go i aresztowania, w wyniku zachowania wymagającego zawezwania policji. W sprawie tej prowadzone jest dochodzenie. Jest ono konieczne. Tego typu śmierć stanowi tragedię dla wszystkich, których ona dotyczy: rodziny, władz, policji, sąsiadów. Jednakże biorąc pod uwagę historię życia Tomasza Wacko i jego doświadczenia, jego odejście stanowi absurdalną tragedię. Wacko szukał schronienia u nas, obywateli państwa szczycącego się wypracowaniem solidnych gwarancji przeciwko przemocy ze strony władz. Sytuacja, kiedy umiera on podczas zatrzymania, zmusza do głębokiej refleksji i i równie dogłębnego wyjaśnienia. Niemożliwe jest stwierdzenie czegokolwiek nt. podziału winy przed zakończeniem dochodzenia. Ale gdyby istniał jeden jedyny przypadek, w którym zaniechanie dochodzenia byłoby całkowicie niemożliwe do usprawiedliwienia, to byłby właśnie ten. To samo dotyczy ewentualności, gdyby władze – w tym przypadku SEFO (Wewnętrzny Organ. Śledczy Policji) – w pełni nie wykazały koniecznego zaangażowania, by sprawę dogłębnie zbadać. Wyrażamy nadzieję, że możemy ufać, iż wszystko co konieczne zostanie zrobione.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code