Powołani do świata

VI Zjazd Gnieźnieński-Adam

Spread the love

VI Zjazd Gnieźnieński

“Europa Dialogu”

Adam E. Szczepanowski

VI Zjazd Gnieźnieński, który odbył się w Gnieźnie w dniach 16-18 września 2005 roku pod hasłem Europa Dialogu, był kolejnym ważnym etapem w moim rozwoju i pełniejszym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość społeczno-polityczną. Zawsze interesowały minie i interesują nadal współpraca i rozwój nadają sens, przynoszą radość, satysfakcję, spełnienie i nadzieję. A jak można współpracować i rozwijać się, gdy nie ma dialogu? To tylko jedna z wielu prawd, które bardziej uzmysłowiłem sobie, odkryłem na nowo w czasie Zjazdu.

Jedno z pierwszych zdań, które zanotowałem sobie, podczas konferencji O. Macieja Ziemby- dominikanina, to: celem dialogu jest poszukiwanie prawdy, prawdy, która nie jest jedyną, bo wiele jest prawd. Dialog przynosi też nadzieję; na porozumienie, rozwiązanie trudnych spraw, czasami, pozostawionych niewiadomo jakiemu losowi. Czyż nie towarzyszy nam często myślenie: po co się narażać na kontratak słowny z drugim człowiekiem, czasami silniejszym od nas, po co się denerwować, to i tak nie ma sensu, on tego nie zrozumie.. itd.?. Aby uczyć się dialogu, podjąć dialog, aby dojrzewać do dialogu potrzeba uświadomić sobie kilka ważnych prawd, zasad, bez których dialog na jakimkolwiek poziomie nie jest możliwy.

Zasady dialogu, które mocno zapadły w moją pamięć na panelu o dialogu w małżeństwie i w rodzinie są następujące: pierwszeństwo słuchania przed mówieniem, rozumienie przed ocenianiem, pierwszeństwo dzielenia się przed dyskusją oraz prośba o przebaczenie i przebaczenie. To ostatnie, czyli przebaczenie dotyczy tego najtrudniejszego dialogu, który trzeba podjąć z osobami, które nas kiedyś psychicznie i duchowo zraniły. To bardzo trudny problem, który trzeba by poruszyć kiedyś głębiej, ponieważ mam wrażenie, że w tych trudnych sytuacjach najczęściej robimy uniki i taplamy się bez sensu w „błotku” użalania nad sobą, obmawiania, z którego nic dobrego nie wynika.

Co do spraw europejskich, to uderzającym dla mnie był fakt wręcz nawoływania jednego z zaproszonych gości z Kościoła Prawosławnego- biskupa Hilariona z Wiednia, który wzywał wszystkich chrześcijan do zjednoczenia swych sił przeciwko sekularyzacji, zeświecczeniu, które pogłębia się w większości krajów Europy. Nie powtarzać błędów Zachodu- mówił eseista K. Dorosz. Tam indywidualna radykalizacja, wsparta instytucjonalizmem przyniosła pustynię. Trzeba pozwalać na działanie świeckich w kościele, aby nie pozostała pustynia świeckich.

Bardzo się cieszę, że na VI Zjeździe Gnieźnieńskim spotkałem osoby, które patrzą szerzej na otaczającą nas rzeczywistość, że troska o własny byt nie przesłania im troski o dobro nas wszystkich. Dobro, które jest czasami trudne do uchwycenia, zauważenia, docenienia, czasami nie dane nam będzie go zobaczyć za naszego życia. Jednak troska o dobro wspólne warta jest zawsze naszych wysiłków i trudów. To ona determinuje pójście społeczeństwa we właściwym kierunku i oddziaływuje również na konkretne osoby. Dzieje się to czasami nawet za cenę utraty naszego dobrego imienia w oczach innych, kiedy jesteśmy pomówieni o realizację własnych interesów, ambicji, gdy „spalamy się” dla innych czasami kosztem własnej wygody, a nawet czasu, który moglibyśmy wykorzystać dla naszej rodziny.

Jak na każdym zjeździe, konferencji, wiele interesujących spotkań, inspiracji do przyszłej pracy, życia odbywa się w kuluarach. Dziękuję Bobu za sympatyczne spotkania z osobami, które widziałem ostatnio kilka lat temu. Serce radowało się, kiedy słyszałem widziałem jak moi bracia i siostry w Chrystusie rozwijają się. Jesteśmy inni, kroczymy bardzo różnymi drogami, ale w tej różnorodności odkrywamy dzięki Duchowi Świętemu jedność. Dziękuję Bogu za wszystkie dary VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, szczególnie za te osobowe. Wdzięczny jestem bardzo moim drogim kompanom trzydniowej podróży z Białegostoku. Dziękuję Wam Elu, Edyto i Marcinie za wysoki poziom szczerego, otwartego dialogu, za to dzielenie się, słuchanie, rozumienie, które prowadziło nas do wspólnoty, współpracy i mam nadzieję do rozwoju.

Adam E. Szczepanowski

PS. Szczegóły z VI Zjazdu Gnieźnieńskiego i Zjazdów poprzednich można znaleźć na stronie www.euroforum.pl

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code