Ostatnio przeczytane

Psychologia a formacja

Spread the love

PSYCHOLOGIA A FORMACJA

Struktura i dynamika

Cencini Amadeo, Manenti Alessandro

Jak pozostać sobą i nie poddać się naciskom zewnętrznym? Jak zrozumieć motywację i wartości leżące u podstaw naszych zachowań? Jak prowadzić do integralnego poznania swojego JA, by ułatwić formowanie do dojrzałości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tej książce.

Autorzy położyli duży nacisk na kwestię wartości, aby ukazać to co jest specyfiką psychologii dla ludzi wierzących, że życie ma sens. Ułatwi to też zrozumienie, że droga ku dojrzałości zakłada trud konkretnego poszukiwania i postępowania.

Jest to książka dla wychowawców, rodziców, a przede wszystkim dla ludzi młodych, którzy chcą być odpowiedzialni za własną przyszłość.

Stron: 368; Cena: 38,80

Zajrzyj do Księgarni Internetowej WAM

Recenzję napisał:

AS

Kiedy obserwuje się otaczającą rzeczywistość: konkretnych ludzi, grupy, wspólnoty, instytucje, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest ona dotknięta jakimś kryzysem. Jeśli wniknąć głębiej, można dojść do wniosku, że chodzi o najpoważniejszą jego postać, jaką jest kryzys tożsamości. Borykają się z nim wszyscy: duchowni, świeccy, całe wspólnoty. Kim jestem? Po co istnieję? Te i podobne pytania próbują wyrwać się z gmatwaniny propozycji podsuwanych przez media, reklamy, uproszczone wizje człowieka jako tylko konsumenta. Pogoń za pracą, środkami utrzymania, dzika i zabójcza konkurencja nie sprzyjają temu, by szukać odpowiedzi na istotne życiowe kwestie. Bywa więc, że człowiek nagle budzi się jakby z letargu, z trudem rozpoznając samego siebie i innych, nie umiejąc nazwać tego, co się z nim dzieje. Ogarnia go lęk, że powinności nijak się nie mają do jego pragnień, a poszczególne poziomy jego osoby nie współgrają harmonijnie. A tu jeszcze Bóg, życie duchowe, rozeznawanie powołania życiowego…Łaska buduje na naturze – mówił św. Tomasz. Ale jak budować na czymś, czego się już nie rozpoznaje, jak pokochać naturę (w tym sferę psychiczną), skoro uległa ona zniekształceniu, stała się niekochana, wręcz obca?

Samemu trudno odnaleźć drogę. Trzeba by więc skorzystać z pomocy tych, którzy ją znają. Do prawdziwych mistrzów umiejących patrzeć na człowieka całościowo, przez pryzmat tego, z czego powstał (miłość Boga) i do czego jest powołany (życie wieczne), z pewnością należą Amedeo Cencini i współpracujący z nim Alessandro Manenti – księża, formatorzy i psychologowie. Książka Psychologia a formacja to owoc ich wielokrotnego doświadczenia w pracy z osobami wszystkich stanów istniejących w Kościele oraz wnikliwych obserwacji. Jej adresatem może być każdy, kto szuka odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Jest to książka nie tyle o duchowości, ile raczej o człowieku, o działających w nim mechanizmach. Stąd uniwersalizm proponowanych treści. Formacja bowiem nie jest zarezerwowana dla ludzi rozeznających powołanie do stanu duchownego, ale jest istotna dla wszystkich pragnących lepiej siebie poznać. W książce można znaleźć rozróżnienia poziomów ludzkiej psychiki, a także schematy zachowań – wszystko po to, by zrozumieć siebie, własne motywacje, potrzeby i pułapki, w które często się wpada. Wnikliwa analiza ludzkiej osobowości, dokonana przez autorów, zawiera się w dwóch częściach. Pierwsza ma na celu określenie odniesienia, jakie człowiek powinien mieć do samego siebie. Jego dojrzałość, płynąca z wewnętrznych przekonań opartych na znajomości siebie, wyraża się w tym, że staje się on samodzielny, niezależny i nieuzależniony od prowizorycznego wsparcia pochodzącego z zewnątrz. Może wtedy podejmować dojrzałe relacje z innymi i konstruktywnie z nimi współdziałać. Druga część ma na celu uświadomienie, że istotniejsze od tego “co” człowiek robi, jest zrozumienie tego, “dlaczego” działa w określony sposób. W ten sposób, podejmując problem motywacji swoich zachowań, otrzymuje się narzędzie bardzo przydatne tak w rozeznawaniu duchowym, jak w dokonywaniu wyborów egzystencjalnych. Autorzy nie zapomnieli też o odniesieniu do ideałów i wartości, jakimi kieruje się człowiek w różnych okresach swojego życia. Całość pozwala spojrzeć na psychologię jako dyscyplinę nie tylko analizującą ludzkie zachowania, ale także ułatwiającą, przez poznanie siebie, odnalezienie własnej tożsamości. Taka lektura będzie procentować – da dużo odpowiedzi i…satysfakcji.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code