Tezeuszowcy o świętach

Estera

Spread the love

Przeżyć nadejście

Estera Lisiak

Nadchodzi ten moment. Oczekujemy go. W ciszy, skupieniu, nieraz oderwaniu od codzienności.

Pragniemy, by chwila taka trwała jak najdłużej, jak najgoręcej, byśmy się nią napełnili aż po brzegi. A może nawet chcemy, by to napełnianie trwało cały czas, całą wieczność, byśmy nie musieli rozstawać się z naszym wyśnionym wyobrażeniem. Czy nie chcemy za wiele? Czy jesteśmy dostatecznie przygotowani na to, by z tymi wyobrażeniami się zmierzyć? Czy rzeczywistość, do tej pory śniona-marzona, nie zaskoczy nas za bardzo? Czy granica między stanem nie-gotowości a stanem realizacji naszych marzeń staje się coraz mniejsza? Czy JUŻ nadeszło? Czy moje „już” się wypełnia? W jakim jestem stopniu oczekiwania, na to co ma nadejść?

To tylko niektóre pytania, jakie zadaję sobie wraz z nadejściem Świąt Bożego Narodzenia. Na dzień dzisiejszy wydaję się sobie osobą zupełnie nieprzygotowaną do tak ważnego momentu – narodzin Jezusa. Nie powiem, że nie robię nic, by tego stanu nie poprawić. Codzienne rozważania, czy to ustne, pisemne, a może też w ogóle głośno niewyrażane, z pewnością wpływają na mój sposób przeżywania tego, co ma nadejść. 

W przedświątecznym zabieganiu i bałaganie próbuję odnaleźć ciszę i spokój. Pośród wielu zakrętów mojej drogi do właściwego przeżycia nadejścia staram się znaleźć tę prostą i właściwą. Oczekuję, że wędrówka ta zakończy się radosnym kresem. O ścieżkach takich pięknie pisze Pani Halina Bortnowska w ostatnim Tygodniku Powszechnym:

Drogi otrzymują piękny Najwyższy Rozkaz, by przestały wadzić pielgrzymom. Znikają z nich wyboje i pułapki, nie trzeba się już wspinać ani ostrożnie zstępować w dół. Prosta droga po rozświetlony horyzont. Tak odzwierciedla bliskość JUŻ, PRZEDSMAK WEJŚCIA. Cisza. Prawdziwa strefa ciszy. Kontemplacja – co oznacza to cudaczne, strasznie nadużywane słowo? Kontemplacja to patrzenie wolne od komentowania, od dyskusji z tym, w co się wpatrujemy z pełna czci uwagą. Echem kontemplacji jest podziw, radość, że istnieje to, co się jawi, że istnieje w sobie i okazuje się patrzącym.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code