Świętowanie i Chwile Wytchnienia

Poradnik codzienny

Spread the love

Poradnik codzienny

Dobrze, gdy każdego dnia możemy przeczytać coś, co podtrzyma nas na duchu, co zbliży nas do innych, co sprawi, że poczujemy się lepiej. W słowach wielu ludzi znajdziemy pocieszenie i radę, zrozumienie i troskę. Tutaj właśnie będą się ukazywać fragmenty, które ubogacają naszą codzienność. Są też święci, którzy szczególnie dbają o poszczególne dni w roku i to ich właśnie nazywam opiekunami naszej codzienności. Do nich należy podstronka “codzienności”.

Gerard Bessiere

Człowiek jest drżeniem

“Człowiek wzrasta w drżeniu” – mówi poeta. W podwójnym drżeniu: tym, które wyraża lęk śmierci, i tym, które odkrywa życie. Doświadcza podwójnej pokusy: tej, która pociąga go ku wszelkiemu zniszczeniu, i tej, która porywa ku szczytom Boga.
Czymże jest człowiek? Wahając się między jedną a druga pokusą, odnajduje kierunek życia. Człowiek jest drżeniem. Lęka się upadku i nicości, lecz przeczuwa, że powstaje w nim nowa istota. Bo „człowiek przekracza człowieka”. A kim jest chrześcijanin? Doświadcza obu tych drżeń, ale – w porywie Ewangelii – dreszcz radości w głębi jego serca prowadzi go wyżej. Już apostołowie znali tę przemienność smutku i radości. I od tego czasu chrześcijanie należą do ludzi, którzy starają się rozniecać światło nawet w najgłębszym mroku: nie ma takiej sytuacji, w której zanikłby w nich przedsmak chwały Bożej.

W mojej wsi żyła przed kilku laty czterdziestoletnia kobieta, która umarła skurczona w swoim fotelu na kółkach, ale wymizerowana twarz jaśniała żarliwością. Zawsze się czymś lub kimś interesowała, dziś jeszcze towarzyszy nam uśmiech jej oczu. Była najpromienniejszą osobą we wsi, najdyskretniejszą i najżyczliwszą. Biedne skurczone ciało…Ale można było w niej dostrzec inne życie. Jezus zachęca nas do wchłaniania tej nieustannej nowości życia, do stwarzania jej w sobie…On budzi nas i ożywia. Jest taka dziwna granica: doszedłszy do niej do niej, człowiek staje niezdecydowany, ale Jezus jest już tam i wskazuje drogę. Każe wszystko porzucać dla jedynego skarbu, tracić, aby zyskać, czuwać, w każdej chwili rozpoznać Jego rysy. Z Nim umieramy dla dawnej ludzkości, aby dążyć do tej jutrzejszej, do ludzkości Bożej…
Co znaczy: żyć? Znaczy to wybrać życie. Nikt nie prosił się na świat, ale każdy może się starać zmienić swoje życie. Chrześcijanin chce żyć zgodnie z Dobrą Nowiną Jezusa: to jest jego życie zmartwychwstałe, życie wieczne już dziś.

Talazjusz z Libii

Jak zyskać większą miłość

O miłości, wstrzemięźliwości i kierowaniu sie rozumem:

Mocny jest człowiek, który czynem i poznaniem wypędza zło.
Znoś ataki tych, którzy cię zasmucają i zadają ból; przez nie bowiem oczyszcza cię Opatrzność Boża.
Szuka racji Boga ten, kto Go czci. Znajduje je zaś miłośnik prawdy.
Prawdziwym nauczycielem jest sumienie. Kto jest mu posłuszny, nigdy się nie potknie.
Dobre serce wydaje dobre myśli. Jaki bowiem jest skarbiec, takie i myśli.
Pamietać o urazach jest trądem duszy. Pochodzi zaś ona  z doznanej zniewagi, krzywdy albo podejrzeń i wyobrażeń.
Zachowuj przykazania, a znajdziesz pokój ducha; kochaj Boga, a otrzymasz poznanie.
Nasz Pan Jezus Chrystus wszystkim udzielił daru światła, ale ci, którzy nie wierzą Mu, okrywaja się ciemnością.

Opiekunowie Codzienności

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code