| Imieniny:
 
home forum
 
Tezeusz
Forum
Blogi Tezeusza
HOME
Debaty
Blogi
Forum
Religia
Potęga myśli
Codzienność
Ruch "WiP"
Czytelnia
Galerie
O nas
In English
Newsletter
Przyjazne linki
Księga Gości
Kontakt

home

 
 
Home
Znajdź
Tezeusz

 

 

 

 

 

Desiderata jest jednym z tekstów, które zainspirowały nas do tworzenia Tezeusza. Ten tekst jest szeroko znany, ale dobrze oddaje ducha naszych zamiarów, a jednocześnie stanowi jedną z ważnych płaszczyzn spotkania uczestników Tezeusza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DESIDERATA

 

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj, jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece, jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego, co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść.

 

Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha. Jeśli porównujesz się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie. Ciesz się zarówno swoimi osiągnięciami jak i planami.

 

Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech Ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

 

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

 

Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla Ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie.

 

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy Ci to jest dla Ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki, jaki być powinien.

 

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są Twoje pragnienia: w zgiełku ulicznym, w zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą.

 

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

 

 

 

Note: Tekst ten znany jest szeroko jako anonim znaleziony w starym kościele w Baltimore w 1692. W rzeczywistości został on napisany w 1927 przez Maxa Ehrmanna (1872+1945).

 

ks. Andrzej Miszk Dlaczego Desiderata nie wystarcza?

 

 

Różne wersje DESIDERATY

 

Artyści Piwnicy pod Baranami śpiewają Dezyderatę

 

Desiderata w wersji punkrockowej

 

Desiderata w wersji hardcorowej

 

Desiderata in English (tekst)

 

Desiderata śpiewana po angielsku (1)

 

Desiderata śpiewana po angielsku (2)

 

Desiderata español (tekst)

 

Desiderata śpiewana po hiszpańsku

 

Desiderata śpiewana po portugalsku

 Ostatnia aktualizacja:  07:13 03/09 2008
Tezeusz on Facebook

Misja
Redakcja
Autorzy Tezeusza
Zaproszenie
Dlaczego "Tezeusz"?
Fundacja Tezeusz
Przyjazne linki
Archiwum
Napisano o Tezeuszu
Księga Gości
Kontakt
Twórczość Tezeuszowców
Zaproszenie
Administracja - ITM-SYSTEM
© Tezeusz 2004-
Redakcja Tezeusza
  
| Imieniny:
  
Polecamy również: bramki obrotowe płytki
X