Wakan Tanka

…"Nie ma miejsca bez Boga
    Więc próżna Twoja trwoga!…"
          Andrzej Sulima Suryn
             

Wypieprzyłem się na rowerze. Wracałem ze sklepu, mróz skuł na kamień drogę, dziury, koleiny. Do tego zamieć. Chwilę przed wywrotką wiedziałem, że nie mam szans. Hamulce, optymalne ułożenie ciała, ale i tak grzmotnąłem kolanem o lodową grudę. Ból, przekleństwo, chwilę potem podziękowanie – za lekcję. Kto? Komu?
W chałupie muzyka. Z rozmaitych bajek. Nagle! – "Grajmy Panu na harfie, grajmy Panu na cytrze!…" Anny Szałapak z "Piwnicy pod baranami". Podkręciłem na full i ruszyłem do tańca, z rękami w górze, jak prawdziwy chasyd. -"Hauauaułał!"- zawtórował Pani Annie Ciapek – i też zatańczył. Na dwóch pieskowych, sękatych nóżkach, w absolutnej, radosnej ekstazie.
"Bóg jest też kobietą" – pisze Andrzej w "Tezeuszu". I vice versa – jak czuję od dawna.
A Ciapek to pies?
…"Chwalmy śpiewem i tańcem cuda te fantastyczne!
    Grajmy Panu w niebiosach
    Grajmy Panu w dolinach
    Z Jego światłem we włosach
    Każdy życie zaczyna"…
"A Pan – to właściwie dlaczego nie Pani? Dlaczego nie Pani?!" – jak w niewątpliwym natchnieniu napisał i śpiewa Jacek Kleyff.
Cięgiem boska pieśń, wszystko cudem nad cudami. Nawet nienawistny (zdawałoby się) głos fanatyka – to jeno fałszywy (zdawało by się) gitarowy zgrzyt w genialnej, boskiej ekstazie Jimi’ego Hendrixa.
Bycie "prawym i sprawiedliwym" być może nie jest najgorszym pomysłem. Jeśli jednak polega na kopaniu lewej nogi – niewątpliwym skutkiem jest to, co rozpoczyna niniejszą impresję.
A teraz gra i śpiewa Włodzimierz Wysocki. Wielki poeta, pijak , bard i …
 
Wakan Tanka. W języku Lakota – Wielka Tajemnica. Najtrafniejsze, na mój gust, określenie Absolutu. Przestrzeń, która niczego nie narzuca… I nie odrzuca – nikogo i niczego. Howgh!
 
 

Komentarze

 1. zibik

  Absolut i człowiek prawy !

  Poruszyło mnie Twoje wyznanie na wstępie, były takie okresy w moim życiu, że bardzo chciałem, lecz nie mogłem jeździć na rowerze.

  Będąc młodzieńcem  nie miałem własnego roweru, później w wieku dorosłym miałem przerwy, kiedy ukradli mi kolejne rowery, ostatnio był okres zakazu jazdy rowerem ze względów zdrowotnych, a teraz mogę znowu jeździć i chętnie to czynię w ramach aktywnej rekreacji.

  Zapewniam Ciebie, że bycie "prawym człowiekiem" jest fantastycznym pomysłem, lecz nie w cudzysłowiu, czy w wersji nam przedstawionej.

  Zapewne wiesz, że człowiek prawy stara się być sprawiedliwy, uczciwy, wierny, pokorny, oddany, kochany i nie tylko. Zawsze bardziej boi się Boga, niż  ludzi, czy opinii społecznej. Bardziej ufa Bogu i Jego słucha, niż głosu swego serca, które zwykle lituje się nad wszystkimi nie koniecznie pokrzywdzonymi i strapionymi osobami.

  Absolut to nie tylko Tajemnica, lecz również Pan, Bóg, Osoba, Doskonałość i Wielkość, przed Nim  trzeba uniżyć się, do tego konieczna jest nasza (ludzka) duchowa wielkość.

  Pokora ma swoje uzasadnienie i jest pożądana, kiedy istnieje coś absolutnego tzn. Absolut.

  Jak stać się tak prawym i wielkim, żeby można być pokornym?………… 

   
  Odpowiedz
 2. Jacob

  Kolano git, już prawie nie

  Kolano git, już prawie nie czuję. Mrozy puściły, wichry ustały, jedziem z Ciapkiem PKSem na parę dni do City.

  Z Bozią to zdaje się tak już jest, że im więcej się o Niej mówi – tym bardziej się człeczek od Istoty Rzeczy oddala. A siedząc już daleko i głęboko "w malinach", gotów się nawet kłócić z tymi, którzy innych słów używają, a nawet "bezbożników" zabijać.
   
  A gdyby jakowyś Pan, choćby i Absolutny, domagał się ode mnie czegoś sprzecznego z głosem serca – to (w najłagodniejszej wersji) zrobiłbym Mu pa pa.
   
  "Jeśli na drodze do wolności stoisz – prawa odrzucę precz, a Boga zmienię!"
  Jacek Kaczmarski, "Walka Jakuba z Aniołem"
   
  Odpowiedz
 3. Jacob

  Cd. piosenki

  Cd. piosenki Kaczmarskiego:

   I w tym spotkaniu na bydlęcej drodze
  Bóg uległ i Jakuba błogosławił
  Wprzód mu odjąwszy władzę w jednej nodze
  By wolnych poznać po tym, że kulawi
   
  Już nie kuleję. Dziękuję, Wakan Tanka, Wielka Tajemnico.
  Howgh!
   
  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code