,

Tybetański gość

W sobotni wieczór i niedzielny poranek przyjmowaliśmy w Domu "Tezeusza" tybetańskiego gościa. Geshe Gendun Yonten jest uchodźcą z Tybetu, zaangażowanym w sprawę wyzwolenia swojego narodu. W Indiach studiował buddyzm i kulturę tybetańską, uzyskując tytuł doktora filozofii. W 1996 roku zamieszkał w Niemczech. Założył i prowadzi Ośrodek Kultury Tybetańskiej w Hanowerze. Jest delegatem Dalajlamy na Niemcy. Oprócz działalności politycznej zajmuje się propagowaniem tybetańskiej medycyny oraz organizowaniem pomocy dla tybetańskich dzieci. 

Tybet.jpg

 

Geshe Gendun Yonten był już w Polsce kilkakrotnie. Obecnie w ramach projektu polsko-tybetańskiego przygotowuje mającą odbyć się w Krakowie w lutym 2009 roku konferencję na temat sytuacji Tybetu oraz wystawę zdjęć ze swojego kraju, którą chce pokazać w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. 

Tybetański gość zdecydował się spędzić kilkanaście godzin w Domu "Tezeusza" za sprawą znajomych Andrzeja Miszka z antykomunistycznej opozycji, zajmujących się obecnie organizacją jego pobytu w Polsce. Zainteresowała go nie tylko wspólnota niepodległościowych doświadczeń, ale także obecne działania portalu i Fundacji. Opowiadał o trudnej sytuacji swojego kraju – niewielkiego skrawka Ziemi, którego mieszkańcy, chcąc zachować własną tożsamość, stawiają opór militarnej i gospodarczej potędze Chin.  Dyskutowaliśmy także wiele o tybetańskim buddyzmie, a zwłaszcza o jego relacjach z chrześcijaństwem.

Redakcja "Tezusza" popiera wyzwoleńczą walkę tybetańskiego narodu. W naszym portalu będziemy informowali o kulturalnych i politycznych wydarzeniach, które obejmie w przyszłości polsko-tybetański projekt. 

 

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code