Święty Franciszek, Cyfronet i muzea

Przed dwoma dniami otrzymałam od prof. Jana W. Dobrowolskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie e-mail zapraszający mnie jako przedstawicielkę "Tezeusza" na konferencję z okazji 20-lecia Technicznego Uniwersytetu Otwartego. Profesor wyraził opinię, że działania naszego portalu oraz TUO AGH są komplementarne oraz oparte o te same przesłanki i motywy. Poinformował mnie, że pragnie rozwinąć – w miarę możliwości – działalność Uniwersytetu Otwartego AGH na rzecz pomocy dla realizacji ciekawego modelu życia i prowadzenia działań pro bono populi, ze szczególnym uwzględnieniem zarówno refleksji nad testamentem Jana Pawła II, jak też wzoru życia Karola Wojtyły. Pragnie też rozwinąć wątek humanizacji techniki, w tym promocji postaw proekologicznych, m.in. odzwierciedlających się w Ruchu Ekologicznym Św. Franciszka (REFA), przy którego narodzinach pomagał, a którego liderzy prezentowali w ramach TUO AGH swoje interesujące wykłady o działalności w Polsce oraz w Peru.

Myślę, że warto, aby czytelnicy"Tezeusza" zapoznali się z kierowanym przez prof. Dobrowolskiego Technicznym Uniwersytetem Otwartym AGH.

Sozologia i sozotechnika
 
Wielość dziedzin naukowych i powstawanie licznych ścisłych, specjalizacji obudziło potrzebę wykorzystania zasobów ludzkiej wiedzy ponad podziałami na nauki techniczne, humanistyczne czy biologiczne.  
 
Pierwsze w Polsce Otwarte Seminarium Ochrony Przyrody i  Zabezpieczenia Trwałości Użytkowania jej Zasobów prowadził (od 1964 roku) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Walery Goetel. I to właśnie on utworzył w Krakowie pierwszy w kraju Klub Technika i Humanisty.
 
Integracja środowiska naukowego sprzyja opracowaniu podstaw interdyscyplinarnej wiedzy o ratowaniu środowiska dla dobra wszystkich ludzi. Prof. Goetel nazwał ją sozologią. A  także utworzył termin sozotechnika, czyli wiedza dostarczająca zgodnych z wymaganiami ekologii, technologii i urządzeń.
 
Dobre doświadczenia pierwszego w Polsce Otwartego Seminarium  zainspirowały prof. Jana Dobrowolskiego do zaproponowania w 1988 roku utworzenia również interdyscyplinarnego Uniwersytetu Otwartego. Jest on  przeznaczony dla osób w różnym wieku, zainteresowanych zarówno aktualizacją  wiedzy, jak też aktywnym udziałem w rozwiązywaniu problemów. Najważniejszym z nich jest spożytkowanie postępu nauki i techniki dla poprawy jakości środowiska i życia człowieka oraz humanizacja techniki.
 
 
Święty Franciszek, Cyfronet i muzea
 
Przyjęto zasadę, że po urozmaiconych pod względem tematyki wykładach odbywa się dyskusja. Propozycje słuchaczy są też uwzględniane przy opracowywaniu programów wykładów na kolejne semestry. Dotyczą m.in. relacji zachodzących pomiędzy techniką i kulturą. (Np w zakresie nowoczesnej dokumentacji architektury i dzieł sztuki, oceny wpływu zanieczyszczeń na niszczenie dziedzictwa kultury materialnej, konserwacji zabytków, a także upowszechnienia m.in. drogą elektroniczną wiedzy o światowym dziedzictwie kultury, a szczególnie o muzeach krakowskich.)   
 
Zainteresowanie budzą wykłady dotyczące nowych osiągnięć i zastosowań informatyki (szczególnie w kierunkach interdyscyplinarnych, takich jak biocybernetyka i inżynieria biomedyczna oraz wykorzystanie Interenetu w nauczaniu na odległość), a także wykłady dotyczące zastosowań informatyki w telemedycynie oraz współpraca związana z nowymi zastosowaniami technik komputerowych, w tym superkomputerów, rozwijana od ponad 25 lat przez Akademickie Centrum Komputerowe „Cyfronet”AGH.  
 
Wykłady poświęcone były również duchowemu testamentowi doktora honorowego AGH Papieża Jana Pawła II, a także promocji postaw proekologicznych, odzwierciedlających się w Ruchu Ekologicznym
Św. Franciszka (REFA).   
 
 
Dyskutować o wibroakustyce
 
W okresie 20 lat udało się pozyskać kilkuset wykładowców przede wszystkim o różnych wydziałów AGH, niemal wszystkich uczelni Krakowa, PAN i PAU, jak również z większości ośrodków akademickich w Polsce, oraz przedstawicieli naukowców i inżynierów z Polonii kilku krajów, w tym prezesów ze Stowarzyszenia Polskich Inżynierów w Niemczech i Austrii.
 
Wśród wykładowców byli doktorzy honoris causa AGH tacy jak; laureat prestiżowej międzynarodowej Nagrody Templetona ks. prof. M. Heller, twórca wibroakustyki prof. Z. Engel, a poprzedni rektor AGH prof. R. Tadeusiewicz, obecny rektor AGH prof. A. Tajdus, oraz prorektorzy, rektorzy kilku innych uczelni w tym poprzedni rektor UJ prof. F. Ziejka i obecny rektor UJ prof. K. Musioł, prezes PAN Oddział w Krakowie prof. J. Haber, sekretarz generalny PAU prof. K. Wyrozumski, szereg wiceministrów, marszałkowie, wojewodowie, senatorzy, posłowie
          
Bezpłatne wykłady połączone z dyskusją odbywają się co tydzień w soboty w godzinach od 9 do 14 w auli AGH. Semestralny program tych wykładów jest dostępny w Internecie na stronie AGH www.tuo.agh.edu.pl oraz co tydzień wśród aktualności Uczelni, jak też jest upowszechniany w formie drukowanej (m.in. w Biuletynie Informacyjnym Pracowników AGH oraz na afiszach).
 
6 czerwca – ostatni przed wakacjami wykład Uniwersytetu Otwartego Akademii Górniczo-Hutniczej
 

20-lecie Technicznego Uniwersytetu Otwartego AGH

 

Komentarz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code