Skorzystać z zaproszenia

 
 
Rozważanie na XXVIII Niedzielę Okresu Zwykłego, rok A

Dzisiejsze czytania

Obraz uczty jest znanym motywem pojawiającym się na kartach Pisma Świętego. Uczta oraz udział w niej kojarzony jest ze wspólnotą, zjednoczeniem wokół określonych celów. Uczestnictwo we wspólnym biesiadowaniu pozwala umacniać wzajemne relacje. Fragmenty poszczególnych czytań ukazują, że udział we wspólnej wieczerzy to w zasadzie wyobrażenie bliskiego i zgodnego życia, a także szczęśliwego i wiecznego przebywania z Bogiem (Iz. 25, 8-9). Uczta mesjańska, o której pisze Izajasz, obdarzy wybranych (tych, którzy zaufali Bogu) radościom i błogosławieństwem.

Dla chrześcijan odzwierciedleniem uczty, w której możemy uczestniczyć już tu na ziemi, jest Eucharystia, określana również jako uczta paschalna (KKK 1323). Bóg każdego powołuje do korzystania z owoców Jego dobroci. Zastawia dla nas przeobfity stół, przy którym możemy posilić się łaskami obecnymi w sakramentach. Nie każdy jednak chętnie to zaproszenie przyjmuje (Mt 22, 5-6), często nawet nie dostrzegając darów Miłosierdzia. Można w tych wydarzeniach uczestniczyć, ale jednocześnie pozostać głuchym na wezwanie Boga. O tym, że nie każdy wyraża gotowość uczestnictwa we wspólnocie z wierzącymi, mówi za pomocą przypowieści sam Jezus (Mt 22, 11). Ten fragment może na "pierwszy rzut oka" wzbudzić w wielu odbiorcach zdziwienie, rozczarowanie faktem, że Bóg odrzuca kogoś, kto przyszedł na wyborną ucztę. Być może zachowanie Króla sprzeciwia się Jego pragnieniu zjednoczenia ludzi we wspólnocie. To zdarzenie pozwala jednak, byśmy uświadomili sobie, jak wiele zależy od naszej postawy, od tego, czy przywdziejemy „odświętny strój”. Nie wystarczy wtopić się w tłum. Prawdziwa wspólnota jednoczy wokół zgodnych wartości, wspólnego Celu.

Przypowieść, którą przytacza Jezus, jest dobrym wyjaśnieniem dla tych, którzy odrzucają fakt, że zbawienie dokonuje się właśnie we wspólnocie. Warto w swoim spojrzeniu na tę prawdę pamiętać, aby przypadkiem własna kreacja eschatologii nie stała się powodem usunięcia z Królestwa niebieskiego.

Uczta_Baltaz.jpg

Rozważania Niedzielne

 

Komentarz

  1. zk-atolik

    Strój weselny

    Tytułem wyjaśnienia, aby opacznie nie interpretować rolę i znczenie "stroju weselnego" i nie dziwić się postawą gospodarza wesela Króla – Boga.

    Człowiek bez stroju weselnego – szaty godowej, to wg. mnie nie jest wyraz jego sylwetki moralnej, lecz przede wszystkim symbol tego, co uniemożliwia godny udział w weselu i radości Ojca. A więc taki uczestnik uczty Eucharystycznej, bez prostoty i wolności wewnętrznej jest zamknięty, oraz milczący – nie jest zdolny, ani gotowy do radości, także jej dzielenia z innymi.

    • Jakie jest milczenie człowieka bez weselnego stroju – szaty godowej?…..

    Ps. Trudno przecenić rolę i znczenie godnego udziału – uczestnictwa w uczcie Eucharystycznej i w  wspólnocie Jego Kościoła.

    Szczęść Boże!

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code