,

Przestrzeń dla etyki

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego rozpoczyna się realizacja rozmaitych nowych inicjatyw: cyklów wykładów czy dyskusji, szkoleń, serii wydawniczych itp. Prawdę mówiąc, nie planowaliśmy tej jesieni żadnych nowych projektów, decydując się raczej poprzestać na bieżącej działalności i doskonalić to, co stanowi Tezeuszową codzienność. Niedawno przytrafiła się jednak bardzo przyjemna i ciekawa niespodzianka. Z redakcją Tezeusza skontaktowała się Małgorzata Madej, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim i obecnie nauczycielka etyki. Zainteresowała ją znajdująca się w portalu sekcja Etyka. Zaproponowała, że można by rozszerzyć ten dział i skupić wokół niego osoby zainteresowane etyką chrześcijańską.

Osobiście przyjęłam ten pomysł z entuzjazmem. W okresie moich studiów filozoficznych etyka stanowiła może nie najważniejszy, ale na pewno znaczący obszar moich zainteresowań. Następnie przez pięć lat uczyłam etyki w jednym z krakowskich liceów, dzięki czemu poznałam trochę zainteresowania młodzieży i szkolną praktykę w tej dziedzinie. Realizowałam wtedy swój program autorski, starając się przede wszystkim, aby szkolna etyka nie była traktowana jako opozycja wobec religii. Inicjatywa Małgorzaty Madej spodobała się również Jolancie Łabie, która jest doktorem teologii i katechetką w warszawskich szkołach, więc problematyka etyki chrześcijańskiej jest jej również bardzo bliska. Zebrały się więc już trzy osoby, które chcą ze sobą współpracować w zakresie etyki, a rozmowy z paroma następnymi trwają. Trochę tylko szkoda, że na razie są to panie, a męskie głosy przydałyby się nie tylko dla zachowania parytetu.

Ucieszyły mnie powody, które sprawiły, że poszukując wsparcia dla swojej inicjatywy, Małgorzata Madej wybrała właśnie Tezeusza. Poza naszymi bogatymi zasobami tekstów etycznych przekonał ją fakt, że nasz portal nie jest związany z żadną formacją zakonną, jak większość katolickich portali, lecz jest to portal wiernych chrześcijan w świecie i to stanowi jego atut. Możemy zatem i mam nadzieję, że wkrótce rzeczywiście będziemy poruszać ważne, aktualne zagadnienia etyki chrześcijańskiej, naświetlając je głównie z perspektywy świeckiej, czyli takiej, która przynajmniej statystycznie jest perspektywą większości chrześcijan, o niechrześcijanach nie wspominając. Co do pryncypiów między spojrzeniem osoby duchownej i świeckiej nie musi być oczywiście różnicy, ale praktyczne, codzienne dylematy bywają zdecydowanie odmienne.

Naszej niewielkiej (na razie…) grupce marzy się stworzenie wspólnej przestrzeni działania dla ludzi, którzy chcą propagować i rozwijać etykę opartą na chrześcijańskiej antropologii. Niewątpliwie jest to pojęcie bardzo szerokie, ale wyraźnie opozycyjne wobec nurtów etyki, która opiera się na założeniach ateistycznych. Nie znaczy to, że zamierzamy mówić jednym głosem. Pragniemy raczej sięgnąć do korzeni naszych etycznych rozstrzygnięć, przypominać je, śledzić życiodajny obieg soków wiary i cierpliwie obserwować dojrzewające owoce.

Inaczej mówiąc, chcemy pokazać, do czego prawdziwie chrześcijańskie założenia prowadzą w życiowej praktyce. Już wstępne rozmowy i ustalenia pokazały, że frakcja praktyczna w Tezeuszowej grupie osób zainteresowanych etyką jest znacznie silniejsza. Interesuje nas merytoryczna debata na gruncie etycznym, ale planujemy również wspieranie konkretnych kampanii odnoszących się do współczesnych etycznych wyzwań. Obecnie takie warte szerszego rozpropagowania akcje to na przykład „Rozwód? Przemyśl to!” Fundacji Mamy i Taty czy sprzeciwy wobec seksistowskich reklam.

Myślimy nie tylko o rozbudowie etycznej sekcji Tezeusza, ale także o skupieniu pewnego środowiska ludzi, którzy chcieliby bardziej systematycznie zajmować się tą problematyką. W związku z tym zrodził się projekt, aby zaprosić do współpracy studentów z uczelni katolickich i wspierać powstawanie na tych uczelniach kół etycznych. Dobrze byłoby nie poprzestawać wyłącznie na działaniach internetowych, lecz organizować od czasu do czasu konferencje czy warsztaty etyczne w realu. Trwałym i pożytecznym efektem takich prac mogłoby być przygotowanie odwołującego się do chrześcijańskich wartości podręcznika etyki dla młodzieży. Nie da się ukryć, że takie przedsięwzięcia wymagają pieniędzy. Dlatego snując nasze dość odważne plany, zastanawiamy się również, gdzie poszukiwać sponsoringu czy grantowego wsparcia.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY – zarówno osoby, które profesjonalnie zajmują się etyką, studentów, doktorantów, jak i tych, którzy dotychczas głównie czytali w Tezeuszu teksty na temat etyki, a nie dzielili się swoimi opiniami. Chętnie zamieścimy Wasze wypowiedzi na różne etyczne tematy czy też porozmawiamy o Waszych pomysłach, co jeszcze można zrobić dla mądrego i skutecznego popularyzowania chrześcijańskiej etyki. Stwórzmy wspólnie przyjazną przestrzeń dla etyki, aby sobie i innym pomóc lepiej, mądrzej żyć w coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości.

 

 

Komentarze

  1. krok-w-chmurach

    Świetna idea. Kiedyś, w

    Świetna idea. Kiedyś, w związku z jakąś tezeuszową ankietą, zastanawiałam się, czego tutaj brakuje. Wtedy miałam raczej wrażenie nadmiaru tematów, profili, poglądów.

    A dzisiaj…myślę, że zwrócenie uwagi na chrześcijańską etykę jest dobrym pomysłem. A szczególnie pokazywanie, jak ona przekłada się na praktykę życia chrześcijańskiego: "Inaczej mówiąc, chcemy pokazać, do czego prawdziwie chrześcijańskie założenia prowadzą w życiowej praktyce."

    Przecież to nie głoszone teorie określają, jakimi jesteśmy ludźmi, lecz to co pod ich wpływem robimy. Z drugiej strony warto się sobie przyjżeć w innym świetle, podczas dyskusji lub jedynie czytając opinie innych tezeuszowców.

    Serdecznie pozdrawiam, życząc powodzenia 🙂

     
    Odpowiedz
  2. Anonim

    Generalnie etyka się robi w

    Generalnie etyka się robi w przestrzeni publicznej nieistotna. Co niepenalizowane to OK.

    Mam nadzieję, że pjęli moje stnaowisko? A prof Hartmana pod sztandarem Clthu Królem Polski widzieli? Przegwizdał wybory nieco dziwnie.

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code