, , , ,

Paweł IV

Obejrzalam sobie film o moim pierwszym, przyjmujacym mnie na ten swiat papiezu. Jego nieoceniona rola bylo doprowadzenie do  sfinalizowania prac Soboru Watykanskiego II i otworzenia sie Kosciola na swiat.

Jan Pawel II na tyle go cenil, ze w ’93 roku otworzyl jego proces beatyfikacyjny (prace wstrzymano) oraz do konca dni swoich nie zszedl ze sciezki wytyczonej w Soborze.

Jasne bylo, ze po wiekach bezzmiennej liturgii i rytu, trudnym bedzie wprowadzenie odmiennego niz dotychczas obrazu Boga i Kosciola. Nie kazdy zdolal to pojac, zwlaszcza w pokoleniu ludzi starszych. Nie wszyscy duchowni rowniez ugieli sie przed postanowieniami Soboru, co doprowadzilo do smutnych scen, jak chocby te z Lefebrystami.

Jestem dzieckiem posoborowym i nie wyobrazam juz sobie innych korzeni mojej wiary niz w Ojcu Milujacym, a nie karcacym co chwila, ograniczajacym prawa i hermetycznie opanowanym przez kaplanow. Nie wyobrazam sobie innego niz czynnego uczestnictwa we Mszy, pytania o specjalne pozwolenia przy checi poglebienia znajomosci Pisma Sw…
Dlatego wiec chyba nie jestem w stanie pojac czego sie niektorzy z moich rowiesnikow boja, czemu glosno i jawnie zaprzeczaja oficjalnemu stanowisku Kosciola i marza o powrocie do stanu przedsoborowego…

mysle ze nie do konca wiedza do czego tesknia… bo – czy tesknia do zakazu posiadania na wlasnosc Starego Testamentu? (przed IISW trzeba na to bylo specjalnego pozwolenia z Kurii), czy moze do widoku plecow kaplana i nie rozumienia Mszy sw? a moze po prostu jest to cos podobnego do  utajnionej tesknoty za dziecinstwem – do nie przejmowania odpowiedzialnosci za Kosciol jako calosc, zrzucenie jej hierarchom?

 

 

Komentarz

  1. modem1990

    Tęsknią bo łatwiej iść

    Tęsknią bo łatwiej iść na msze przesiedzieć niż iść i uczestniczyć…

    Sam byłem pochłonięty przez tradycjonalizm ale dla mnie to była ucieczka tylko w prawo, zwyczaje itd zero ducha… Prawie od Boga odszedłem. Jedynie w jakimś stopniu faktycznie ładniej to wygląda i tyle… równie dobrze można się modlić w Novus Ordo co w Nadzwyczajnej formie rytu…

     
    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code