Niepokorni Rodzice

Rozważanie na Czwartek II tygodnia Adwentu, rok B2
 
 

O niepokorności pokornej Marii powstało już wiele tekstów – szczególnie w zakresie feminizmu katolickiego. Przypomina się w nich, że Matka Jezusa musiała wykazać nie lada odwagę , decydując się na przyjęcie dziecka zapowiadanego przez Anioła. Była poślubiona, ale jeszcze „nie znała męża”. Społeczność, w której żyła, mogła ukarać ją nawet ukamienowaniem za odstępstwo od zasad. Józef, kiedy dowiaduje się, że Maria jest matką, chce uciec. W ten sposób wziąłby na siebie winę. Ludzie powiedzieliby: uwiódł i uciekł.

rodzicielstwo_Maryji.jpg

Oboje – jak na swoje czasy – planowali zachować się odpowiedzialnie. Jednak przyjęli dziecko i założyli rodzinę. Połączyła ich tajemnica poczęcia Boga za sprawą Ducha Świętego.

Radosnego Boga – bo nie wierzę w poważne miny Świętej Rodziny przy żłóbku. Czyżby cieszyć się mieli tylko aniołowie i pastuszkowie? Ileż radości przynosi rodzicom taki skrzat, kiedy się urodzi! Maria i Józef razem ponieśli trud założenia rodziny i związane z tym problemy; niedostatek, strach, ucieczka, bezdomność, cierpienie.

W obrazie tej rodziny mogą odnaleźć swoje odbicie rodzice, którzy mają problemy materialne, cierpią prześladowanie, trudno im zrozumieć własne dziecko, cierpią z powodu rozstania lub utraty dziecka. Te i wiele innych problemów zapisane są w ikonicznym obrazie rodziny przewijającym się przez dzieje ludzkości.

Człowiek stworzył tabu, przepisy i instytucje chroniące rodzinę, ale żadna z tych rzeczy jej nie spoi bez MIŁOŚĆI – Amen.

 

Swieta_Rodzina.jpg

Rozważania Rekolekcyjne

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code