Jeśli On działa, dlaczego Ty tego nie robisz?

 
Rozważanie na Czwartek II tygodnia Adwentu , rok B1
 

Rekol__Adwent_2014.jpg

 

To są już któreś z kolei rekolekcje w naszym życiu. Zapewne połowa z nich stanowiła te adwentowe, a druga wielkopostne, gdzieś tam być może przewinęły się jeszcze jakieś inne dni skupienia. Powrócił (albo i nie) czas, w którym rozmyślamy o naszym życiu, postawach, trudnościach, które się w nim pojawiały/pojawiają nadal. Mam nadzieję, że również jest toczas refleksji poglądach.

Poglądy można mieć różne. Bardzo dobrze, że pojawiają się nawet te skrajne (o ile oczywiście nie łamią prawa i nie krzywdzą innych ludzi). Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Czy to dlatego jesteśmy tak różnorodni? Mam nadzieję, że tak. Jeżeli Bóg w jakiś niesamowity sposób łączy nas wszystkich w naszej różnorodności, jakże piękny On musi być? Spójrzmy na siebie, nikt z nas nie jest odbiciem drugiego. Każdy ma swoją wartość, uczucia, emocje i dobro, które tworzy na tej Ziemi. Co najważniejsze, my wszyscy mamy taką możliwość! Jesteśmy demiurgami, twórcami i nic w tym dziwnego, bo jesteśmy stworzeni na Jego podobieństwo. Możemy tworzyć dobro i miłość w każdej chwili naszego życia, nic nie stoi nam w tym na przeszkodzie. Szkoda tylko, że nie potrafimy z tego cennego daru korzystać w pełni. Zawsze gdzieś tam znajdzie się coś, co nam przeszkodzi czy odwróci naszą uwagę.

Rekolekcje są czasem przemyśleń i skupień. Chrześcijanie ku własnemu pożytkowi odświeżają swoje dusze. Pytanie tylko, na ile głęboko i starannie to czynią? Myślę, że jest to wielkim skarbem dla nas móc nieustannie reformować swoje zdania, poglądy, postawy i uczynki. Nawet nie jednorazowo! Przecież nieustannie mamy taką możliwość!

Jednak w tej możliwości jest pewne zagrożenie. Nawet spore, bo potrafi zniwelować skutki naszych przemyśleń i skupień. Co nam dadzą te kolejne już rekolekcje, jeżeli nie będziemy działać w naszym życiu? Możemy je spędzić kolejny raz na pisaniu, czytaniu i redagowaniu swoich przemyśleń, ale co z tego? Czy Bóg, na którego podobieństwo i obraz jesteś stworzona/ny, jest tak stateczny w swojej postawie jak Ty? Historia ukazana w Starym (nawet na płaszczyźnie metaforycznej) oraz Nowym Testamencie ukazuje nam zupełną odwrotność. Bóg jest Bogiem działania, gwałtu i czynu, co pokazują nawet dzisiejsze czytanie z Księgi proroka Izajasza: „Ja, Pan, wysłucham ich, nie opuszczę ich Ja, Bóg Izraela. Każę wytrysnąć strumieniom na nagich wzgórzach i źródłom wód pośrodku nizin. Zamienię pustynię na pojezierze, a wyschniętą ziemię na wodotryski. Na pustyni zasadzę cedry, akacje, mirty i oliwki; rozkrzewię na pustkowiu cyprysy, wiązy i bukszpan obok siebie. Ażeby widzieli i poznali, rozważyli i pojęli wszyscy, że ręka Pańska to uczyniła, że Święty Izraela tego dokonał”.

Dlaczego Ty taki nie jesteś, chrześcijaninie? Idź i zrób cos pożytecznego, a być może to będzie największym namacalnym owocem tych rekolekcji!

Jeżeli potrzebujesz do tego refleksji, to bardzo dobrze, ale nie zatrzymuj się na niej, bo pożytek z tego będzie tylko dla Ciebie. A czy to już nie będzie samolubstwo?Jak piękny byłby świat, gdyby czyny ludzkie szły w parze z tymi pięknymi i głębokimi przemyśleniami…

otwarte_serce2.jpg

Rozważania Rekolekcyjne

Rozważania Niedzielne

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code