Miesięcznik " W drodze"

W drodze – maj 2013

Spread the love

W drodze – Maj 2013

Antykoncepcja

Dlaczego antykoncepcja jest grzechem? Czy mężczyzna powinien spowiadać się z tego, że jego żona bierze pigułkę? Jakie są medyczne skutki antykoncepcji? Kto pobłądził – Kościół, który nie nadąża za duchem czasów i żąda od małżonków heroicznych wyrzeczeń, czy małżonkowie, którzy nie rozumieją dlaczego Kościół czepia się antykoncepcji? Choć te pytania powracają wielokrotnie wydaje się, że wciąż nie potrafimy znaleźć na nie zadowalających odpowiedzi. Dlatego najnowszy majowy numer miesięcznika poświęcony jest właśnie temu tematowi.

W Nowym Roku idzie nowe – dominikański miesięcznik będzie jeszcze szerzej dostępny w formie elektronicznej. Obok wersji na czytnik Kindle można kupić także wersję na iPad.

Moralista, ksiądz Adam Sikora przedstawia stanowisko Kościoła, który postrzega antykoncepcję jako grzech rozerwania jedności znaczenia aktu seksualnego i odrzucenia znaczenia płodności z aktu małżeńskiego.

Dominikanin Łukasz Miśko opowiada o wielkim zaskoczeniu Amerykanów na wieść o tym, że Kościół uznaje antykoncepcję za niemoralną.

Ginekolog Ewa Ślizień-Kuczapska przypomina, że płodność nie jest chorobą oraz omawia medyczne aspekty i konsekwencje stosowania antykoncepcji.

Ojciec Maciej Soszyński OP w rozmowie zatytułowanej „Nie zaglądam nikomu do łóżka” porównuje życie bez antykoncepcji do żeglowania: Chcąc dopłynąć do zaplanowanego portu , musimy czasem robić to przy mniej sprzyjających wiatrach, a czasem nawet płynąć pod wiatr. W praktyce oznacza to, że trzeba się więcej nakombinować, namęczyć, częściej przerzucać żagle z burty na burtę. Nikt zbytnio się nie dziwi. Taki urok żeglowania. Jestem trochę wyznawcą zasady, że w życiu nie ma nic za darmo. A chciałoby się. Prawda?

Wiesław Gajewski przedstawia męski punkt widzenia i pisząc o antykoncepcji podkreślając szczególne znaczenie dialogu między kobietą a mężczyzną.

W dziale Rozmowa W drodze socjolog Tomasz Szlendak opowiada o tym, skąd się biorą poglądy oraz jakie znaczenie ma światopogląd w życiu Kościoła. I mówi: Kościół przekazuje jasne wytyczne co do światopoglądu, one są zapisane w katechizmie. Katolicy powinni się tego trzymać, ale katechizm przeczytało pewnie 2 proc. wierzących.

Postać zmarłego przed 30 laty znanego dominikanina, legendy poznańskie opozycji, o. Honoriusza Kowalczyka, którego tragiczna śmierć do dziś pozostaje zagadką, przedstawia Stanisław Zasada.

W cyklu W co ja wierzę? Adrian Galbas SAC zgłębia tajemnicę Ducha Świętego i odpowiada na pytania Dominika Jarczewskiego OP dotyczące bierzmowania, obecności Ducha Świętego poza Kościołem oraz Jego roli jako Obrońcy i Pocieszyciela.

W dziale Orientacje Konrad Sawicki pisze o filmie Andrzeja Jakimowskiego „Imagine”, a Marcin Cielecki recenzuje książkę Jaume Cabre „Wyznaję”.

W ramach działu Kiedy się modlisz, można przeczytać fragment książki Timothy’ego Radcliffe’a zatytułowanej „Daj nura. Życie po chrzcie i bierzmowaniu”, która w najbliższym czasie ukaże się nakładem wydawnictwa W drodze.

Jacek Salij OP z szukającymi drogi rozważa tym razem znaczenie słów: „Siedzi po prawicy Ojca”.

Felietony piszą tradycyjnie: Tessa Capponi-Borawska, Jan Góra OP, Marek Magierowski oraz ks. Grzegorz Strzelczyk.

Dobre intuicje do rozważań niedzielnych i świątecznych podsuwają dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski, Wojciech Dudzik, Wojciech Prus oraz Paweł Koniarek.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code