Rekolekcje Tezeusza

Rekolekcje Wielkopostne 2013

Spread the love

„I Ja ciebie nie potępiam” (J 6, 11)

Ekumeniczne rekolekcje wielkopostne Tezeusza

17 – 31 marca 2013

Obwiniający się nawzajem, podejrzliwi, nieufni, żyjąc w lęku przed odmiennością, dusimy się w narastającej agresji. Tak łatwo potępiamy i wykluczamy z naszych dużych i małych wspólnot. Nie bardzo już wiemy, jacy powinniśmy być, ale doskonale wiemy, jaki powinien lub raczej nie powinien być nasz bliźni. Nad tym właśnie zjawiskiem proponujemy zastanowić się podczas tegorocznych Ekumenicznych Rekolekcji Wielkopostnych Tezeusza.

Niech Wielki Post, gdy jako chrześcijanie przygotowujemy się do spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem, stanie się dla nas okazją, by tak łatwo dostrzegalne winy i braki innych ludzi potraktować jako lustro, które pozwoli nam zobaczyć własną niedoskonałość, małość, grzeszność. Spróbujmy zastanowić się ogólnie nad coraz bardziej obcym współczesnemu człowiekowi pojęciem grzeszności, ale przede wszystkim zdobądźmy się na odwagę dostrzeżenia i przemyślenia własnych grzechów.

Wsłuchując się jednocześnie w słowa wypowiedziane przez Jezusa do jawnogrzesznicy: „I Ja ciebie nie potępiam”, poczujmy siłę Bożej miłości, która ogarnia nas wszystkich jednakowo mimo naszego grzechu i niezależnie od wieku, płci, narodowości, wyznania. Poszukajmy śladów tej przebaczającej Miłości w drugim człowieku i w nas samych. Doceńmy wolność, jaką pozostawia nam Bóg co do odpowiedzi na tę Miłość.

Refleksję chcemy podjąć, jak wymaga tego formuła rekolekcji, w duchu religijnym. Czynimy to jednak również z pewną nieśmiałą nadzieją, że nasze rozważania i dyskusje będą miały praktyczne rezultaty: powstrzymają jakąś rękę gotową już rzucić kamień albo zapobiegną wypowiedzeniu przynajmniej kilku słów pełnych nienawiści.

Autorzy rozważań:
Paweł Bartosik (EKR)
Inka Bestry (KRK)
Beata Bogdanowicz (KRK)
Misza Czerniak (KP)
Wojciech Czyszczoń (KE)
Jolanta Elkan-Wykurz (KRK)
Małgorzata Frankiewicz (KRK)
Patryk Jakubowski
Wojciech Jałoszyński (KRK)
Zofia Jaros (KRK)
Anna Jóźwik (KRK)
Kazimierz Juszczak (KZ)
Barbara Kapturkiewicz (KRK)
Ewa Kiedio (KRK)
Maria Kudroń (KRK)
Magdalena Kulus (KRK)
Łukasz Liniewicz (PWE)
Dorota Łodziak (RKK)
Andrzej Miszk (KRK)
Agata Niedźwiecka (KRK)
Ks. Marcin Orawski (KE)
Michał Piątek (KRK)
Dariusz Piórkowski SJ (KRK)
Ks. Tomasz Puchalski (RKK)
Przemysław Radzyński (KRK)
Krzysztof Tłoczek
Ks. Adam Winski (KRK)
Tomasz Żmuda (KRK)

EKR – Ewangeliczny Kościół Reformowany
KE – Kościół Ewangelicko-Augsburski
KP – Kościół Prawosławny
KRK – Kościół Rzymskokatolicki
KZ – Kościół Zielonoświątkowy
PWE – Polska Wspólnota Episkopalna
RKK – Reformowany Kościół Katolicki


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, C1

Małgorzata Frankiewicz Ty nie umrzesz
W okresie świąt wielkanocnych spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół. Pozostają nam później pamiątkowe zdjęcia czy filmy, które są niewątpliwie pożytecznym sposobem utrwalania przemijających chwil i zdarzeń. Może za jakiś czas rozbudzą i ożywią nasze wspomnienia o tych, z którymi wolelibyśmy się nigdy nie rozstawać, gdyby to tylko od nas zależało… Więcej…

ks. Tomasz Puchalski Rozczarowanie i wypełnienie
„Nie ma Go tutaj, zmartwychwstał!” I wszystko zaczyna się od nowa, a rany Jezusa stają się przebłyskami Nieba, przez które przychodzi od Ojca Duch Święty, dając nam wytrwałość stania pod krzyżem naszych codziennych zmagań i prowadząc nas do zmartwychwstania, do pełnego zjednoczenia z Bogiem w Chrystusie Jezusie. Więcej…

Wielka Sobota, C1

Ewa Kiedio Światło w otchłani
Wielka Sobota − przedziwny dzień; dzień, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. Bóg umarł. Nie ma Boga, Bóg nas opuścił − zdaje się, gdy przekroczymy tego dnia drzwi świątyni. Wnętrze kościoła odarte jest z ozdób. Jest pustka, ogołocenie, cisza, której starajmy się nie zamącić, nie zagadać. Więcej…

Paweł Bartosik Nawet po 12 latach nie jest za późno
Kiedy wydaje nam się, że nie ma już nadziei, kiedy w walce z grzechem myślimy, że wojna jest przegrana – ważne, abyśmy wyraźnie usłyszeli Jezusa, który przychodzi do nas z nadzieją i słowami: nie bój się, tylko wierz (Łk 8:50). Więcej…

Patryk Jakubowski Chrystus przychodzi do wszystkich
Wierzę, że pobłogosławi mi w moich poszukiwaniach. Tych zewnętrznych i tych ściśle dotyczących mojego ego. Myślę o zstąpieniu do otchłani. Czuję, jak Chrystus przychodzi do wszystkich. I pragnę podkreślić słowo, jakie mi się z tym kojarzy. Jest to teologicznie rozumiana predestynacja. Więcej…

Wielki Piątek, C1

Andrzej Miszk Dzielić Jego los
W Ten Dzień warto prosić tylko o tę jedną jedyną łaskę: umrzeć jak On. Cierpieć jak On. I wierzyć całym sobą, że to jest miłość. Jego miłość w nas. To Jego skrajne opuszczenie – „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił?” – jest niejako opuszczeniem Boga przez samego siebie, gdy w swojej śmierci abdykuje z tronu swojej boskości. Bóg umiera, byśmy my, śmiertelni mogli mieć udział w Jego życiu. Więcej…

Zofia Jaros Rachunek do zapłacenia
W kościołach trwa spowiedź, adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy, odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia – Liturgia Męki Pańskiej – liturgia Słowa, adoracja Krzyża i obrzędy Komunii. Ministranci i kapłani wychodzą w ciszy do ołtarza. Nie poprzedza ich dzwonek, nie śpiewa się żadnej pieśni. Więcej…

Wielki Czwartek, C1

ks. Adam Winski Chrystus myje moje brudne nogi
Gdyż w mentalności hebrajskiej obmycie nóg było czynnością wykonywaną przez ostatnich, znajdujących się na najniższym szczeblu ludzkiej hierarchii. Omycie nóg to zadanie służących. Ojciec nigdy nie obmywał dzieciom nóg ani nauczyciel uczniom. Tymczasem Jezus jednym gestem przewraca ich idealnie uporządkowany świat. Więcej…

Paweł Bartosik Możesz usiąść i odpocząć
Dlatego podczas nabożeństwa możemy usiąść przy Stole Pańskim. Nie stoimy wokół chleba i wina, co wskazuje na fakt, że doskonała ofiara została złożona. Możemy odetchnąć i radować się Bożymi darami przy Stole. W Starym Przymierzu nie tylko stano bez chwili wytchnienia, ale i nie używano podczas nabożeństwa wina. Więcej…

Wielka Środa, C1

Maria Kudroń 30 srebrników przeciw Miłości
Judasz zdradził nie dla srebrników – pieniądze, owszem, są ważne, ale rzeczą, która najmocniej wpływa na nasze postępowanie, są emocje, podskórne reakcje, nasze nie do końca uświadomione potrzeby. W tym przypadku powiedzenie „Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” nie pasuje. Więcej…

Wojtek T. Jałoszyński Zdrajcy są zawsze sami!
Nawet jeśli Jezus mówi o Judaszu, że „lepiej gdyby ten człowiek nigdy się nie narodził”, to w tych słowach jeszcze nie ma mowy o potępieniu! Jezus Judasza nie potępił! Te słowa tylko potwierdzają, że Judasz robi po prostu źle! Grzeszy! Zdradza! To jest krzyk Jezusa! Nie rób tego! Niestety, Judasz robi! Zdradza nauczyciela, mistrza wreszcie przyjaciela pocałunkiem. Więcej…

Krzysztof Tłoczek Czy nie ja, Rabbi?
Usiądź w ciszy. Nie przywiązuj się do żadnej myśli. Postaraj się przez godzinę każdego z tych dni usiąść i po prostu być. Kiedy nastąpi zmartwychwstanie? Być może w trakcie jednego z tych momentów ciszy, a być może za kilka lat, gdy będziesz zmywać naczynia. Więcej…

Przemysław Radzyński Nie jesteśmy bogami, ale chciejmy być jak Bóg
Czytając kolejne wersy Listu do Rzymian, fragment zatytułowany „Skłonności upadłej natury”, nie sposób nie przyjąć jednak Janowego patrzenia na zdradę Iskarioty. Wpisuje się ono zresztą w moralną zasadę potępiania zła, a nie człowieka, który je czyni. Więcej…

Wielki Wtorek, C1

Agata Niedźwiecka Pamiętam…
Usłyszałam: ” Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi”. Zapanowała wielka konsternacja wśród uczniów. Spoglądali jeden na drugiego. Ich miny świadczyły o tym, że każdy z nich zastanawia się, czy przypadkiem jakoś już nie zawiódł swojego Mistrza. Jezus był z uczniami cały czas. Razem chodzili z miasta do miasta. Więcej…

Michał Piątek Powiadam wam, wszyscy Go zdradzicie
Nie pozostaje nam nic innego, jak nie zapominać o Jego naukach, modlić się, pamiętać o apostolstwie i głosić dobra nowinę, mając ciągle w pamięci ludzką słabość, Jego miłosierdzie, a także nigdy nie mówić – nigdy, czego uczy nas też przypadek Piotra. Więcej…

Dorota Łodziak Ulecz, Panie, serca ranę
Sprawiedliwość Boża okazuje się zupełnie inna niż ludzka. Sąd wydaje wyrok na śmierć, Jezus daje Łotrowi obietnicę życia. Jezus umiera na krzyżu, a staje się bramą do wieczności. „Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość” – śpiewa psalmista. Sprawiedliwość, która czasem mnie oburza, bo jej nie rozumiem. Więcej…

Wielki Poniedziełek, C1

Jolanta Elkan-Wykurz Namaszczanie i umywanie
Za sześć dni odbędzie się sąd i Jezus zostanie skazany; umrze śmiercią krzyżową, przedtem ubiczowany, wyśmiany i ukoronowany cierniem. On wie o tym, lecz ani uczniowie, ani kapłani, ani ludziska na podwórku, którzy przyszli z ciekawości, popatrzeć na wskrzeszonego Łazarza, nie wiedzą. Rodzeństwo z radością przyjmuje Mistrza-przyjaciela. Więcej…

Tomasz Żmuda Oczekuj Pana, bądź mężny, nabierz odwagi i oczekuj Pana
Och, gdyby tylko chcieli wtedy zajrzeć do proroctwa Izajasza, zrozumieliby, że Ten, który przychodzi, nie przyszedł wyzwolić ich spod ręki innego człowieka, ale wyzwolić od zła pustoszącego ich serca. Tej metafizycznej pustki, w którą jesteśmy skłonni tak często wpadać. On przychodzi i „z mocą ogłosi Prawo, nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a Jego pouczenia wyczekują wyspy”. Więcej…

Anna Józwik Nie łamać trzciny nadłamanej
Jeremiasz jest jednym z przykładów, że Bóg nie oczekuje od nas jedynie wysoce uduchowionych modlitw, pobożnych słów, świątobliwych homilii, gdy się do Niego zwracamy. Relacja z Bogiem powinna zakładać szczerość i otwartość, nawet gdy człowieka czasem „poniesie” i trzeba wyrzucić z siebie – To przez ciebie, Panie. Boża miłość to ogarnia. Więcej…

Niedziela Męki Pańskiej, C1

Agata Niedźwiecka Znowu w życiu mi nie wyszło…
Znowu w życiu ci nie wyszło. Ktoś taki jak ty nie powinien chodzić po tym świecie. Nic ci się nie udaje, wszystko robisz źle. Przez sekundę wydaje ci się, że patrzył na ciebie ten Człowiek, który jechał na osiołku… wzrokiem takim ciepłym i życzliwym… Masz nawet wrażenie, że cię rozumie… Ale znów musisz uciekać, bo na twoją głowę sypią się zniewagi i obelgi. Więcej…

Dariusz Piórkowski SJ Wrzask pysznej bezsilności
Tam, gdzie człowiek próbuje nagiąć innych do swoich jedynie „słusznych” poglądów i oczekiwań, rychło wybuchają spory i konflikty, zacietrzewienie i zajadłość. Tam, gdzie człowiek nie potrafi się przyznać, że nie jest w stanie wszystkiego pojąć i zrozumieć, budzą się w nim upiory nienawiści i złości. Więcej…

Sobota V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Małgorzata Frankiewicz Zabić Boga w sobie
Gdzie jest w tym wszystkim Bóg? Mówisz, że stworzył niebo i ziemię, umarł i zmartwychwstał, przyjdzie sądzić żywych i umarłych… Ale gdzie jest Bóg w twoim życiu, w twojej codzienności? Wiem, wiem, odmawiasz pacierz i bywasz na nabożeństwach, może nawet kilka razy w tygodniu. Więcej…

Kazimierz Juszczak Maskenball
Spotykając się z Jezusem, przywdziewali maski religijności, poprawności, czystości rytualnej, sprawiedliwości, aby pokazać Mistrzowi, jacy oni są wspaniali. Próbowali udowodnić, jak bardzo ich interpretacja pism jest doskonała i jak bardzo Bóg chciał stworzyć świat pełen szablonów i schematów, powielanych, udoskonalanych, perfekcyjnych. Więcej…

Piątek V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Ks. Marcin Orawski Bóg nie wyklucza – nie warto przed Nim udawać
Jeremiasz jest jednym z przykładów, że Bóg nie oczekuje od nas jedynie wysoce uduchowionych modlitw, pobożnych słów, świątobliwych homilii, gdy się do Niego zwracamy. Relacja z Bogiem powinna zakładać szczerość i otwartość, nawet gdy człowieka czasem „poniesie” i trzeba wyrzucić z siebie – To przez ciebie, Panie. Boża miłość to ogarnia. Więcej…

Inka Bestry W konfesjonale bez zmian
Dzisiejszy fragment Ewangelii przynosi opis kolejnego wybuchu agresji Żydów wobec Jezusa. Z pominięciem procesu sądowego, bez ustalenia winy i wydania wyroku, zanim jeszcze sformułowali zarzuty wobec Niego, chwycili kamienie, aby Go zgładzić (por. w. 31n). Więcej…

Ks. Tomasz Puchalski Powiedz mi jakie masz wyobrażenie Boga, a powiem Ci, jak wierzysz
Nasz obraz Boga dotyczy całej rzeczywistości Kościoła i przekłada się m.in. na to, w jaki sposób interpretujemy Pismo Święte. Benedykt XVI w swojej książce „Jezus z Nazaretu”, komentując wydarzenie kuszenia Jezusa na pustyni napisał, że spór o interpretację tekstu biblijnego to spór o obraz Boga. Więcej…

Czwartek V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Łukasz Liniewicz Zaufać relacji z Bogiem
W wierze jest element ryzyka, wyjścia ku czemuś nowemu. Ale aby to wyjście było możliwe, trzeba najpierw wstąpić w siebie i zaufać swojemu przeczuciu. Oczywiście nie można być bezkrytycznym – przeciwnie, zawsze należy dochodzić, czy dany pogląd, przeczucie lub ocena jest autentyczna i czy nie tkwi za nią ukryty motyw, na przykład chęć wybrania łatwiejszej drogi, dogodzenia sobie, usprawiedliwienia siebie. Więcej…

Beata Bogdanowicz Duch gniewu
Warto znać te mechanizmy, warto zastanawiać się, dlaczego czyjś grzech czy odmienne poglądy budzą taką moją wściekłość. Co kryje się w moim wnętrzu? Jedno wiem na pewno: to nie jest chrześcijańska droga, nie tak naucza Jezus. Chrześcijanie wyzbywają się przemocy i zło dobrem zwyciężają. Więcej…

Michał Piątek Kiedy wpadłeś między wrony, nie musisz krakać jak i one
Kiedy wpadliśmy między wrony, wcale nie musimy krakać tak jak one. Możemy pozostać wierni sobie, swym przekonaniom, wierze… Z czasem odkryjemy, że nie jesteśmy sami, że nierezygnujących z siebie może być więcej. Odmienność nie jest zła, każdy człowiek jest inny. Coraz częściej o tym zapominamy, a możliwe, że właśnie w “innych” wszyscy powinni wsłuchiwać się najbardziej. Więcej…

Magdalena Kulus Kochaj, módl się i wybaczaj
Dzisiejsza Ewangelia, rozmowa Jezusa z Żydami, uświadamia, że czasami nie jesteśmy w stanie zrozumieć Jego słów i Jego przesłania. On mówi, a my nie umiemy tego pojąć, przesiąknięci gromadzoną latami wiedzą, stereotypami i przekonaniami. Wiele musimy pokonać w sobie, by przyjąć jasne i klarowne przesłanie Boga, by kochać i wybaczać. Więcej…

Środa V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Wojciech Czyszczoń Jak rozumiemy ofiarę za grzech?
Główne założenia teologii krzyża to usprawiedliwienie darmo z łaski Bożej przez wiarę niezależnie od uczynków. Człowiek musi mieć świadomość, że urodził się w grzechu (por. Rz 3,23), a odkupienie znajduje się w Jezusie Chrystusie. Mówi o tym zasada protestantyzmu “sola fide et sola gratia” – tylko wiara i tylko łaska. Więcej…

Patryk Jakubowski Prawdziwa wolność i wolna prawda
Natomiast prawda mająca moc wyzwalania działa także na tę drugą stronę. Czy nazywając kogoś łajdakiem, staję się wolny? Czy stwierdzając głód dziecka, staję się wolny? Pełnia wolności czeka nas w niebie. Tam też poznamy całą prawdę. Tu na ziemi pozostaje nam prosić o łaskę widzenia prawdy i wyzwolenie ze swoich kłamstw. Więcej…

Krzysztof Tłoczek Miłowanie

Po tym poznasz, żeś Jezusowy, jeśli będziesz miłował buddystów, gejów i osadzonych w więzieniach. Bo miłujesz Jezusa, prawda? Nie, miłować to nie znaczy nawracać… Więcej…

Wtorek V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Dorota Łodziak OCZEKIWANIE NA ZMARTWYCHWSTANIE
Zawsze lubiłam św. Józefa, a raczej te wszystkie mity, w których się wychowałam: pokorny, dobry, opiekuńczy, cichy, pełen zawierzenia… Zero ludzkiej słabości, lęku, o którym mówi Biblia. Na ile ten obraz ma odniesienie do prawdziwego życia Józefa? Nie wiemy, wiadomo jednak, że był człowiekiem, więc zapewne miał swoje słabości i gorsze dni. Więcej…

Patryk Jakubowski Bóg cierpienia, Bóg miłości, Bóg cudów
Na samym początku nie wiedziałem, jak przyjąć owo cierpienie z godnością. Z czasem jednak dostrzegałem jego sens, a świadectwo bliskich mi osób, które stały ze mną pod Krzyżem, było krokiem do pokochania całej tej sytuacji. Ból wydał obfity plon, bo Krew Jezusa, Jego Śmierć i nadchodzące Zmartwychwstanie przyniosły głęboką refleksję nad własnym życiem i w głębszym sensie cierpienie uzdrowiło mnie z wyniszczających decyzji… Więcej…

Wojtek T. Jałoszyński Obietnica jest dla grzeszników
W takich dziwnych, pozornie złych okolicznościach miłosierny Jahwe objawia swoją wolę i dzieło zbawienia. Bóg jest większy niż nasze wyobrażenia i sądy. O tym, że Bóg często działa poprzez nasze grzechy i słabości, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Bóg często przychodzi do człowieka grzesznego, upadłego, by właśnie jemu objawić swoją wolę i wypełnić obietnicę daną każdemu i każdej z nas. Więcej…

Poniedziałek V Tygodnia Wielkiego Postu, C1

Maria Kudroń Inność Zuzanny
Matka i jej potrzeby znajdą wsparcie w obrzędach i obyczajowości katolików. Razem z dzieckiem czuję się we wspólnocie chrześcijańskiej potrzebna i szanowana. Ale piękna, kusząca Zuzanna wyróżnia się innością, której rolę trudno zakwalifikować do jednej z dwóch cenionych w Kościele kategorii kobiecości. Więcej…

Barbara Kapturkiewicz Chrystus będzie nas sądzić z uczynków miłości
Tak trudno jest w życiu wybrać, komu poświęcić czas, siły, środki materialne. Jak te dobra podzielić, gdy są ludzie bliscy i dalsi, bardziej i mniej potrzebujący, sprawy różnej wagi… Każdy z nas musi wybierać, stawiać priorytety, być „bogiem” w swoim małym świecie. Więcej…

Anna Józwik Umieć zaakceptować siebie samego
Myślę, że każdy z nas choć raz w swym życiu poczuł się odrzucony. Jest w nas wiele zranień. Czasami przez długie lata nie możemy sobie z nimi poradzić, a to sprawia, że zamykamy się na innych. I tacy poranieni trwamy w swych trudnych doświadczeniach, nie mając nadziei na poprawę sytuacji. Więcej…

V Niedziela Wielkiego Postu, C1

Ks. Adam Winski Święci z prostytutką przed Jezusem
Do kogo Ci bliżej? Uczeni w Prawie, Jezus, prostytutka? Nie patrz na innych, nawet na słabości tych, którzy powinni być silni. Nie rzucaj kamieniami i nie zaciskaj pięści, nawet gdy uważasz to za sprawiedliwe. Wyrzuć kamień z ręki i odejdź… Więcej…

Misza Czerniak Niedziela Przebaczenia
Wielki Post – ta droga i ta przygoda, której celem jest skupienie i przygotowanie się, żeby wejść w tajemnicę Zmartwychwstania, żeby wprowadzić tę rzeczywistość w swoim życiu – wymaga pozbawienia się zbędnych ciężarów. Dlatego mamy wysiłki i postanowienia ascetyczne. I dlatego też zaleca się nam przebaczyć innym. Więcej…

Kazimierz Juszczak Podniesieni do miłości
Słowo Boże jest oddzielone od wiary w Boga, a więc sama wiara raczej nie jest już wiarą w Boga, ale w wyobrażenie o Bogu. Ba, nawet Słowo Boże jest czasami uznawane za coś, czym zajmują się ci, co nawet nie są nazwani chrześcijanami, tylko dziwakami. Więcej…

Rekolekcje Wielkopostne 2012
Rekolekcje Wielkopostne 2011
Rekolekcje Wielkopostne 2010
Rekolekcje Wielkopostne 2009
Rekolekcje Wielkopostne 2008
Rekolekcje Wielkopostne 2007
Rekolekcje Wielkopostne 2006
Rekolekcje Wielkopostne 2005

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code