Cenne inicjatywy

“Młodzi dla Życia”

Spread the love

„Młodzi dla życia” świętują po raz drugi!

25 marca Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym też dniu przypada główne święto Apostolatu „Młodzi dla życia”. Apostolat YFL to wspólnota międzynarodowa, założona w 2008 roku w Jerozolimie przez grupę Salezjanów (zakonników, których szczególnym charyzmatem jest praca z młodzieżą).

Apostolat „Młodzi Dla Życia” („Youth For Life”) zrzesza obecnie ponad 900 młodych ludzi z całego świata (Polski, Włoch, Francji, Izraela, Niemiec, Hiszpanii, USA, Brazylii, Węgier, Peru, Argentyny, itd.), którzy chcą bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, modlić się za życie oraz dawać światu wyraźne i jasne świadectwo swojej wiary i przekonania, że budowanie „cywilizacji miłości i życia” (JPII) to nasze podstawowe zadanie w czasach, gdy tak często neguje się wartości podstawowe – życie, godność i prawa człowieka!

Z okazji święta Apostolatu, Kardynał Ennio Antonelli, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, wystosował do członków i przyjaciół wspólnoty przesłanie, w którym podkreśla ważną rolę Duchowej Adopcji, którą Apostolat promuje pośród młodych całego świata. Kard. Antonelli kończy swoje przesłanie modlitwą do Maryi, Królowej Rodzin, by wypraszała Boże błogosławieństwo dla młodych obrońców życia, zrzeszonych we wspólnocie Apostolatu YFL.

Więcej o Apostolacie na stronie (strona dostępna w 8 językach)

PEŁNY TEKST PRZESŁANIA:

PROT. N. 2010/0165 – III/108
PRZESŁANIE
NA DZIEŃ ŚWIĘTA APOSTOLATU „MŁODZI DLA ŻYCIA”

Najdrożsi członkowie stowarzyszenia „Apostolat Młodzi dla życia”,
w dniu, w którym Kościół wspomina, jak Archanioł Gabriel zwiastował Maryi Dziewicy narodzenie Chrystusa, kieruję do Was krótkie przesłanie, by towarzyszyć Waszej modlitwie.

Kościół w każdym czasie starał się uwrażliwiać na zło, jakie rozprzestrzeniało się pośród ludzi i usiłował zwalczać je mocą modlitwy i apostolatu. Na różnych etapach historii angażował się więc na rozmaitych frontach: na polu edukacji, problemów społecznych, statusu kobiet i dzieci, praw człowieka. Najważniejszy dziś temat życia ludzkiego pogwałcanego, manipulowanego, bezbronnego, a nawet zabijanego w imię pseudo-praw, zmusza rodzinę wierzących do skoncentrowania swojej aktywności na tym kluczowym zagadnieniu.

Podczas gdy radujemy się w liturgii ze zwiastowania narodzenia naszego Zbawiciela Jezusa, nasze myśli biegną dziś ku wszystkim dzieciom, które przychodzą na świat oraz ku tym, które już żyją w łonie swoich matek, oczekując narodzin.

Dramat społeczny aborcji, który stał się codzienną praktyką, tolerowaną w ogólnym zobojętnieniu, co więcej – pożądaną jako prawo, przynagla nas do wznoszenia naszych modlitw do Pana z jeszcze większym zapałem. Módlmy się, aby On oświecił sumienie każdej kobiety poszanowaniem życia własnego dziecka oraz oświecił sumienie społeczeństwa, by dawało konkretne wsparcie macierzyństwu.

Adopcja jest wielkim aktem miłości, kiedy jest podejmowana przez małżonków niezdolnych do posiadania własnych dzieci, a zwłaszcza kiedy mężczyzna i kobieta podejmują ją, pragnąc jedynie dobra pokrzywdzonych dzieci.

Idea Duchowej Adopcji, którą promuje Wasze stowarzyszenie, jest także aktem miłości i niezwykle ważną odpowiedzią na naglącą potrzebę, która w dzisiejszych czasach ogarnia miliony niechcianych i opuszczonych dzieci oraz tych, którym odmawia się samych nawet narodzin.

Mam nadzieję, że inicjatywa Duchowej Adopcji będzie coraz bardziej znana, doceniana i rozprzestrzeniana, jako modlitewny wkład wierzących w budowanie kultury życia.

Niech Maryja, Królowa Rodziny, wyprasza błogosławieństwo Boże dla tych, którzy poprzez naukę, modlitwę oraz działanie, wspierają i promują życie ludzkie oraz wartość rodziny jako niezastąpionego miejsca, w którym uczy się miłości.

Watykan, 8 marca 2010
Ennio Kard. Antonelli
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny


Paka dla niemowlaka – Twój wielkopostny dar serca

Modlitwa i dary materialne – to elementy wielkopostnej akcji “Paka dla niemowlaka”. W tym roku Apostolat “Młodzi dla życia” przeprowadza ją na rzecz Domu Samotnej Matki w Łodzi.

Akcja składa się z trzech etapów.

W trakcie pierwszego, który zakończy się w Środę Popielcową, chętni przesyłają zgłoszenia na adres mailowy: bosko@youthfl.org. Mogą zgłaszać udział zarówno swój indywidualny, jak i swojej rodziny, przyjaciół, klasy, szkoły, uczelni lub parafii.

Drugi etap, który zakończy się w piątą niedzielę Wielkiego Postu, rusza akcja modlitewna, zbiórka darów i “grosików”.

Trzeci etap to wysyłka paczek z zebranymi podarunkami. Dary trafią do Domu Samotnej Matki w Łodzi, a za “grosiki” opłacona zostanie przesyłka.

“Potrzebne są pampersy, najlepiej w rozmiarach 1, 3 i większych oraz kaszki dla dzieci, mleko i środki pielęgnacyjne” – mówi s. Magdalena, dyrektor Domu. Jak podkreśla, bardzo potrzebna jest też modlitwa zarówno w intencji całej placówki, jak i samotnych matek, które w niej mieszkają. “By kochały swoje dzieci, uwierzyły w siebie, by znalazły mieszkanie, bo z tym są niestety ogromne problemy” – wylicza s. Magdalena.

Więcej informacji na temat akcji na stronie “Młodzi dla życia” w zakładce: ŚWIADECTWO > PAKA DLA NIEMOWLAKA.


Apostolat

“Młodzi dla życia”

KRÓTKA HISTORIA

Apostolat Młodzi Dla Życia” to wspólnota, której powstanie związane jest z inicjatywą Salezjanów z Jerozolimy, którzy zdając sobie sprawę, że formacja młodzieży w kierunku poszanowania daru życia, godności ludzkiej osoby, ludzkiej seksualności i zagrożeń z nią związanych staje się w dzisiejszym świecie jednym z głównych wyzwań Kościoła, postanowili oddać swoje siły i zapał temu dziełu.

Wspólnota Apostolatu powstaje oficjalnie 7 października 2008 r. Projekt rusza w Polsce i we Włoszech, choć strona internetowa Apostolatu zostaje utworzona również w języku angielskim, hiszpańskim i portugalskim.

Trwa oczekiwanie, jaka będzie odpowiedź młodych ludzi z różnych części świata na zaproszenie do modlitwy i głoszenia Ewangelii życia”. Salezjanie z Jerozolimy – koordynatorzy Apostolatu – nie musieli czekać długo Młodzież odpowiedziała spontanicznie i szybko Wspólnota rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w Europie…

FAKTY NA DZIŚ

Dziś, po roku czasu działania wspólnoty, możemy powiedzieć, że dziełu Apostolatu Pan pobłogosławił”. 700 młodych i starszych z różnych części świata (5 kontynentów), jako członkowie i przyjaciele Apostolatu, łączą się we wzajemnej modlitwie za życie i we wzajemnym działaniu na rzecz obrony godności ludzkiej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci. Strona internetowa dostępna jest już w 8 językach i planowane są kolejne w najbliższym roku.

Znak wspólnoty, który otrzymuje każdy członek Apostolatu – oliwny krzyż z Betlejem z wpisanym symbolem Ducha Świętego, jako zstępującej gołębicy – staje się powoli rozpoznawalny na różnych spotkaniach młodzieżowych w Europie. Pośród Członków Honorowych wspólnoty mamy zaszczyt gościć m.in. rodzinę św. Gianny Beretty Molla, prof. Antoniego Ziębę – znanego w Polsce i na świecie obrońcę życia.

Posługując się od początku istnienia wspólnoty Internetem, jako środkiem wzajemnej komunikacji, chcemy jednak powoli odchodzić od wizerunku wspólnoty internetowej”. Mamy w planach (zwłaszcza w Polsce i we Włoszech na dzień dzisiejszy) spotkania modlitewne wspólnot narodowych i lokalnych oraz spotkania międzynarodowe Apostolatu. Wszystkich tych, którym idee naszej wspólnoty są bliskie sercu prosimy o modlitwę za rozwój tego dzieła, a odważnych i młodych duchem” zapraszamy do nas!

STATUT

APOSTOLATU „MŁODZI DLA ŻYCIA&#8221

Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1
Apostolat „Młodzi dla życia” to dobrowolne zrzeszenie młodych, wierzących ludzi,
którzy chcą odważnie bronić godności ludzkiego życia
od poczęcia do naturalnej śmierci.

§2
Duchowo i organizacyjnie Apostolatem opiekują się Salezjanie Księdza Bosko.
Apostolat nie ma stałej siedziby – działa w krajach, w których żyją,
pracują i modlą się jego członkowie.
Główne święto wspólnoty przypada na dzień 25 marca – Zwiastowanie NMP.

§3
Głównymi patronami Apostolatu są: św. Jan Bosko, św. Gianna Beretta Molla oraz św. Dominik Savio.

Rozdział II

CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

§1
Celami Apostolatu są:
– pomoc młodym w ich wędrówce wiary poprzez radosną salezjańską duchowość,
– działalność w zakresie obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci,
– działalność w zakresie upowszechniania i ochrony prawdziwej wolności i praw człowieka,
– modlitwa i promocja modlitwy „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”.

§2
Apostolat realizuje swoje cele poprzez:
– osobistą pobożność członków
(m.in. życie w Kościele, ofiarowana praca, studia, świadectwo życia sakramentalnego…),
– odważne świadectwo każdego młodego człowieka, który jest członkiem Apostolatu,
w sprawach obrony ludzkiego życia, w jego środowisku rodziny, pracy, szkoły, itd.,
– modlitwę „Duchowej Adopcji” członków i przyjaciół Apostolatu,
– promocję modlitwy zwłaszcza wśród ludzi młodych,
– publikacje, spotkania tematyczne z młodzieżą, ewangelizacje,
– spotkania członków i przyjaciół Apostolatu

Rozdział III

CZŁONKOWIE I PRZYJACIELE APOSTOLATU

§1
Przyjaciółmi Apostolatu są osoby, które ukończyły 15 rok życia,
popierają cele statutowe Apostolatu,
i chcą być włączeni do grona przyjaciół

§2
O wpisaniu na listę przyjaciół Apostolatu decyduje Rada Narodowa.
Skreślenie z listy przyjaciół następuje na skutek prośby zainteresowanego,
którą finalizuje decyzja Rady Narodowej.

§3Po trzymiesięcznym okresie rozeznania, ci przyjaciele,
którzy rozpoczęli „Duchową Adopcję”, mogą zostać przyjęci do grona Członków,
jeśli wyrażą taką chęć.
Decyzję o przyjęciu kandydata w szeregi Apostolatu podejmuje Rada Narodowa.

§4
Członkowie Apostolatu:
– otrzymują znak przynależności do Apostolatu
– mają obowiązek przestrzegania Statutu Apostolatu
– realizują cele statutowe Apostolatu w miarę swoich możliwości
i możliwości środowiska, w którym żyją
– mają czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Rady Narodowej

§5
Członkowstwo ustaje na skutek prośby zainteresowanego,
którą finalizuje decyzja Rady Narodowej.

§6
Członkowie Honorowi poprzez swój wielki wkład w głoszenie „Ewangelii Życia”
są przykładami dla członków i przyjaciół Apostolatu.
Są oni proponowani i zatwierdzani przez Radę Generalną.
Po zatwierdzeniu odpowiednie zaproszenie zostaje skierowane do wybranej osoby.

§7
Członkowie Honorowi nie posiadają powinności, obowiązków ani praw
zwykłych członków wspólnoty.

§8
Ci członkowie (bądź przyjaciele), którzy negują cele statutowe zostaną wydaleni.

Rozdział IV

STRUKTURA APOSTOLATU

§1
Zarząd na poziomie międzynarodowym
zapewnia jedność życia i działania Apostolatu.
Najwyższa władza nad całym Apostolatem należy do Rady Generalnej.
Koordynatorom zapewniona jest specjalna władza nad Radami ich narodów.

§2
Na poziomie narodowym, członkowie Apostolatu organizują się
we Wspólnotę Narodową, na której czele stoi Rada Narodowa.
W skład Rady wchodzą: Moderator, vice-Moderator, radca (w razie potrzeby),
kierownik duchowy (jeśli jest to możliwe). Kadencja Rady trwa 3 lata.
Wybory Rady Narodowej są organizowane
wg wewnętrznych przepisów Wspólnoty Narodowej.

§3
Rada Narodowa:
– czuwa nad działaniem Wspólnoty Narodowej
– organizuje spotkania Wspólnoty Narodowej
– przyjmuje i zwalnia członków i przyjaciół w obrębie swojej wspólnoty

§4
Na poziomie międzynarodowym tworzy się Rada Generalna,
złożona z Koordynatorów (po jednym z każdego państwa)
i Moderatorów Rad Narodowych.
Koordynatorami są Salezjanie Księdza Bosko.
Koordynatorzy wybierani są i zmieniani wg wewnętrznych ustaleń
wspólnoty salezjańskiej, opiekującej się Apostolatem.

§5
Rada Generalna:
– czuwa nad działaniem całości Apostolatu
– organizuje spotkania międzynarodowe
– może rozwiązać Apostolat,
jeśli jego działanie stanowi rażące łamanie celów statutowych

§6
Normy zawarte w tym Statucie zostały zatwierdzone przez Radę Generalną
i tylko przez nią mogą być zmieniane.
Autorytatywna interpretacja artykułów tego Statutu należy do Rady Generalnej.

§7
Apostolat jest organizacją non-profit. Wszystkie dobra materialne oraz ofiary pieniężne,
które otrzymujemy z ofiarności naszych dobrodziejów, są przeznaczane w całości
na realizację naszej misji wg przepisów tego Statutu.

§8
Każda Wspólnota Narodowa Apostolatu jest ekonomicznie niezależna.
Koordynator jest pierwszym odpowiedzialnym za ekonomię Wspólnoty Narodowej.
Na koniec każdego roku, bilans wpływów i wydatków
jest przedstawiany wszystkim członkom Wspólnoty Narodowej,
jak również odpowiednim przełożonym Zgromadzenia Salezjańskiego.
Projekty międzynarodowe są wspierane ekonomicznie
przy współpracy Wspólnot Narodowych.

Rozdział V

SYMBOLE

§1
Symbolem przynależności do Apostolatu jest krzyż z drzewa oliwnego,
z wpisanym symbolem Ducha Świętego, z Betlejem, miejsca narodzin „Życia”.

§2
Specjalny symbol (zatwierdzony przez Radę Generalną) i dokument
są znakami honorowego członkowstwa.

§3
Po sześciu latach członkowstwa, członek jest honorowany
specjalnym symbolem (zatwierdzonym przez Radę Generalną).

Aktualne kontakty:

Wspólnota polska Apostolatu YFL – św. Jana Bosko
strona: www.youthfl.org
e-mail: bosko@youthfl.org

Koordynator wspólnoty św. Jana Bosko
Adam Piekarzewski sdb
adamsdb@op.pl

Moderator wspólnoty św. Jana Bosko
Adam Kiszka
adakis1964@gmail.com

Wsparcie Apostolatu:

Mamy nadzieję
w Bożej Opatrzności…

Apostolat jest dobrowolnym zrzeszeniem młodych ludzi
i nie posiada żadnych stałych środków finansowych…
Wszystko, co robimy i co planujemy zrobić dla obrony życia i godności człowieka powierzamy
Bożej Opatrzności i dobroci ludzi, którym nie są obojętne te wartości
i którzy wspierają nas anonimowo…

Za Waszą pomoc, dzięki której istniejemy… Bóg zapłać!

Jeśli chcesz wspomóc nas finansowo:

dokonaj wpłaty na konto bankowe
dane rachunku:
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 PIŁA

Bank Pekao S.A. II O. Piła
nr r-ku: 18 1240 1705 1111 0000 1904 1559
z dopiskiem: ”darowizna na projekt: Apostolat”

lub skontaktuj się z koordynatorem Apostolatu na Polskę
Adam Piekarzewski – salezjanin

Adres: E-mail:
RATISBONNE MONASTERY adamsdb@op.pl
Rehov Shmuel Hanagid 26
POB 7336 Telefon:
91072 Jerusalem [+972] 054 5862953
ISRAEL

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code