Ośrodki WiP-u

WiP we Wrocławiu

Spread the love

WiP we Wrocławiu

Tomek Wacko

(1958-2003) historyk, obrońca praw człowieka, polityk.

Do 1989 roku związany z Wrocławiem . Działacz KSS, NZS i WiP, internowany więziony, prześladowany. Od 1990 rok w Norwegii pracuje w Komitecie Helsińskim.

Pomaga organizacjom i ruchom walczącym o prawa człowieka w krajach b.ZSRR. Znany i popularny wśród działaczy politycznych i społecznych w Rosji, Czeczeni, Ukrainie, Litwie, Białorusi.
W 2003 roku umiera w szpitalu w Oslo po absurdalnej i brutalnej interwencji norweskich policjantów.

Komentarz “Aftenposten”, 13.06 nt. tragicznej śmierci Tomasza Wacko.

W dniu dzisiejszym polski bojownik o prawa człowieka Tomasz Wacko odprowadzany jest, tu w Norwegii, na swe ostatnie miejsce spoczynku. Jego pogrzeb ma miejsce o wiele lat za wcześnie. Wacko przyjechał do nas jako uchodźca polityczny, po wielokrotnych pobytach w więzieniu w swej ojczyźnie, komunistycznej Polsce. Brutalność upadłego reżymu odczuwał osobiście i w sensie dosłownym. Swą walkę o prawa człowieka kontynuował następnie działając aktywnie w naszym Komitecie Helsińskim. Sposób, w jaki traktowała go polska policja pozostawił swe ślady. Zmarł od obrażeń odniesionych w czasie obezwładnienia go i aresztowania, w wyniku zachowania wymagającego zawezwania policji. W sprawie tej prowadzone jest dochodzenie. Jest ono konieczne. Tego typu śmierć stanowi tragedię dla wszystkich, których ona dotyczy: rodziny, władz, policji, sąsiadów. Jednakże biorąc pod uwagę historię życia Tomasza Wacko i jego doświadczenia, jego odejście stanowi absurdalną tragedię. Wacko szukał schronienia u nas, obywateli państwa szczycącego się wypracowaniem solidnych gwarancji przeciwko przemocy ze strony władz. Sytuacja, kiedy umiera on podczas zatrzymania, zmusza do głębokiej refleksji i i równie dogłębnego wyjaśnienia. Niemożliwe jest stwierdzenie czegokolwiek nt. podziału winy przed zakończeniem dochodzenia. Ale gdyby istniał jeden jedyny przypadek, w którym zaniechanie dochodzenia byłoby całkowicie niemożliwe do usprawiedliwienia, to byłby właśnie ten. To samo dotyczy ewentualności, gdyby władze – w tym przypadku SEFO (Wewnętrzny Organ. Śledczy Policji) – w pełni nie wykazały koniecznego zaangażowania, by sprawę dogłębnie zbadać. Wyrażamy nadzieję, że możemy ufać, iż wszystko co konieczne zostanie zrobione.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code